منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
کلینیک درمان اختلالات جنسیجراحی میکروسکوپیک ناباروریمشاوره غیر حضوری
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ناباروری / امکان باروری در آزواسپرمی انسدادی چقدر است؟

امکان باروری در آزواسپرمی انسدادی چقدر است؟

آزواسپرمی به شرایطی می‌گویند که در آن مایع منی مرد فاقد اسپرم است. آزواسپرمی یکی از علل اصلی ناباروری در مردان می باشد. در آزواسپرمی هیچ تغییر محسوسی در مایع منی صورت نمی گیرد و مایع انزالی کاملاً طبیعی است. در افرادی که آزواسپرمی دارند میل و عملکرد جنسی معمولاً طبیعی است و تنها مشکلی که وجود دارد ناتوانی در ایجاد باروری است. ما در این مقاله قصد داریم به انواع آزواسپرمی بخصوص آزواسپرمی انسدادی و امکان ایجاد باروری در آزواسپرمی انسدادی بپردازیم.

کلینیک تخصصی دکتر پیمان صالحی، آماده ارائه خدمت در زمینه درمان ناباروری مردان در اصفهان به مراجعین محترم می‌باشد. برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت با شماره‌ 35548081 - 031 تماس حاصل فرمایید.

انواع آزواسپرمی چیست؟

آزواسپرمی دو نوع است: آزواسپرمی انسدادی و آزواسپرمی غیر انسدادی.

در ۴۰ درصد موارد، آزواسپرمی از نوع انسدادی است. این نوع آزواسپرمی هم می‌تواند مادرزاد و هم می‌تواند اکتسابی باشد. منظور از علل اکتسابی برای مثال التهاب یا عفونت دستگاه تناسلی است. در آزواسپرمی انسدادی برخلاف نوع غیر انسدادی آن امکان فرزند آوری صفر نیست و با روش هایی میتوان امکان بچه دار شدن را افزایش داد. یکی از این روش ها لقاح مصنوعی می باشد. به جهت این کار، اسپرم ها به صورت مستقیم از بیضه برداشته می شوند و برای لقاح مصنوعی استفاده می شوند. بغیر از برداشت مستقیم اسپرم از بیضه، عمل های جراحی ای نیز وجود دارند که لوله های مسدود شده را که باعث آزواسپرمی انسدادی شده‌اند، باز می کند. وقتی این عمل ها صورت گرفت اسپرم ها به مایع منی راه می یابند. در صورتی که این اسپرم های راه یافته، به تعداد کافی باشند، حاملگی به صورت طبیعی امکان پذیر است و اگر اسپرم کافی برای حاملگی طبیعی وجود نداشته باشد اسپرم ها از مایع منی برداشته و برای لقاح مصنوعی استفاده می شوند.

آزواسپرمی

در این نوع عمل جراحی، بسته به محل انسداد عمل های جراحی مختلفی وجود دارد. ابتدا لازم به توضیح است که اسپرم تولید شده در بیضه ابتدا وارد اپیدیدیم، سپس وارد لوله منی بر و در نهایت وارد مجرای انزالی می شود. پس در آزواسپرمی انسدادی، انسداد می‌تواند در اپیدیدیم، لوله منی بر و مجرای انزالی رخ دهد.

اینستاگرام دکتر پیمان صالحی

عمل های جراحی که برای رفع انسداد در آزواسپرمی انسدادی انجام می‌شوند به شرح زیر است:

  1. بریدن مجاری انزالی از طریق مجرا: ابتدا باید مشخص شود که انسداد در کجاست؛ اگر انسداد در مجرای انزالی باشد توسط چاقوی مخصوصی، سقف مجاری انزالی برداشته می‌شود. میزان حاملگی پس از این عمل حدود ۳۰ درصد برآورد می‌شود. در ۲۰ درصد دیگر، اسپرم در منی وجود دارد اما برای حاملگی طبیعی کافی نیست که در این شرایط از اسپرم منی به جهت لقاح مصنوعی استفاده می شود. به طور کلی میزان موفقیت عمل جراحی بستگی به علت آزواسپرمی انسدادی دارد؛ اگر این علت مادرزادی باشد، پس از عمل قطعاً اسپرم در منی ظاهر می‌شود. اما اگر علت آزواسپرمی انسدادی عفونت دستگاه تناسلی باشد تقریباً در در ۳۷ درصد موارد پس از عمل اسپرم در مایع منی ظاهر می شود. در صورتی که عمل موفقیت آمیز باشد و اسپرم در منی باز گردد، میزان عود دوباره آزواسپرمی انسدادی خیلی اندک و در حدود ۴ درصد است.
  2. انسداد ممکن است در اپیدیدیم رخ دهد. انسداد در اپیدیدیم دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل، عفونت اپیدیدیم است. علائم عفونت اپیدیدیم، بزرگ شدن بیضه، قرمز شدن کیسه بیضه، درد، تب و لرز می باشد. عمل جراحی که برای رفع انسداد در اپیدیدیم انجام می شود وازواپیدیدیموستومی است. برای این عمل دشوار روش های گوناگونی استفاده می شود. این عمل به دلیل حساسیت بالا تقریباً ۳ ساعت به طول می‌انجامد و اگر با میکروسکوپ انجام شود نتیجه مطلوب تری به همراه دارد. در این عمل، لوله منی بر یا واز را به نقطه‌ای از اپیدیدیم متصل می کنند. درصورتی که این عمل در هر دو طرف انجام شود 60 درصد احتمال دارد که اسپرم در منی ظاهر شود. در ۲۹ درصد این موارد اسپرم برای حاملگی طبیعی کافیست.
  3. سومین محلی که انسداد آن موجب آزواسپرمی انسدادی می‌شود لوله منی بر است. این انسداد اغلب طی وازکتومی که مردان برای جلوگیری از حاملگی انجام می دهند رخ می دهد. جهت برطرف کردن انسداد لوله منی بر از عمل جراحی وازو وازوستومی استفاده می‌شود. در این عمل مشکل، دو انتهای لوله منی بر دوباره به هم متصل می شود

درمان جراحی و غیرجراحی برگشت ادرار در اصفهان توسط دکتر پیمان صالحی، متخصص اورولوژی انجام می‌پذیرد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین وقت با شماره تلفن 35548081 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :منصورحيدرى [ 1402-04-28 ]
سلام دكتر .اسپرم من صفر است ازمایش ازبیضه گرفتم اسپرم دارم ویک بار هم ای وی اف انجام دادم که متأسفانه جنین تشکیل نشد ایا مشکل انسداد دارم وراهی هست عمل انجام بدم که به طور طبیعی بچه داربشم

منصور حیدری [ 1402-04-28 ]
سلام دکتر

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انزال تاخیر یافته چیست و چگونه تشخیص داده، درمان می شود؟انزال تاخیر یافته چیست و چگونه تشخیص داده، درمان می شود؟

دیر انزالی، انزال دیررس یا تأخیر در انزال یک کژکاری جنسی شایع است که به مشکل یا ناتوانی مرد در رسیدن به ارگاسم و انزال اشاره دارد ... ادامه مطلب

التهاب گلومرول های کلیه (گلومرلونفریت)التهاب گلومرول های کلیه (گلومرلونفریت)

گلومرولونفریت یکی از بیماری های کلیوی است. در این بیماری گلومرول ها دچار التهاب می شوند. ... ادامه مطلب

رژیم غذایی مناسب در بیماران مستعد ابتلا به سنگ کلیهرژیم غذایی مناسب در بیماران مستعد ابتلا به سنگ کلیه

رعایت یک رژیم غذایی مناسب از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند. ... ادامه مطلب

دکتر پیمان صالحی

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین