منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
جراحی میکروسکوپیک ناباروریواریکوسلجراحی میکروسکوپیک واریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سکس تراپی / آنچه درباره چرخه پاسخ جنسی مردان باید بدانید

آنچه درباره چرخه پاسخ جنسی مردان باید بدانید

آنچه در این مطلب میخوانید

چرخه واکنش های جنسی یا مراحل رابطه جنسی در مردان را می توان به چهار مرحله تقسیم کرد که عبارتند از:

  1. میل جنسی
  2. برانگیختگی جنسی
  3. اوج لذت جنسی یا ارگاسم
  4. مرحله آرامش و یا فرونشانی

دکتر پیمان صالحی، متخصص ناباروری مردان و اختلالات جنسی در اصفهان، آماده ارائه خدمات درمانی در این حوزه به مراجعین محترم می‌باشد. لطفا جهت مشاوره رایگان و دریافت نوبت با شماره‌های درج شده در همین صفحه تماس حاصل فرمایید.

میل جنسی

مرحله میل جنسی همچنین به عنوان مرحله تحریک یا مرحله اولیه هیجان جنسی نیز شناخته می‌شود. این مرحله اولین حلقه از چرخه جنسی در مردان است که با محرک‌های جنسی فیزیکی یا روانی مانند بوسیدن، نوازش کردن یا نگاه کردن به تصاویر شهوانی آغاز می‌شود و منجر به تحریک جنسی می‌گردد. این مرحله به مرحله برانگیختگی جنسی منجر می‌شود و بدن مرد برای مقاربت جنسی آماده می‌گردد. تعامل جسمی و عاطفی و تحریک نواحی شهوانی در طول پیش‌نوازش معمولاً باعث برانگیختگی اولیه می‌شود.

چرخه واکنش های جنسی یا مراحل رابطه جنسی در مردان

برانگیختگی جنسی

در این مرحله آلت تناسلی به صورت جزئی یا کامل، اغلب پس از تنها چند ثانیه تحریک شهوانی، به حالت نعوظ درمی‌آید. نعوظ ممکن است در طی یک مرحله برانگیختگی طولانی از بین برود و دوباره ایجاد شود. در این مرحله هر دو بیضه به بالا و سمت میان‌ دوراه کشیده می‌شوند، به ویژه در مردان ختنه شده که پوست کمتری برای استقرار نعوظ دارند.

همچنین، کیسه بیضه می‌تواند در زمان نعوظ، ضخیم و سفت شود. در طی این مرحله، اسفنکتر مجرای ادرار مردها برای جلوگیری از تداخل ادرار با مایع منی و پیشگیری از انزال پس‌رونده منقبض می‌شود و عضلات در پایه آلت تناسلی یک انقباض ریتمیک پایدار را شروع می‌کنند. در این مرحله ممکن است از آلت تناسلی مایع پیش از انزال یا منی خارج شود. همچنین در این مرحله بیضه‌ها به بدن نزدیک خواهند شد.

اوج لذت جنسی یا ارگاسم در مردان

در مردان، ارگاسم معمولاً با انزال همراه است. هر انزال با تداوم لذت جنسی به خصوص در آلت تناسلی و خاصره همراه خواهد بود. سایر احساسات ممکن است به شدت در بین ستون فقرات یا کمر احساس شود. لرزش شدید اول و دوم معمولاً بیش‌ترین احساس را دارند و بیشترین مقدار مایع منی را خارج می‌کنند. پس از آن، هر انقباض با کاهش مایع منی و احساس خفیف تر لذت همراه است.

اینستاگرام دکتر صالحی

مرحله آرامش یا فرونشانی در مردان

در مرحله آرامش جنسی آقایان، آلت تناسلی از حالت نعوظ خارج می‌شود. این اتفاق در دوره آرامش رخ می‌دهد؛ و پس از اتمام این دوره آلت شل‌تر شده و به حالت خوابیده عادی بازمی‌گردد. رسیدن به ارگاسم در طول دوره آرامش به‌طور کلی برای مردان غیرممکن است؛ و مردان برای برانگیختگی جنسی مجدد، باید از دوره آرامش یا فرونشانی عبور کنند.

هرگونه تورم و درد شدید در بیضه، به ویژه اگر به طور ناگهانی ایجاد شده باشد، مهم است و باید به طور اورژانسی پیگیری شود. کلینیک اورولوژی دکتر پیمان صالحی در اصفهان پذیرای مراجعین محترم مبتلا به مشکلات بیضه می‌باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :ساس [ 1401-07-17 ]
اگه مرحله اول صورت بگیره و بقیه انجام نشن چی میشه؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درباره نارسایی حاد و مزمن کلیه چه می دانید؟درباره نارسایی حاد و مزمن کلیه چه می دانید؟

افراد مبتلا به نارسایی مزمن کلیه ممکن است سال ها دچار این بیماری باشند اما چون علامت خاصی ندارند به صورت آرام کلیه‌ شان از بین رود. ... ادامه مطلب

تنگی مجرای ادرارتنگی مجرای ادرار

تنگی مجرای ادرار یکی از بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار است؛ این بیماری ممکن است افراد را با هر سن و جنسیتی درگیر کند ... ادامه مطلب

بیماری ژنیتال وارت چیست و از کجا بفهمیم به آن مبتلا هستیم؟بیماری ژنیتال وارت چیست و از کجا بفهمیم به آن مبتلا هستیم؟

وارت تناسلی یا زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی است ... ادامه مطلب

دکتر پیمان صالحی

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین