منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
کلینیک درمان اختلالات جنسیجراحی میکروسکوپیک واریکوسلمشاوره غیر حضوری

عملکرد بیضه چگونه است؟

مهم‌ترین بخش از اندام جنسی مردان، بیضه‌های آنان است. کیسه بیضه‌های مرد‌ها یک کیسه پوستی است که در پائین اندام تناسلی قرار دارد و معمولا ً دربردارنده دو بیضه است. کیسه بیضه‌ها پوشیده از مو و دارای برآمدگی های ریز روی سطح پوست است که بستگی دارد به غده های عرق و غده های چربی که در زیر پوست قابل دیدن هستند.

آنچه در این مطلب میخوانید

اغلب اوقات آلت تناسلی مرد مهم‌ترین بخش اندام جنسی او محسوب می‌شود، اما اندام جنسی مردان تنها به آلت تناسلی آن‌ها خلاصه نمی‌شود. بیضه‌ها در کیسه بیضه، جایی که اسپرم تولید می‌کنند، خنک می‌شوند بیضه‌ها باید دارای دمایی نسبتا کمتر از بدن باشند. اما آنچه در مورد بیضه‌ها مهم است اندازه آن‌ها است؛اندازه بیضه‌های مردان تا حدی برخی ویژگی های شخصیتی و همچنین سلامت آنها را نیز برملا می‌کند.

کلینیک تخصصی دکتر پیمان صالحی، آماده ارائه خدمت در زمینه درمان ناباروری مردان در اصفهان به مراجعین محترم می‌باشد. برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت با شماره‌ 35548081 - 031 تماس حاصل فرمایید.

کیسه بیضه

اندازه کیسه بیضه‌ها پیوسته کم و زیاد می‌شود تا از بیضه‌ها و کارکردهای آن‌ها محافظت شود. بیضه‌ها به یک گرمای 34 درجه نیاز دارند تا بتوانند کار کنند و برای برآوردن این نیاز، پوست کیسه بیضه ها جمع می‌شود و یا بزرگتر می‌شود. می‌توان گفت که هرگاه هوای محیط پیرامون سرد باشد، کیسه بیضه‌ها جمع می‌شود زیرا در آن هنگام بیضه‌ها به گرمای بیشتری نیاز دارند و آن گرما را از دیگر اندام‌ها می‌گیرند و هرگاه هوای محیط پیرامون گرم باشد، کیسه بیضه‌ها بزرگتر می‌شود.

بیضه‌ها

بیضه‌ها دو تا عضو شبیه به تخم مرغ هستند و در درون کیسه بیضه قرار دارند و منی ( اسپرم ) مرد در آنجا تولید می‌شود. هورمون‌های جنسی که بر رشد مرد و میل جنسی وی تأثیر دارند نیز در بیضه‌ها تولید می‌شوند.بیضه‌ها جزئی از دستگاه تناسلی مردان محسوب می‌شوند و وظیفه تولید اسپرم و هورمون تستوسترون را بر عهده دارند. آن‌ها از دو غده بیضی‌شکل تشکیل شده‌اند.

عملکرد بیضه در مردان

بیضه‌ها در کجا واقع شده‌اند؟

بیضه‌ها، که تحت عنوان غدد جنسی مردانه نیز شناخته می‌شوند، از دو اندام بیضی‌شکل به اندازه یک حبه انگور بزرگ تشکیل شده‌اند. آن‌ها در پشت آلت تناسلی مرد و در کیسه‌ای نازک به نام کیسه بیضه قرارگرفته‌اند. بیضه‌ها درون کیسه آزادانه حرکت می‌کنند. اما هر بیضه توسط یک طناب نازک به نام طناب اسپرماتیک یا طناب منوی از طریق حفره لگنی به بدن متصل می‌شوند. طناب اسپرماتیک شامل اعصاب، عروق خونی و همچنین مجرای وابران است. مجرای وابران مسئول حمل اسپرم به داخل مجرای ادراری می‌باشد که پس‌ازآن اسپرم از طریق مجرای ادراری هنگام انزال از بدن خارج می‌گردد. بیضه‌ها در خارج از بدن قرارگرفته‌اند و دمای آن‌ها حدود دو درجه سانتی‌گراد پایین‌تر از دمای عمومی بدن می‌باشد. زیرا که تولید اسپرم با کیفیت مطلوب، به دمایی پایین‌تر از دمای بدن نیازمند است.

وظیفه بیضه‌ها چیست؟

نقش بیضه‌ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و آسیب به بیضه‌ها ، می توانند این عملکرد را مختل کنند. حال با روش های تقویت بیضه مرد آشنا شوید. بیضه‌ها برای تولید تستوسترون و دیگر هورمون های مردانه اهمیت زیادی دارند. آنها همچنین بر توانایی جنسی تأثیر می‌گذارند.

بیضه‌ها دو وظیفه بر عهده دارند: تولید اسپرم و تولید هورمون‌ها، به‌ویژه هورمون تستوسترون. اسپرم‌ها در لوله‌های اسپرم‌ساز بیضه تولید می‌شوند. در هرکدام از بیضه‌ها حدود 700 عدد از این لوله‌ها وجود دارد، طول هرکدام به اندازه بازوی انسان و قطرشان معادل تار مو می‌باشد. اگر تمام این لوله‌ها را بازکنیم، طول آن از یک زمین فوتبال هم فراتر می‌رود! پس‌ازآنکه که اسپرم‌ها در لوله‌های اسپرم‌ساز تولید شدند، وارد مجرایی به نام اپیدیدیم می‌شوند، لوله‌ای که دران اسپرم‌ها در ضمن عبور، به بلوغ می‌رسند. پس‌ازآن اسپرم‌ها آماده می‌شوند تا هنگام انزال از طریق مجرای وابران از بدن خارج شوند.

اینستاگرام دکتر پیمان صالحی

بیضه‌ها چه هورمون‌هایی تولید می‌کنند؟

هورمون اصلی ترشح‌شده توسط بیضه‌ها تستوسترون است که هورمونی آندروژنی می‌باشد. تستوسترون توسط سلول‌هایی که بین لوله‌های اسپرم‌ساز وجود دارد تولید می‌شود. به این سلول‌ها، سلول‌های لیدیگ می‌گویند. درون سلول‌های سرتولی بیضه‌، هورمون‌های اینهیبین بی (Inhibin B) و ضد مولرین (anti-Müllerian) تولید می‌شود. همچنین هورمون شبه انسولینی فاکتور 3 و استرادیول در سلول‌های لیدیگ تولید می‌شود. در مراحل اولیه رشد جنین، تستوسترون برای رشد اندام تناسلی مردان حیاتی است. همچنین این هورمون باعث می‌شود ویژگی‌های مردانه مانند رشد مو در صورت، بم شدن صدا و غیره در دوران بلوغ برای پسران ظاهر گردد. در طول زندگی مردان، تستوسترون برای حفظ این ویژگی‌های مردانه لازم می‌باشد. از بلوغ به بعد، تستوسترون محرک اصلی تولید اسپرم در مردان محسوب می‌شود.

امروزه یکی از مقولات مطرح و مورد توجه، مسئله مشکلات جنسی و فقدان عملکرد جنسی مناسب در بین زوجین است که می‌تواند موجب بسیاری از اختلافات بین همسران باشد. همشهریان گرامی در صورتی که با چنین معضلاتی روبرو هستید؛ باید به یک سکس تراپیست در اصفهان مراجعه نمایید تا با دریافت راهکارهای مناسب از این افراد، بتوانید به زندگی جنسی خود سر و سامان دهید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :فرهاد نمدی مالک [ 1402-01-22 ]
بسیار عالی استفاده کردم خدا خیرتان دهد اطلاعات حقیر بیشتر شد

محسن اطفی [ 1402-01-15 ]
باسلام وعرض ادب میخواستم بدونم که باریکسل باعث ضعیف شدن اسپرمیشه بنده باریکسل دارم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان چسبندگی بعد ختنه با جراحیدرمان چسبندگی بعد ختنه با جراحی

اگر پس از ختنه مقداری از پوست ختنه گاه باقی بماند، چسبندگی می تواند ایجاد شود. ... ادامه مطلب

آیا میتوان در طول درمان ناباروری نزدیکی کرد؟آیا میتوان در طول درمان ناباروری نزدیکی کرد؟

امروزه با پیشرفت علم پزشکی و فناوری، درمان مشکلات باروری با موفقیت بیشتری نسبت به قبل انجام می‌ شود. ... ادامه مطلب

تست نعوظ شبانگاهی آلت یا ریجی اسکن چیست؟تست نعوظ شبانگاهی آلت یا ریجی اسکن چیست؟

آسیب به اعصاب یا شریان ها می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در نعوظ شود. عدم ورزش، نوشیدن الکل و سیگار کشیدن می تواند منجر به مشکلات اختلال نعوظ شود ... ادامه مطلب

دکتر پیمان صالحی

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین