منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
جراحی میکروسکوپیک واریکوسلمشاوره غیر حضوریواریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / دستگاه تناسلی مردان / آناتومی سیستم باروری آقایان

آناتومی سیستم باروری آقایان

بیضه‌ها

ارگانی با شکل بیضوی و اندازه حدود 2*3*4 سانتی متر و با حجم تقریبی 15 تا 25 سی سی (در یک فرد بالغ سالم) هستند که در داخل کیسه بیضه‌ها (اسکروتوم) قرار دارند و وظیفه تولید اسپرم و هورمون مردانه را پس از رسیدن به سن بلوغ و تحت تاثیر هورمون‌های مغزی بر عهده دارند.

کیسه بیضه‌ها علاوه بر محافظت نسبی از بیضه‌ها نقش مهمی در تنظیم دمای بیضه‌ها به عهده دارد. چون کارکرد بهینه بیضه و تولید اسپرم‌ها در دمای حدود 1 تا 2 درجه پایین تر از دمای بدن انجام می‌گردد، کیسه بیضه در مواجهه با گرما شل می‌شود و بیضه‌ها را از بدن دور می‌کند و در مواجهه با سرما منقبض و بیضه‌ها را به بدن نزدیک می‌کند.

اپیدیدیم

مانند یک تاج یا کوله پشتی باریک در سرتاسر قسمت پشتی بیضه‌ها قرار دارد و از یک لوله بسیار باریک به طول 3 تا 6 متر که به صورت پیچ خورده روی هم قرار گرفته تشکیل شده است. اسپرم پس از تولید در بیضه وارد این قسمت می‌شود و فرایند انتقال و دخیره و تکامل و بلوغ اسپرم‌ها در این محل رخ می‌دهد. در پایان این مسیر اسپرم‌ها وارد لوله واز می‌شوند.

لوله واز دفران

مجرایی به طول حدود 30 تا 35 سانتی متر است و از انتهای اپیدیدیم شروع می‌شود و به مجرای انزالی داخل غده پروستات ختم می‌شود. این لوله‌ها وظیفه ذخیره و انتقال اسپرم‌ها را بر عهده دارند و در زمان انزال باعث ریخته شدن اسپرم‌ها به درون مجرا می‌گردند. در عمل وازکتومی یا بستن لوله مردان این لوله اندکی پس از جدا شدن از بیضه و اپیدیدیم بسته می‌شود.

شناخت آناتومی دستگاه باروری آقایان

کیسه‌های منی

کیسه‌های منی یا سمینال وزیکل‌ها دو ارگان کیسه‌ای شکل هستند که پشت مثانه قرار دارند معمولا ابعاد 5 *1.5 سانتی متر دارند و بیشترین سهم را در حجم مایع منی هنگام انزال دارند و مایع درون آنها برای تغذیه و انرژی اسپرم‌ها پس از انزال کاربرد دارد. لازم به ذکر است این اعضا محلی برای ذخیره اسپرم نمی‌باشند. اسپرم‌ها در قسمت انتهایی اپیدیدیم و در طول لوله واز ذخیره می‌گردند.

پروستات

ارگانی است با حجم حدود 20 سی سی در یک فرد جوان بالغ که دقیقا در زیر مثانه و چسبیده به گردن مثانه قرار دارد و مجرا از میان آن عبور می‌کند و منشا حدود 0.5 سی سی از ترشحات مایع منی هنگام انزال می‌باشد. این غده که در همه مردان به طور طبیعی وجود دارد از حوالی سنین 40 تا 50 سالگی ممکن است به طور تدریجی شروع به رشد نماید و در روند ادرار کردن اختلال ایجاد نماید.

صفحه رسمی دکتر پیمان صالحی متخصص کلیه و مجاری ادرار

مجرا

از خروجی یا گردن مثانه شروع می‌شود و تا نوک مجرا یعنی محل خروج ادرار ادامه دارد. مجرا یا پیشابراه ابتدایی شامل مجرای داخل پروستات و قسمت کوچک پس از آن یعنی مجرای ممبرانو می‌باشد که نقش کنترل ادرار را نیز برعهده دارند. همچنین در هنگام انزال گردن مثانه باید بسته شود تا مایع منی به داخل مثانه نریزد و به سمت خارج هدایت گردد. قسمت انتهایی مجرا نیز از مجرای بولبر و مجرای داخل آلت تشکیل شده که وظیفه هدایت ادرار و مایع منی را بر عهده دارند. عضلات اطراف این قسمت مجرا با انقباض‌های مکرر و ریتمیک هنگام انزال در پرتاب مایع منی نقش دارند.

آلت تناسلی مردانه

از یک تنه اصلی ( شامل 2 لوله استوانه ای با نام اجسام غاری ) و یک کلاهک ( جسم اسفنجی ) تشکیل شده و اینها مجرای درون آلت به طول حدود 8 تا 10 سانتی متر را در بر می‌گیرند. اجسام غاری تنه آلت و جسم اسفنجی حاوی بافت‌های عروقی فراوان هستند که در هنگام تحریک جنسی پرخون می‌گردند و باعث ایجاد ارکشن یا نعوظ می‌گردند.

همانطور که می‌دانید، طبق نظر بسیاری از کارشناسان در زمینه ارتباطات جنسی، یکی از مهمترین دلایل تداوم زندگی مطلوب زناشویی می‌تواند با کیفیت بودن این روابط باشد. همشهریان گرامی! اگر با مشکلاتی در این باره مواجه هستید، برای بهره‌مندی از راهکارها و خدمات، به متخصص اختلالات جنسی در اصفهان مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سندروم مثانه دردناکسندروم مثانه دردناک

سندروم مثانه درناک یا اینترستیشیال سیستیتیس، جزو بیماری‌های مزمن کلیه و مجاری ادراری می‌باشد که با علائمی مانند؛ سوزش ادرار، تکرر ادرار، حساسیت یا درد لگن و احساس درد و فشار در مثانه همراه است. شدت این علائم بسته به پیشرفت بیماری، از شخصی به شخص دیگر ممکن است متفاوت باشد ... ادامه مطلب

وجود خون در ادرار نشانه چیستوجود خون در ادرار نشانه چیست

وجود خون در ادرار و دفع لخته خون یکی از موارد اورژانسی کلیه و مجاری ادراری است که نیاز به مراجعه فوری به پزشک متخصص و بررسی علل این عارضه دارد ... ادامه مطلب

شایعترین علت ناباروری در مردانشایعترین علت ناباروری در مردان

اگر زوجی طی یک سال با وجود داشتن رابطه جنسی، بدون روشهای جلوگیری، بارور نشوند در تعریف ناباروری قرار می‌گیرند. در حال حاضر با استفاده از روشهای جدید درمان ناباروری، تمامی زوجهای نابارور می توانند امکان فرزند دار شدن را در داخل كشور داشته باشند ... ادامه مطلب

درباره ما

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین