منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
مشاوره غیر حضوریدکتر قهرمان نژادجراحی میکروسکوپیک واریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بیماری های پروستات / درمان تارگت سرطان پروستات

درمان تارگت سرطان پروستات

درمان هدفمند یا Target Therapy یکی از روش های درمانی برای انواع مختلف سرطان و کاهش عوارض ناشی از آن ها به شمار می رود که از طریق آن می توان بعضی سرطان های پیشرفته یا سرطان هایی با متاستاز گسترده را تحت کنترل در آورده و از بروز سریع و غیر قابل کنترل علائم حاصل از آن را پیشگیری کرد. تارگت درمانی از جمله از جدیدترین متدهای درمان سرطانی است که به صورت محدود استفاده می شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

در تومورهای مختلف، اهداف مولکولی (تارگت های) متفاوتی وجود دارد. برای یافتن موثرترین درمان، پزشک شما چندین آزمایش جهت شناسایی تارگت های بالقوه درخواست می کند. این آزمایش ها به پزشک کمک می کند تا موثرترین درمان را برای هر بیمار پیدا کنند. به علاوه، محققان در حال مطالعه برای یافتن هدف های مولکولی بیشتر و درمان های جدید برای آن ها هستند. برای درمان سرطان پروستات انواع مختلفی از درمان وجود دارد.

انواع درمان تارگت سرطان پروستات

تارگت تراپی در سرطان پروستات شامل موارد زیر است:

 1. متاتستیک و مقاوم به عقیمی
 2. رشد و پخش سرطان حین درمان با ابیراترون و یا انزالوتامید
 3. نقص ژن ترمیم DNA (که ممکن است به ارث رسیده و یا در تومور ایجاد شده باشد)

نقص در ژن ترمیم DNA سبب می شود تا ترمیم DNA آسیب دیده برای سلول های سرطانی سخت تر باشد. ژن های به خصوصی مثل BRCA1 و BRCA2 و چند ژن دیگر با نقص ژن ترمیم DNA مرتبط هستند و وجود هریک از این موارد امکان درمان با اولاریپ را می دهد. سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) این دو آزمایش خاص را برای انتخاب بیماران جهت درمان با اولاپاریب را نیز تایید کرده است.

همچنین بخوانید: درجه بندی سرطان پروستات

آزمایش های بررسی نیاز به اولاپاریب یا روکاپاریب

ممکن است یک یا چند تست برای تعیین دریافت اولاپاریب یا روکاپاریب انجام می شود:

میزان تاثیر اولاپاریب در سرطان پروستات

در مطالعه ای که در سال 2020 منتشر شد، تاثیر اولاپاریب در mCRPC بررسی شد. mCRPC به معنای سرطان پروستات متاستاتیک مقاوم به عقیمی است. این بیماران جهشی در یکی از ژن های BRCA1 و BRCA2 یا ATM داشتند. در این مطالعه طول عمر بیمارانی که اولاپاریب دریافت کردند بیشتر از بیمارانی بود که انزالوتامید یا ابیراترون مصرف کردند. این اختلاف حدود 4 ماه بود.
شایع ترین عوارض اولاپاریب با شیوع کمتر از 10 درصد در این مطالعه بود:

 1. کم خونی
 2. تهوع
 3. خستگی
 4. کاهش اشتها
 5. اسهال
 6. استفراغ
 7. کمبود پلاکت
 8. سرفه
 9. تنگی نفس
درمان تارگت سرطان پروستات

میزان تاثیر روکاپاریب در سرطان پروستات

روکاپاریب هنوز با دارو های دیگر در یک مطالعه مقایسه نشده است. اما میزان پاسخ کلی در یک مطالعه (TRITON2) 44 درصد بود. شایع ترین عوارض آن کمتر از 20 درصد بود که عبارتند از:

در حال حاضر هیچ کدام از داروی بالا در لیست دارویی کشور وجود ندارد.

انواع درمان تارگت برای سرطان پروستات چیست؟

تارگت تراپی در سرطان پروستات شامل مواردی همچون: اولاپاریب، اولاپاریب عضو دسته ای از درمان هدفمند به نام مهارکننده PARP است.

اینستاگرام دکتر پیمان صالحی

چه زمانی تارگت درمانی اثرگذار نیست؟

ممکن است به دلیل جهش سلول های سرطانی، درمان هدفمند سرطان اثرگذار نباشد. در درمان هدفمند سرطان، گاهی اوقات سلول های سرطانی نسبت به درمان مقاوم شده است و مجدد دچار جهش می شوند. یا اینکه سلول های سرطانی آنقدر قدرتمند شده اند که برای رشد خود راه تازه ای پیدا می کنند!
در این زمان بهترین متخصص تارگت تراپی و متخصص هدف درمانی تصمیم می گیرد علاوه بر درمان هدفمند سرطان، از شیمی درمانی یا پرتو درمانی هم استفاده کند. درمان مکمل تارگت تراپی و پرتودرمانی بهترین نتیجه را برای بیمار در پی دارد.

آزمایش آنالیز منی یا اسپرموگرام از جمله اقداماتی است که در اصفهان توسط دکتر پیمان صالحی انجام می شود. شما می توانید برای آگاهی بیشتر درباره این روش و هماهنگی با کلینیک دکتر صالحی با شماره تلفن 35548081-031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
استفاده از کاندوم بهترین روش پیشگیری از بارداری و بیماریهای مقاربتیاستفاده از کاندوم بهترین روش پیشگیری از بارداری و بیماریهای مقاربتی

کاندوم یک پوشش نازک از جنس لاتکس است که به عنوان یک روش مانعی برای جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری جنسی مورد استفاده قرار می گیرد. ... ادامه مطلب

علائم و نشانه های پولیپ مجاری ادراری چیست؟علائم و نشانه های پولیپ مجاری ادراری چیست؟

پولیپ های مجاری ادرار، توده های شبیه گل کلم هستند که در دیواره های مثانه یا مجاری ادراری رشد می کنند. ... ادامه مطلب

شایعترین علت ناباروری در مردانشایعترین علت ناباروری در مردان

اگر زوجی طی یک سال با وجود داشتن رابطه جنسی، بدون روشهای جلوگیری، بارور نشوند در تعریف ناباروری قرار می‌گیرند. در حال حاضر با استفاده از روشهای جدید درمان ناباروری، تمامی زوجهای نابارور می توانند امکان فرزند دار شدن را در داخل كشور داشته باشند ... ادامه مطلب

دکتر پیمان صالحی

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین