منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
دکتر قهرمان نژادواریکوسلجراحی میکروسکوپیک ناباروری
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / کلیه و مجاری ادراری / سنگ شکن کلیه با لیزر چگونه است و چقدر طول میکشد؟

سنگ شکن کلیه با لیزر چگونه است و چقدر طول میکشد؟

سنگ کلیه یکی از بیماری های شایعی است که بیشتر از 20 درصد مردم در سراسر جهان از آن رنج می برند. خوشبختانه روش های متعددی برای درمان این بیماری وجود دارد که بیمار می تواند با مشورت پزشک از طریق یکی از روش ها برای درمان اقدام کند. یکی از راه های درمان سنگ کلیه؛ جراحی لیزر است.

آنچه در این مطلب میخوانید

جراحی سنگ کلیه با لیزر یک روش کم تهاجم است که امروزه برای درمان سنگ هایی با حداکثر قطر 2 سانتی متر انجام می شود. این جراحی کم تهاجمی است و نیازی به هیچ برشی روی بدن شما ندارد. هنگامی که شما بیهوش هستید، یک ابزار کوچک به نام (اورتروسکوپ) در مجرای ادرار و مثانه قرار می گیرد تا به حالب و کلیه شما دسترسی پیدا کند. در این مطلب به توضیح جراحی سنگ کلیه با لیزر و مراقبت بعد از سنگ شکن با لیزر، هزینه و انجام این جراحی برای بیماران می پردازیم.

سنگ شکن کلیه با لیزر چگونه است؟

روش جراحی انتخابی جهت خارج کردن سنگ های کلیوی بزرگ (معمولا بیش از ٢ سانتی متر) که به خودی خود نمی توانند از کلیه عبور کرده و دفع شوند، میباشد. این روش در بین عموم به دلیل استفاده از انرژی لیزر جهت شکستن سنگ کلیه به عمل سنگ کلیه با لیزر نیز شهرت دارد.
یک اسکوپ ( لوله کوچکی که از داخل آن وسایل برداشتن سنگ عبور داده می شود) از طریق برش کوچکی که در پشت کلیه ها بر روی سطح پوست ایجاد می شود، به داخل بدن عبور داده شده و سنگ ها را پس از شکستن توسط Grasper (ابزار چنگک مانند) خارج می سازند.

سنگ شکن کلیه با لیزر

عوارض بعد از لیزر سنگ کلیه

همچنین بخوانید : سنگ کلیه چگونه درمان می شود ؟

عمل لیزر سنگ کلیه چقدر طول می کشد؟

طول مدت عمل معمولا ٢ الی ٣ ساعت می باشد و معمولا یک الی دو روز پس از این عمل، بیمار ترخیص می شود. در هنگامی که استنت در داخل حالب می باشد باید از فعالیت های ورزشی متوسط و شدید و همچنین رانندگی به مدت ۱ الی ۲ هفته خودداری نمود. به منظور پیشگیری از ایجاد لخته در ورید های عمقی پا ، فعالیت سبک روزانه و پیاده روی به صورت سبک پس از عمل توصیه می شود.
فنر حالب غالبا در ۲ الی ۳ هفته متعاقب عمل از حالب و به وسیله سیستوسکوپی خارج می شود.

مراقبت های بعد از سنگ شکن کلیه با لیزر

 1. بعد از رفتن به خانه تا حدى که احتیاج دارید استراحت کنید.
 2. مى توانید فعالیت هاى روزمره خود را انجام دهید. اما حدود یک هفته یا تا زمانی که خون در ادرار شما وجود دارد باید از انجام ورزش هاى سنگین یا نرمش اجتناب کنید.
 3. شما می توانید پس از عمل با لیزر، رژیم غذایى عادی خود را دنبال کنید.
 4. به قدرى مایعات و آب بنوشید که رنگ ادرار شما به رنگ زرد روشن و یا به شفافى آب شود.
 5. اگر به بیماری هاى کلیوی، قلبى و یا کبد مبتلا هستید و باید به مقدار محدودى مایعات مصرف کنید، پیش از افزایش مصرف حجم مایعات حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 6. پزشک به شما خواهد گفت که آیا مى توانید مصرف مجدد داروهاى خود را از سر بگیرید یا خیر. او همچنین به شما خواهد گفت که از چه موقع می توانید مجددا مصرف داروهای خود را شروع کنید. بعلاوه او به شما دستورالعمل مصرف داروهای جدید را خواهد داد.
 7. اگر از داروهاى رقیق کننده خون مانند وارفارین (کوادامین)، کلوپیدوگرل (پلاویکس) یا آسپیرین استفاده می کنید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.
 8. اگر پزشک براى شما آنتی بیوتیک تجویز کرده باشد، آنها را طبق دستورالعمل مصرف کنید. مصرف آنها را سر خود متوقف نکنید.
 9. اگر برای جلوگیری از سوزش در هنگام ادرار، دارویی مصرف می کنید، آن را دقیقا طبق دستورى که توصیه شده است مصرف کنید.
 10. اگر فکر می کنید با داروى خود مشکلى دارید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. این دارو ممکن است ادرار شما را به رنگ نارنجی یا قرمز درآورد که کاملا طبیعی است. پزشک شما تمام اطلاعات خاص مربوط به داروهاى مصرفى را به شما توضیح خواهد داد.

اینستاگرام دکتر صالحی

هزینه سنگ شکن کلیه با لیزر در اصفهان

موارد زیادی، صرف نظر از روش درمان استفاده شده، بر هزینه درمان تاثیر می گذارند. به طور کلی سه عامل اصلی وجود دارند که می توانند باعث تغییر هزینه درمان شوند:

 1. امکانات مرکز درمان: مرکز درمانی که در آن تحت درمان قرار می گیرید، بر هزینه سنگ شکنی تاثیر دارد. هزینه انجام سنگ شکنی و بستری شدن در یک بیمارستان خصوصی در مقایسه با یک مرکز خدمات درمانی سرپایی بسیار بیشتر است. با توجه به هزینه بالاتر نگهداری و اداره یک بیمارستان خصوصی، هزینه درمان بیمار در این مراکز نیز بالاتر خواهد بود.
 2. داشتن بیمه: هزینه سنگ شکنی با توجه به نوع بیمه بیمار می تواند متفاوت باشد. در واقع هزینه سنگ شکنی تا حد زیادی به نوع بیمه و درصد پوشش ارائه شده بستگی دارد. بعلاوه باید بدانید که در صورت نداشتن بیمه، باید کل هزینه سنگ شکنی را از جیب بپردازید.
 3. محل زندگی: منطقه، استان و یا حتی شهر محل زندگیتان بر هزینه خدمات درمان تاثیر می گذارد. زندگی در یک نقطه روستایی و امکانات درمانی کمتر در مقایسه با شهرهایی که انتخاب های گسترده تری داشته باشید، احتمالا با هزینه درمان بیشتری همراه می‌شود.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه زگیل تناسلی و کاربرد واکسن در این بیماری کلیک کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :علی [ 1402-07-27 ]
سلام فکر کنم اشتباهی رخ داده. ابتدا اعلام میکنید که جراحی با وارد شدن دستگاه از طریق حالب و برای حداکثر قطر ۲ سانت است. بعد در پایین میگوید جراحی ورود از طریق یک شکاف و بالای ۲ سانت. اگر دو روش است بهتر است شفاف جداسازی شوند.

invalid [ 1402-06-23 ]
سنگ کلیه ومثانه داره دکترمریم امینی فرمودند بالیزر سنگ شکن بشه قیمت بابیمه تکمیلی چند

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عوارض عدم درمان شکستگی آلت تناسلیعوارض عدم درمان شکستگی آلت تناسلی

درون آلت مردانه هیچ استخوانی وجود ندارد و در واقع شکستگی آلت اصطلاح عامیانه ای است که به پارگی غشای تونیکا آلبوژینه اطلاق می شود ... ادامه مطلب

سندروم مثانه دردناکسندروم مثانه دردناک

سندروم مثانه درناک یا اینترستیشیال سیستیتیس، جزو بیماری‌های مزمن کلیه و مجاری ادراری می‌باشد که با علائمی مانند؛ سوزش ادرار، تکرر ادرار، حساسیت یا درد لگن و احساس درد و فشار در مثانه همراه است. شدت این علائم بسته به پیشرفت بیماری، از شخصی به شخص دیگر ممکن است متفاوت باشد ... ادامه مطلب

علل ناباروری در مردانعلل ناباروری در مردان

اگر زوجی پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری، بارور نشوند، در اصطلاح به آنها نابارور گفته می‌شود و نیاز به پیگیری دارند. دلایل بی‌شماری می‌تواند موجب ناباروری در زوجین شود که از آن جمله می‌توان به عوامل ژنتیکی، بیماری‌ها، شرایط محیطی و سبک زندگی اشاره کرد ... ادامه مطلب

دکتر پیمان صالحی

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین