منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
واریکوسلدکتر قهرمان نژادکلینیک درمان اختلالات جنسی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ناتوانی جنسی / آیا اختلال در نعوظ با گرفتگی عروق در ارتباط است؟

آیا اختلال در نعوظ با گرفتگی عروق در ارتباط است؟

اختلال نعوظ یک مشکل شایع در بین مردان است. حدود ۳۹ درصد مردانی که در سنین ۴۰ سالگی قرار دارند درجاتی از اختلال نعوظ را گزارش می‌کنند. همچنین دو سوم مردانی که در سنین بالای ۷۰ سال قرار دارند علائم قابل توجهی از اختلال نعوظ را بروز ‌می‌دهند. اختلال نعوظ نوعی بیماری است که در طی آن، فرد قابلیت نعوظ کامل و حفظ آن برای آمیزش جنسی را ندارد.

البته وجود اختلالات گذرا و موقتی در نعوظ لزوماً به معنای وجود اختلالات جدی نیست. اختلال نعوظ اگرچه اختلالی نیست که حیات فرد را تهدید کند اما می‌تواند موجب ایجاد استرس‌، کاهش اعتماد به نفس و مشکلاتی در روابط عاطفی و جنسی شود. همچنین اختلال نعوظ ‌می‌تواند نشانه‌ای از وجود بیماری‌های زمینه‌ای دیگری مانند بیماری‌های قلبی باشد که ‌می‌توانند برای سلامتی فرد خطرهای جدی ایجاد کنند.

یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد اختلال نعوظ، تصلب شرایین یا گرفتگی عروق است که به اصطلاح آترواسکلروزیس (atherosclerosis) نام دارد. وجود اختلالات نعوظ یکی از علائم اصلی وجود تصلب شرایین در قسمت دیگری از بدن مانند قلب است.

دکتر پیمان صالحی، متخصص ناباروری مردان و اختلالات جنسی در اصفهان، آماده ارائه خدمات درمانی در این حوزه به مراجعین محترم می‌باشد. برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت با شماره‌های درج شده در همین صفحه تماس حاصل فرمایید و برای رزرو نوبت اینترنتی کلیک کنید.

مکانیسم ایجاد نعوظ در آلت تناسلی مردان:

خونی که به آلت تناسلی مردان جریان پیدا ‌می‌کند از سرخرگ‌های شکمی‌عبور ‌می‌کند. این سرخرگ‌ها در مسیر خود به شاخه‌های کوچکتری تقسیم ‌می‌شود که مسیر نهایی آن‌ها آلت تناسلی خواهد بود. زمانی که فرایند نعوظ شروع ‌می‌شود این سرخرگ‌ها گشادتر ‌می‌شوند، در نتیجه‌ی این افزایش قطر رگ‌ها، خون بیشتری به آلت تناسلی جریان پیدا ‌می‌کند و درون بافت اسفنجی آن جای ‌می‌گیرد که نتیجه‌ی نهایی آن افزایش اندازه آلت تناسلی یا به اصطلاح نعوظ است.

همچنین در این حالت رگ‌هایی که مسئول خالی‌کردن خون از آلت تناسلی هستند منقبض شده و جریان خون خروجی از آلت تناسلی ضعیف ‌می‌شود. نعوظ ایجادشده تا زمان ارضای جنسی مرد به صورت پایدار باقی ‌می‌ماند و پس از آن با انبساط دوباره سیاهرگ‌ها، خون از آلت تناسلی خارج شده و سرخرگ‌ها نیز کاهش قطر ‌می‌دهند تا خون ورودی نیز کاهش یابد و در نهایت آلت از حالت نعوظ خارج ‌می‌شود. اصلی‌ترین علائم اختلال نعوظ شامل مشکل در آغاز نعوظ، مشکل در حفظ نعوظ به مدت نرمال و طبیعی و کاهش میل جنسی است.

اختلال در نعوظ

ارتباط تصلب شرایین و اختلال نعوظ:

برای ایجاد و حفظ یک نعوظ طبیعی، رگ‌های خونی آلت تناسلی باید قدرتمند باشند تا بتوانند جریان خون را با سرعت در آلت تناسلی افزایش دهند. اختلال نعوظ معمولاً زمانی ایجاد ‌می‌شود که رگ‌های خونی در قسمت‌های مختلفی از بدن در سلامت کامل نیستند بنابراین اختلال نعوظ می‌تواند نشانه‌ای از یک خطر نهفته باشد. زمانی که بافت درونی رگ‌های خونی که اندوتلیوم نام دارند آسیب ببینندعملکرد رگ‌های خونی با اختلال مواجه ‌می‌شود.

بافت اندوتلیوم می‌تواند توسط فشار خون بالا‌، مصرف دخانیات از جمله سیگار‌ و یا بیماری دیابت دچار آسیب شود. وجود آسیب در اندوتلیوم باعث ‌می‌شود تا رگ‌های خونی در مواقع مورد نیاز به خوبی منبسط یا منقبض نشوند، در نتیجه جریان خون واردشونده به آلت تناسلی کاهش ‌می‌یابد. این کاهش جریان به اختلال نعوظ منجر ‌می‌شود زیرا خون کافی برای نعوظ کامل به آلت تناسلی نمی‌رسد.

باید به این نکته توجه داشت که معمولا آسیب اندوتلیوم قبل از انسداد کامل عروق به وجود ‌می‌آید، بنابراین تشخیص آسیب بافت اندوتلیوم ‌می‌تواند به عنوان یک زنگ هشدار عمل کند و با تشخیص به موقع آن از تصلب شرائین جلوگیری شود. بنابراین معمولا اختلال نعوظ به عنوان یک علامت هشدار اولیه برای انسداد عروق است. همچنین اختلال نعوظ می‌تواند به عنوان علامتی از وجود انسداد عروق پس از ایجاد آنها در بدن باشد. این انسداد ‌می‌تواند در رگ‌های قلبی یا مغزی به وجود آمده‌باشد. فاکتورهای خطری که باعث گرفتگی عروق ‌می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

بنابراین اختلال نعوظ به عنوان یک زنگ خطر برای سایر بیماری‌های مربوط به عروق عمل می‌کند و متخصصان این حوزه هشدار می‌دهند که افرادی که به اختلال نعوظ دچار هستند باید بررسی‌های مختلف مربوط به فاکتورهای خطر تصلب شرائین را زیر نظر پزشک متخصص دنبال کنند. ذکر این نکته نیز مهم است که علاوه بر تصلب شرایین و گرفتگی عروق، عوامل دیگری نیز ‌می‌توانند باعث اختلال نعوظ شوند که بررسی تمام این‌ها توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد. از جمله‌ی سایر عوامل ‌می‌توان به آسیب‌های عصبی‌، اختلالات هورمونی و فاکتورهای روانی اشاره کرد.

اینستاگرام دکتر پیمان صالحی

درمان موقت اختلال نعوظ و تصلب شرائین:

امروزه شواهد کافی برای این مسئله که درمان تصلب شرایین ‌می‌تواند وضعیت اختلال نعوظ را بهبود بخشد وجود ندارد! و بهترین روش‌های درمانی برای اختلال نعوظ، داروهایی هستند که به عنوان مهارکننده‌های فسفودی‌استراز شناخته ‌می‌شوند. معروف‌ترین نوع این داروها شامل ویاگرا‌، لویترا‌، و سیالیس هستند که لزوما باید زیر نظر پزشک متخصص مصرف شوند و از مصرف خودسرانه‌ی آنها دوری گردد.

نحوه‌ی عملکرد این داروها به این صورت است که میزان جریان خون به درون آلت تناسلی را به طور موقت افزایش ‌می‌دهند. با این حال این داروها وضعیت مشکلات جانبی که منجر به اختلال نعوظ می‌شوند را نمی‌توانند بهبود ببخشند. همچنین این داروها به عنوان عامل پیشگیری‌کننده یا درمان برای گرفتگی عروق در سایر نقاط بدن کاربرد نخواهند داشت. تنها راه برای کاهش یا جلوگیری از گرفتگی عروق، کاهش فاکتورهای خطر در زندگی است.

سبک سالم زندگی شامل دوری از دخانیات‌، کنترل مداوم فشار خون و کلسترول خون و تنظیم آن‌ها‌، داشتن فعالیت منظم و ورزش و همچنین تغذیه سالم است. همچنین بررسی سلامت قلب بصورت مداوم می‌تواند خطر ایجاد اختلال نعوظ را کاهش دهد.

برای درمان اختلالات و بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری در اصفهان، می‌توانید به کلینیک دکتر پیمان صالحی متخصص اورولوژی مراجعه نموده و از خدمات درمانی این مرکز بهره مند گردید. برای دریافت نوبت با شماره‌ تلفن 35548081 - 031 تماس حاصل فرمایید و جهت رزرو نوبت اینترنتی کلیک کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علل ناباروری در مردانعلل ناباروری در مردان

اگر زوجی پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری، بارور نشوند، در اصطلاح به آنها نابارور گفته می‌شود و نیاز به پیگیری دارند. دلایل بی‌شماری می‌تواند موجب ناباروری در زوجین شود که از آن جمله می‌توان به عوامل ژنتیکی، بیماری‌ها، شرایط محیطی و سبک زندگی اشاره کرد ... ادامه مطلب

شایعترین علت ناباروری در مردانشایعترین علت ناباروری در مردان

اگر زوجی طی یک سال با وجود داشتن رابطه جنسی، بدون روشهای جلوگیری، بارور نشوند در تعریف ناباروری قرار می‌گیرند. در حال حاضر با استفاده از روشهای جدید درمان ناباروری، تمامی زوجهای نابارور می توانند امکان فرزند دار شدن را در داخل كشور داشته باشند ... ادامه مطلب

وجود خون در ادرار نشانه چیستوجود خون در ادرار نشانه چیست

وجود خون در ادرار و دفع لخته خون یکی از موارد اورژانسی کلیه و مجاری ادراری است که نیاز به مراجعه فوری به پزشک متخصص و بررسی علل این عارضه دارد ... ادامه مطلب

درباره ما

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین