منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
مشاوره غیر حضوریجراحی میکروسکوپیک واریکوسلدکتر قهرمان نژاد
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سکس تراپی / مازوخیسم جنسی چیست و چه علائمی دارد؟

مازوخیسم جنسی چیست و چه علائمی دارد؟

افراد مبتلا به مازوخیسم جنسی زمانی که مورد ضرب و شتم قرار می گیرند، یا به هر طریق دیگری رنج می برند، از نظر جنسی تحریک می شوند و در زمینه های مهم زندگی به دلیل این تمایلات/رفتارهای جنسی به شدت تحت فشار هستند. کسانی که این تمایلات جنسی را تجربه می کنند و این رفتارها را از خود نشان می دهند اما از سوی جامعه تحت فشار نیستند و زندگی آنها دچار مشکل نشده است، صرفاً دارای علایق جنسی مازوخیستی هستند.

آنچه در این مطلب میخوانید

در حالی که دلیل مشخصی برای ایجاد این اختلال وجود ندارد، سرکوب میل جنسی ممکن است یکی از دلایل احتمالی این تمایلات باشد.هر فرد ترجیحات یا به اصطلاح فتیش های جنسی خاص خود را دارد. قابل ذکر است، بین داشتن یک فتیش جنسی و مبارزه با توهمات و رفتارهای جنسی که زندگی شما را فلج می کند، مرز باریکی وجود دارد. وقتی به این نقطه رسیدید، ممکن است با اختلال مازوخیسم جنسی سروکار داشته باشید.

این مطلب برگرفته از مطالب خانم دکتر قهرمان نژاد می‌باشد. دکتر ندا قهرمان نژاد، دکترای روانشناسی، روان درمانگر، زوج درمانگر و سکس تراپیست در اصفهان ، آماده ارائه خدمات درمانی در این حوزه به مراجعین محترم می‌باشند. لطفا جهت رزرو نوبت اینترنتی و آنلاین دکتر قهرمان نژاد کلیک نمایید.

علل ماروخیسم جنسی

هیچ نظریه پذیرفته شده جهانی برای توضیح ریشه مازوخیسم جنسی وجود ندارد، با این حال، چندین ایده ارائه شده است. یک نظریه نشان می‌دهد که این تمایلات زمانی ایجاد می‌شود که فرد دارای خیال‌ پردازی‌های جنسی نامناسب باشد، و با سرکوب شدن قوی‌تر‌شوند. نظریه دیگری نشان می دهد که رفتار مازوخیستی نوعی فرار از افکار فرد است و به وی اجازه می دهد تا وارد چیزی شبیه به حالت مراقبه شود. از طریق عمل کردن به فانتزی ها، افراد به خود اجازه می دهند احساس جدید و متفاوتی داشته باشند. نظریه دیگری نشان می دهد که آسیب های دوران کودکی، مانند سوء استفاده جنسی، می تواند بعداً در یک اختلال پارافیلیک(مازوخیسم جنسی) ظاهر شود.

علائم اختلال مازوخیسم جنسی

ملاک اصلی اختلال مازوخیسم جنسی، تحریک جنسی مکرر و شدید ناشی از تحقیر، ضرب و شتم، مقید شدن یا رنج کشیدن است. این میل می تواند با خیال پردازی ها، اصرارها یا رفتارها آشکار شود. یک فرد مبتلا به اختلال مازوخیسم جنسی اغلب تنها زمانی قادر به برانگیختگی است که درد یا رنج وجود داشته باشد و ممکن است بر روی خیالات، تمایلات یا رفتارهای خود کنترل نداشته باشد. بزرگسالان فعال جنسی ممکن است در رابطه جنسی خشن رضایت داشته باشند یا با اعمال جنسی شامل تجربه تحقیر یا درد تحریک شوند. با این حال، در غیاب پریشانی روانی این برانگیختگی به عنوان یک اختلال روانی طبقه بندی نمی شود. برای برآوردن معیارهای تشخیصی اختلال مازوخیسم جنسی در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی معیارهای خاصی وجود دارد که باید رعایت شوند.

مازوخیسم جنسی

تشخیص علائم اختلال جنسی

برای تشخیص، علائم اختلال مازوخیسم جنسی موارد زیرباید در نظر گرفته شود:

  1. تمایلات ذکر شده حداقل به مدت 6 ماه وجود داشته باشد.
  2. شامل برانگیختگی جنسی مکرر و شدید ناشی از تحقیر، ضرب و شتم، مقید شدن یا رنج کشیدن او باشد که با تخیلات و اصرار آشکار می شود.
  3. شامل امیال یا فانتزی های جنسی باشد که باعث ناراحتی یا اختلال بالینی قابل توجه در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه های مهم شود.

چه کسانی به اختلال مازوخیسم جنسی مبتلا می شود؟ چرا؟

بر اساس گزارش های فردی، میانگین سن شروع این اختلال 19 سال است. گفته می شود، سنین زودتر نیز برای شروع این علایق جنسی خاص گزارش شده است. عواملی مانند تکانشگری جنسی و بیش فعالی جنسی که در طول زمان و با افزایش سن تغییر می‌کنند می‌توانند نقش مهمی در ایجاد این اختلال داشته باشند.علاوه بر این، سرکوب تخیلات جنسی نیز ممکن است منجر به ایجاد مازوخیسم جنسی شود.

اینستاگرام دکتر پیمان صالحی

آیا درمانی برای اختلال مازوخیسم جنسی وجود دارد؟

خوشبختانه، چندین گزینه درمانی برای مازوخیسم جنسی وجود دارد. اگر علائمی را تجربه می‌کنید و برای مدیریت این علائم یا غلبه بر این اختلال به کمک نیاز دارید، موارد زیر برای افرادی مانند شما مؤثر خواهد بود:

روان‌درمانی

هدف روان درمانی در کل کشف علل زمینه ای رفتارهای ناخواسته و ناراحت‌کننده است. به طور خاص، درمان شناختی_رفتاری به ویژه در بازسازی افکار و باورهای شما که ممکن است شما را به انجام رفتارهای مضر سوق دهد موثر است. همچنین ممکن است به شما کمک کند مهارت های جدیدی را یاد بگیرید که برای مقاومت در برابر امیال و فشار های جنسی بسیار مهم است.

داروها

برخی از داروها ممکن است برای کاهش سطح تستوسترون و در نتیجه کاهش بروز نعوظ استفاده شوند. علاوه بر این، داروهای ضد افسردگی ممکن است برای کاهش میل جنسی کلی نیز تجویز شود.

کلینیک تخصصی دکتر پیمان صالحی، آماده ارائه خدمت در زمینه درمان ناباروری مردان در اصفهان به مراجعین محترم می‌باشد. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با شماره‌ 35548081 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
واریکوسل چیست و چگونه درمان میشودواریکوسل چیست و چگونه درمان میشود

واریکوسل یکی از شایعترین دلایل کاهش تولید اسپرم، همچنین معیوب شدن و تقلیل کیفیت اسپرم است که منجر به ناباروری مردان می‌شود . با این وجود همه مبتلایان به بیماری واریکوسل با چنین مشکلاتی مواجه نخواهند شد و واریکوسل در باروری آنها اثرگذار نخواهد بود ... ادامه مطلب

درمان تنگی مجرای ادراردرمان تنگی مجرای ادرار

هنگامی که زخم ناشی از تورم، آسیب یا عفونت، مجرای ادرار را مسدود کند یا جریان ادرار را در آن کاهش دهد، فرد به اصطلاح دچار تنگی مجرای ادرار می‌شود و ممکن است با عوارض بیشماری روبرو شود. روشهای درمانی متعددی برای مبتلایان به این عارضه وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت ... ادامه مطلب

در چه مواردی درمان واریکوسل توصیه می شود؟در چه مواردی درمان واریکوسل توصیه می شود؟

واریکوسل عارضه ای است که بر سیاهرگ های کیسه بیضه تأثیر می گذارد و می تواند باعث ناباروری در مردان شود. ... ادامه مطلب

دکتر پیمان صالحی

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین