منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
مشاوره غیر حضوریواریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / کلیه و مجاری ادراری / برخی از روشهای جراحی پروستات

برخی از روشهای جراحی پروستات

پروستات چیست و محل قرارگیری آن کجاست؟

پروستات غده‌ای است که جزء دستگاه تناسلی مردانه محسوب می‌شود و ترشحات برون‌ریز دارد که وارد مجاری تناسلی- ادراری می‌‌شوند. ترشحات پروستات اندکی قلیایی و شیری رنگ است که معمولا 25 تا 30 درصد حجم منی را به همراه سلول‌های اسپرم و مایع کیسه‌های منی‌ تشکیل می‌دهد. پروستات همچنین دارای عضلات صافی است که به بیرون راندن منی هنگام انزال کمک می‌کنند.

در یک مرد سالم پروستات اندکی بزرگتر از یک گردو است. پروستات در جلو و اندکی پایین‌تر از مثانه قرار دارد و پیشابراه را درست در زیر مثانه احاطه می‌کند و می‌توان در حین معاینه مقعدی آن را لمس کرد. پیشابراه درون پروستات با نام پیشابراه پروستاتی با دو مجرای انزالی به هم می‌پیوندند. پروستات بوسیله عضلات کف لگن پوشیده شده است، که آنها نیز در حین فرآیند انزال منقبض می‌شوند.

به علت محل قرار گیری پروستات است که مشکلات پروستات مانند بزرگی، التهاب و عفونت با توانایی ادرار کردن و کارکرد جنسی مردان تداخل پیدا می‌کند. انواع مختلف جراحی پروستات، در بیماران مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات (بزرگی پروستات) و سرطان پروستات انجام می‌شود.

با جراحی پروستات در پی چه اهدافی هستیم؟

1- درمان بیماری درگیر کننده فعلی

2- حفظ جریان طبیعی و بدون درد ادرار در بیمار

3- بازگشت قابلیت نعوظ در مردان

4- کاهش عوارض جانبی بزرگی پروستات

اینکه برای هر فرد از چه روشی برای جراحی پروستات استفاده شود، بستگی به عواملی چون، سن بیمار، ابتلا به بیماری زمینه‌ای، وضعیت جسمانی و تمایل بیمار دارد . بر اساس همین معیارها، روش مناسب توسط متخصص اورولوژی انتخاب می‌گردد. در ادامه این بحث، به معرفی برخی از روشهای جراحی پروستات و بررسی مختصر هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

برخی از روشهای جراحی پروستات

خارج کردن پروستات از طریق مجرا

TUR شایع ترین روش برداشتن پروستات است که از طریق آندوسکوپی انجام می‌شود. ابزار جراحی و ابزار فراهم کننده دید، مستقیماً از طریق مجرای ادرار به پروستات وارد می‌شوند تا بخش‌های اضافی غده پروستات را از آن جدا کنند. در این روش نیاز به برش جراحی وجود ندارد. این تکینک جراحی، کم تهاجمی بوده و برای بیمارانی که غده پروستات آنها زیاد بزرگ نیست یا عمل جراحی تهاجمی، برایشان خطرناک است، انجام می‌شود .

این روش به یک شب بستری شدن نیاز دارد . تنگی مجرا در این روش شایع است و ممکن است به دلیل رشد مجدد تکه‌های باقیمانده پروستات، تکرار عمل ضرورت پیدا کند . TUR به ندرت موجب اختلال نعوظ می‌شود ولی ممکن است موجب انزال معکوس شود زیرا برداشتن بافت پروستات در گردن مثانه موجب می‌شود که مایع به جای جریان به جلو، به طرف عقب و داخل مثانه برگردد .

بهترین جراح پروستات در اصفهان

برش پروستات از طریق مجرای ادراری

TURP به معنی برش پروستات از طریق مجرای ادراری و بدون شکاف جراحی باز می‌باشد. در روش TURP با بی حسی نخاعی و با عبور دروبین به داخل مجرا، قسمتی از پروستات را که انسداد مجرا ایجاد کرده است کاملاً تراش داده و باعث می‌شود مجرای پروستات باز شده و جریان ادرار به صورت معمولی و روان خارج شود.

جراحی پروستات به روش لاپاراسکوپی

در این روش که با لاپاراسکوپی انجام می‌شود، ابتدا کپسول بصورت یو شکل (u) باز می‌شود و پروستات خارج می‌گردد. مزیت این روش، میزان خونریزی کم در حین و پس از عمل است ضمن اینکه در این روش جراحی، بیمار با یک برش بزرگ روبرو نخواهد شد.

جراحی لیزری پروستات

این نوع روش جراحی به کمک لیزر می‌تواند بزرگی خوش خیم پروستات در آقایان را بدون نیاز به ایجاد برش بر روی پوست درمان کند. به جای ایجاد برش، پزشک جراح کلیه و مجاری ادراری، یک میله کوچک فایبر آپتیک را از طریق آلت تناسلی وارد بدن کرده و آن را به بخش مجرای ادراری هدایت می‌کند. سپس پزشک جراح، بافت‌هایی از پروستات که جریان ادرار را مسدود کرده‌اند، جدا می‌سازد.

لازم به ذکر است، روشهای دیگری هم برای جراحی پرستات قابل انجام است که در مقالات دیگر به آنها اشاره خواهیم کرد.

همشهریان عزیز! برای بهره‌ مندی از بهترین درمان‌ آزوسپرمی به عنوان اصلی ترین دلیل ناباروری در مردان، به متخصص اورورلوژِی در اصفهان مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
واریکوسل چیست؟واریکوسل چیست؟

واریکوسل اتساع و پیچ خوردگی غیر طبیعی شبکه وریدی ( سیاهرگی ) بالای بیضه‌ها است. شیوع آن زیر 10سال نادر است ولی در بالغین جوان و در مردان نابارور 20 تا 40 درصد می‌باشد. ... ادامه مطلب

ناباروری چیست؟ناباروری چیست؟

ناباروری به ناتوانی زوجین برای باروری پس از یک سال نزدیکی بدون پیشگیری گفته می‌شود. بنابراین تا یک سال باید فرصت داد تا مشخص گردد آیا زن و شوهر در تعریف ناباروری قرار می‌گیرند یا خیر . ... ادامه مطلب

نمونه برداری ( بیوپسی ) بیضه یا میکروتسهنمونه برداری ( بیوپسی ) بیضه یا میکروتسه

در مواردی که تعداد اسپرم‌ها در آزمایش اسپرموگرام صفر است و بررسی هورمونی نرمال است یا هورمون FSH افزایش یافته است، نیاز به نمونه برداری از بیضه می‌باشد. ... ادامه مطلب

درباره ما

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465