منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
جراحی میکروسکوپیک واریکوسلجراحی میکروسکوپیک ناباروریمشاوره غیر حضوری
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ناباروری / روشهای کمک باروری

روشهای کمک باروری

در مواردی که باروری با روش طبیعی صورت نمی‌گیرد، خواه علت آن شناخته شده یا ناشناخته باشد روشهای کمک باروری برای افزایش قدرت باروری زوج به کمک خواهند آمد. در مورد تصمیم گیری برای اینکه از کدام روش در درمان استفاده شود فاکتورهای گوناگونی مانند طول مدت ناباروری، سن زوجین، آزمایش اسپرموگرام مرد، وضعیت تخمک گذاری و شرایط رحم، بیماری‌های زمینه‌ای زن و شوهر، هزینه‌های درمان و ... نقش دارند.

1) تلقیح داخل رحمی (IUI (Intrauterine insemination :

آی یو آی ساده ترین و معمولاً اولین روشی است که به کار می‌رود. این روش معمولاً در مواردی کاربرد دارد که تعداد اسپرم یا حرکت آنها کم باشد یا حجم مایع منی کم است یا مرد به علت نداشتن میل جنسی یا توانایی نزدیکی یا اشکال ساختاری مجرا (قرار نداشتن مجرا در محل نرمال= هیپوسپادیاس ) قادر به انتقال مناسب مایع منی به داخل واژن همسر خود نباشد.

همچنین در مواردی که در زن مشکلات دهانه رحم (مانند اختلال در ترشحات دهانه رحم) یا اختلالات ایمنی گردن رحم وجود داشته باشد یا زن به هر علتی توانایی نزدیکی طبیعی را نداشته باشد، این روش توصیه می‌شود. از نظر فاکتور مردانه بهتر است حداقل تعداد ده میلیون اسپرم دارای حرکت مناسب وجود داشته باشد.

آدرس اینستاگرام

این روش به صورت سرپایی قابل انجام است. پس از آنکه همسر نمونه اسپرم را به آزمایشگاه تحویل داد پردازش روی آن انجام می شود واسپرم‌های با کیفیت بهتر و حرکت بیشتر توسط یک کاتتر(لوله باریک) توسط پزشک به درون رحم زن منتقل می‌شوند. معمولاً این کار بدون درد انجام می‌شود.
مدت کوتاهی پس از انجام تزریق، خانم مرخص می‌گردد و نیازی به استراحت مطلق وجود ندارد. حدود دو هفته بعد تست بارداری چک می گردد.

بیشتر بدانید: ناباروری چیست؟

این عمل را می‌توان چندین بار تکرار نمود. البته در طول یک دوره از عادت ماهیانه یک بار این کار انجام می‌شود و زمان آن نیز توسط پزشک و با در نظر گرفتن شرایط خانم و انجام سونوگرافی و اطمینان از داشتن تخمک کافی انجام می گردد. در برخی موارد نیاز به تجویز داروهای خوراکی یا تزریقی برای افزایش شانس بارداری وجود دارد. امکان انجام تعیین جنسیت البته نه با دقت صد درصد، با روش آی یوآی وجود دارد.

2) لقاح خارج رحمی (IVF (In vitro Fertilization :

در مواردی که در رحم زن اسپرم‌ امکان رسیدن به تخمک را نداشته باشند مانند تعداد کم اسپرم‌ها و حرکت ضعیف آنها یا انسداد لوله‌های رحمی در زن یا چسبندگی‌های حفره لگنی از این روش استفاده می‌شود.

در این روش ابتدا تخمدان‌های زن با تجویز داروهای تحریک کننده تخمک گذاری تحریک شده و در روز مشخص با بیهوشی خفیف و با کمک سوزن مخصوص توسط متخصص زنان با هدایت سونوگرافی از راه واژن تخمک‌های آزاد شده، کشیده می‌شوند (به این کار پونکسیون یا پانکچر گفته می‌شود). از سوی دیگر مرد نیز نمونه مایع منی را تحویل آزمایشگاه می‌دهد.

در آزمایشگاه جنین شناسی اسپرم‌ها پس از پردازش در محیط کشت مناسب در مجاورت تخمک‌ها قرار می‌گیرند تا به آنها وارد و آنها را بارور سازند. در صورت بارور شدن تخمک‌ها جنین تشکیل می‌شود که این جنین (ها) حدود 48 تا 72 ساعت پس از تشکیل با کاتتر (لوله باریک) بدون نیاز به بیهوشی به داخل رحم زن انتقال می‌یابند.

معمولاً در هر بار انتقال با صلاحدید پزشک تعداد حداکثر 2 تا 3 جنین منتقل می‌شوند و جنین‌های باقیمانده در صورت داشتن کیفیت مناسب فریز می‌گردند تا درآینده در صورت نیاز انتقال یابند.

حدود 2 ساعت پس از انتقال جنین خانم مرخص می‌گردد و به مدت 3 تا 5 روز نیاز به استراحت نسبی دارد و از انجام فعالیت‌های سنگین باید پرهیز نماید و 10 تا 14 روز بعد تست بارداری انجام دهد.

روشهای کمک باروری

3) میکرو اینجکشن یا تزریق اسپرم داخل تخمک (Micro Injection or ICSI (Intra-cytoplasmic sperm injection:

در مواردی که اسپرم‌ها تعداد کم یا شکل غیرطبیعی یا حرکت ضعیف یا مجموعی از همه اینها را دارند یا تعداد اسپرم فرد در آزمایش صفر می‌باشد و در اصطلاح آزوسپرمی است، و با روش نمونه برداری (میکروتسه) با عمل جراحی و یا باسوزن از داخل بیضه‌ها اسپرم به دست آمده باشد یا هنگامی که تمامی روشهای کمک باروری قبلی با شکست مواجه شده اند از این روش استفاده می‌شود.

در این روش نیز مانند روش آی وی اف ابتدا تخمدان‌های زن با تجویز داروهای تحریک کننده تخمک گذاری تحریک شده و در روز مشخص با بیهوشی خفیف و با کمک سوزن مخصوص توسط متخصص زنان با هدایت سونوگرافی از راه واژن تخمک‌های آزاد شده کشیده می‌شوند (پونکسیون).

از سوی دیگر مرد نیز در صورتی که در آزمایش منی خود اسپرم دارد نمونه مایع منی را تحویل آزمایشگاه می دهد در صورت صفر بودن تعداد اسپرم‌ها (آزوسپرمی) از داخل بیضه با روش نمونه برداری (بیوپسی) یا با سوزن مخصوص توسط متخصص اورولوژی اسپرم گرفته می‌شود و به آزمایشگاه جنین شناسی منتقل می‌شود.

سپس متخصص جنین شناسی در آزمایشگاه با انتخاب یک اسپرم مناسب آن را با سوزن مخصوص و با بزرگنمایی میکروسکوپیک به درون تخمک تزریق می‌نماید تا جنین تشکیل گردد. معمولاً جنین (ها) 48 تا 72 ساعت پس از تشکیل با کاتتر (لوله باریک) بدون نیاز به بیهوشی به داخل رحم زن انتقال می‌یابند.

معمولاً در هر بار انتقال با صلاحدید پزشک تعداد حداکثر 2 تا 3 جنین منتقل می‌شوند و جنین‌های باقیمانده در صورت داشتن کیفیت مناسب فریز می‌گردند تا درآینده در صورت نیاز انتقال یابند. حدود 2 ساعت پس از انتقال جنین خانم مرخص می‌گردد و به مدت 3 تا 5 روز نیاز به استراحت نسبی دارد و از انجام فعالیت‌های سنگین باید پرهیز نماید و 10 تا 14 روز بعد تست بارداری انجام دهد.

به دلیل مراجعات فراوانی که به متخصص کلیه و مجاری ادراری ، برای دانستن اندازه نرمال آلت تناسلی می‌شود، بر آن شدیم مطلبی در این باره تهیه نماییم و اطلاعات دقیقی در این مورد به کاربران ارائه دهیم. برای مطالعه مقاله اندازه نرمال آلت تناسلی در مردان کلیک کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :ستاره بخشی [ 1402-06-16 ]
سلام آقای دکتر روده من دور لوله سمت چپم پیچیده و دکترم گفتن باید روده کوتاه بشه چون یک ماده سمی به جنین پاشیده می شود و جنین را از بین می برد در ضمن من چسبندگی شدید رحم هم دارم آیا واقعا نیاز به این عمل هست

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت انجام و انواع جراحی ارکیوپکسیعلت انجام و انواع جراحی ارکیوپکسی

ارکیوپکسی برای اصلاح بیضه نزول نکرده یا کریپتورکیدیسم انجام می شود، وضعیتی که در آن یک یا هر دو بیضه در موقعیت مناسب خود در کیسه بیضه نزول نکرده اند. ... ادامه مطلب

فتق بیضه ها چیست؟فتق بیضه ها چیست؟

فتق یا هرنی به بیرون زدگی یا خارج شدن هر عضو بدن، از محل اصلی خود گفته می‌شود. در واقع تغییر محل اعضایی از بدن به حفره یا بافت مجاور که موجب تورم یا پارگی شود را فتق می‌گویند ... ادامه مطلب

عفونت کلیه چیست؟عفونت کلیه چیست؟

عفونت کلیه جزو موارد اورژانسی کلیه و مجاری ادراری می‌باشد که اگر اقدامات درمانی فوری صورت نگیرد، ممکن است آسیب جدی به کلیه وارد شود یا عفونت به خون گسترش یافته و موجب ایجاد عفونت‌های وخیم گردد ... ادامه مطلب

دکتر پیمان صالحی

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین