منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
دکتر قهرمان نژادجراحی میکروسکوپیک واریکوسلجراحی میکروسکوپیک ناباروری
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / کلیه و مجاری ادراری / دفع ناقص ادرار یا احتباس ادرار چیست؟

دفع ناقص ادرار یا احتباس ادرار چیست؟

مثانه شما مانند مخزن ذخیره ادرار مواد زائد است. وقتی مثانه پر است، ادرار می کنید و مواد زائد از بدن شما خارج می شوند. با این حال، اگر احتباس ادرار دارید، مثانه شما در هنگام ادرار کردن کاملاً خالی نمی شود. این می تواند هم برای مردان و هم برای زنان اتفاق بیفتد و می تواند ناشی از مواردی مانند انسداد، داروها یا مشکلات عصبی باشد.

کلینیک اورولوژی دکتر پیمان صالحی در اصفهان، ارائه دهنده خدمات تشخیصی - درمانی در زمینه بیماریها و اختلالات سیستم ادراری در مردان و زنان، همچنین اختلالات تناسلی، ناتوانی جنسی و ناباروری مردان به مراجعین محترم می‌باشد. لطفا جهت رزرو نوبت و کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 35548081-031 اقدام فرمایید.

دفع ناقص ادرار یا احتباس ادرار چیست؟

احتباس ادرار وضعیتی است که در آن مثانه به طور کامل یا در هنگام ادرار کردن خالی نمی شود. مثانه مانند مخزن ذخیره ادرار است. ادرار از مواد زائد تشکیل شده است که توسط کلیه ها از خون فیلتر می شود. پس از فیلتر شدن، ادرار به سمت مثانه حرکت می کند، جایی که منتظر می‌ماند تا زمان حرکت از طریق مجرای ادرار و خارج شدن از بدن برسد.
هنگامی که احتباس ادرار دارید، می تواند حاد (ناگهانی) یا مزمن (طولانی مدت) باشد. حاد به این معنی است که به سرعت ظاهر می شود و می تواند شدید باشد. احتباس مزمن ادرار به این معنی است که شما برای مدت طولانی تری به این بیماری مبتلا بوده اید. شکل حاد احتباس ادرار یک مورد اورژانسی است. در این مورد، شما باید فوراً به یک پزشک مراجعه کنید. شکل مزمن اغلب در مردان مسن اتفاق می افتد، اما می تواند در زنان نیز رخ دهد.

دفع ناقص ادرار یا احتباس ادرار

علت دفع ناقص ادرار یا احتباس مزمن ادرار چیست؟

احتباس ادرار می تواند به دلایل مختلف اتفاق بیفتد. این علل شامل موارد زیر است:

هنگامی که چیزی جریان آزاد ادرار را از طریق مثانه و مجرای ادرار مسدود می کند، ممکن است احتباس ادرار را تجربه کنید. مجرای ادرار لوله ای است که ادرار را از مثانه به خارج از بدن می برد. در مردان، زمانی که غده پروستات آنقدر بزرگ می شود که به مجرای ادرار فشار می آورد، انسداد ایجاد می شود. این شایع ترین علت احتباس مزمن ادرار در مردان است. یکی از علل در زنان افتادگی مثانه است که سیستوسل نامیده می شود. همچنین می تواند زمانی ایجاد شود که راست روده به دیواره پشتی واژن فرو رود - وضعیتی به نام رکتوسل. برخی از علل ممکن است برای مردان و زنان رخ دهد. مجرای ادرار ممکن است به دلیل بافت اسکار باریک شود که به آن باریک شدگی گفته می‌شود. سنگ های ادراری همچنین می توانند جریان ادرار را از بدن مسدود کنند.

احتباس ادرار همچنین می تواند توسط برخی داروها ایجاد شود. داروهایی مانند آنتی هیستامین ها، ضد اسپاسم، مواد افیونی و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای می توانند نحوه عملکرد ماهیچه مثانه را تغییر دهند. سایر داروها نیز می توانند باعث عوارض جانبی کنترل مثانه شوند، از جمله آنتی کولینرژیک ها، برخی از داروهای کاهش دهنده فشار خون، داروهای ضد روان پریشی، عوامل هورمونی و شل کننده های عضلانی.

دفع ادرار زمانی اتفاق می افتد که مغز به ماهیچه مثانه می گوید سفت شود. این عمل ادرار را در مثانه فشرده می کند. سپس مغز به ماهیچه های اسفنکتر اطراف مجرای ادرار می گوید که شل شوند. این اجازه می دهد تا جریان ادرار از مجرای ادرار عبور کرده و از بدن خارج شود. هر چیزی که در مسیر مغز به اعصابی که به سمت مثانه و مجرای ادرار می رود مانع شود نیز می تواند باعث این مشکل شود. علل مشکلات عصبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  1. سکته مغزی
  2. دیابت
  3. مولتیپل اسکلروزیس
  4. ضربه به ستون فقرات یا لگن
  5. فشار بر نخاع ناشی از تومورها و فتق دیسک
  6. زایمان واژینال

اگر در گذشته لوله نازکی به نام کاتتر داشته اید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای این وضعیت باشید. همچنین اگر پزشک از هر وسیله خاص دیگری مانند یورتروسکوپ یا سیستوسکوپ برای شما استفاده کرده باشد (اینها تلسکوپ هایی با دوربین هایی هستند که در دستگاه ادراری نگاه می کنند) خطر احتباس ادرار بیشتر می‌شود. احتباس ادراری ناشی از بیماری عصبی در مردان و زنان به یکسان اتفاق می افتد.

در مردان، عفونت پروستات می تواند باعث تورم آن شود. این باعث می شود که مجرای ادرار را فشار داده تا جریان ادرار مسدود شود. عفونت دستگاه ادراری (UTI) می تواند باعث تورم مجرای ادرار یا ضعف مثانه شود که هر دو می توانند باعث احتباس ادرار شوند. بیماری‌هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند (موسوم به STI) نیز می‌توانند باعث تورم و احتباس خون شوند.

داروهایی که قبل و در حین جراحی برای خواب‌آلودگی شما تجویز می‌شود ممکن است باعث احتباس ادرار بلافاصله بعد از جراحی شود. اقداماتی مانند تعویض مفصل ران، جراحی ستون فقرات، جراحی رکتوم، جراحی مشکلات لگنی زنان و جراحی برای برداشتن هموروئید می تواند باعث ایجاد مشکل پس از آن شود.

علائم دفع ناقص ادرار یا احتباس ادرار چیست؟

علائم می تواند متفاوت باشد. برخی از افراد مبتلا به فرم مزمن برای شروع جریان ادرار مشکل دارند. برخی به محض شروع، جریان ضعیفی دارند. بعضی ممکن است احساس کنند نیاز به دفع مجدد دارند اما نمی توانند شروع کنند. ممکن است زمانی که قصد ندارید به دلیل پر بودن مثانه، ادرار «نشت کند».
با فرم حاد، شما به طور ناگهانی قادر به دفع نیستید، یا فقط می توانید مقادیر بسیار کمی را دفع کنید. این اتفاق حتی با وجود داشتن مثانه پر رخ می دهد. اگر این اتفاق برای شما افتاد فوراً به یک پزشک مراجعه کنید.

دفع ناقص ادرار یا احتباس مزمن ادرار چگونه تشخیص داده می شود؟

اینستاگرام دکتر پیمان صالحی

دفع ناقص ادرار یا احتباس ادرار چگونه درمان می شود؟

درمان احتباس ادراری می تواند به این بستگی داشته باشد که شما به شکل حاد یا مزمن و همچنین کدام علت مزمن این بیماری مبتلا هستید. برای شکل حاد، یک کاتتر در مجرای ادرار قرار می گیرد تا مثانه تخلیه شود.
درمان فرم مزمن - یا شکل حاد که مزمن می شود - به علت آن بستگی دارد.

امروزه یکی از مقولات مطرح و مورد توجه، مسئله مشکلات جنسی و فقدان عملکرد جنسی مناسب در بین زوجین است که می‌تواند موجب بسیاری از اختلافات بین همسران باشد. همشهریان گرامی در صورتی که با چنین معضلاتی روبرو هستید؛ باید به یک سکس تراپیست در اصفهان مراجعه نمایید تا با دریافت راهکارهای مناسب از این افراد، بتوانید به زندگی جنسی خود سر و سامان دهید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان تنگی مجرای ادراردرمان تنگی مجرای ادرار

هنگامی که زخم ناشی از تورم، آسیب یا عفونت، مجرای ادرار را مسدود کند یا جریان ادرار را در آن کاهش دهد، فرد به اصطلاح دچار تنگی مجرای ادرار می‌شود و ممکن است با عوارض بیشماری روبرو شود. روشهای درمانی متعددی برای مبتلایان به این عارضه وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت ... ادامه مطلب

التهاب مثانه یا سیستیتالتهاب مثانه یا سیستیت

التهاب مثانه را سیستیت (Cystitis) بیماری است که شیوع آن در خانم‌ها بیش از آقایان می‌باشد. این عارضه ممکن است پیامد عفونت مثانه یا سندروم مثانه دردناک و غیره باشد. اغلب افراد التهاب مثانه را همان عفونت مثانه تصور می‌کنند، که البته چنین نیست ... ادامه مطلب

واریکوسل چیست و چگونه درمان میشودواریکوسل چیست و چگونه درمان میشود

واریکوسل یکی از شایعترین دلایل کاهش تولید اسپرم، همچنین معیوب شدن و تقلیل کیفیت اسپرم است که منجر به ناباروری مردان می‌شود . با این وجود همه مبتلایان به بیماری واریکوسل با چنین مشکلاتی مواجه نخواهند شد و واریکوسل در باروری آنها اثرگذار نخواهد بود ... ادامه مطلب

درباره ما

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین