منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
جراحی میکروسکوپیک واریکوسلواریکوسلمشاوره غیر حضوری
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / کلیه و مجاری ادراری / اسفنکتر مصنوعی ادرار چیست و چه کاربردی دارد؟

اسفنکتر مصنوعی ادرار چیست و چه کاربردی دارد؟

در هنگام تخلیه ادرار، مثانه منقبض و عضله اسفنکتر و نواحی اطراف آن، همچنین کف لگن که اندام‌های داخل لگن را نگه‌می‎دارد شل می‌شوند و بدین صورت ادرار می‌تواند از طریق مجرای ادرار یا میزراه از بدن خارج شود.کنترل ادرار از طریق عمل مشترک و هماهنگی بین مکانیسم های عصبی، عضلانی و اسفنکتری که سیستم ادراری تحتانی (مثانه و مجرای ادرار) را در بر میگیرند، به دست می آید. طبیعی است که اختلال در هر کدام از این عوامل مرتبط با کنترل ادرار، منجر به بی اختیاری ادراری میشود. بی‌اختیاری ادرار خروج و نشت ناخواسته و خارج از کنترل ادرار از مثانه است.

آنچه در این مطلب میخوانید

شدت این بی‌اختیاری از خروج چند قطره ادرار تا تخلیه کامل مثانه متفاوت است. دفعات تکرار این مسئله نیز از یک بی‌اختیاری گاه به گاه تا چندین بار در روز متغیر است. علل بسیاری برای بی‌ اختیاری ادرار وجود دارد که ممکن است منجر به اختلال هماهنگی بین عضلات و اعصاب دستگاه ادراری شوند. انواع بی‌ اختیاری ادرار و عوارض آن بستگی به علتی دارد که آن را ایجاد‌کرده است. مشکل در عضله اسفنکتر باعث نشت ادرار می شود. اسفنکتر ادراری شما عضله ای است که جریان ادرار (ادرار کردن) از مثانه را کنترل می کند. هنگامی که اسفنکتر ادرار شما منقبض می شود (بسته)، دهانه مثانه شما را مسدود می کند تا ادرار به بیرون نشت نکند. اگر بیمار در نگه داشتن ادرار مشکل داشته باشد یا به عبارتی کنترل اسفنکتر ادرار خود را از دست بدهد ممکن است نیاز به اسفنکتر مصنوعی ادرار (AUS) داشته باشد.

بیشتر بدانید : بی اختیاری ادرار چیست

علل بی اختیاری ادرار

کنترل ادرار توسط هماهنگی و اشتراک عمل بین مکانیسم های عصبی، عضلانی، اسفنکتری که سیستم ادراری را در برمیگیرند به دست می آید. ناتوانی در عملکرد صحیح هر کدام از این بخش ها، منجر به بی اختیاری ادراری میشود. با توجه به عملکرد دستگاه ادراری تحتانی که به دو مرحله پر شدن و تخلیه شدن تقسیم میشود، علل بی اختیاری ادرار میتوانند مربوط به هرکدام از این دو مرحله یا ترکیبی از هر دو باشند.

1-عللی که با اختلال در مرحله ذخیره ادرار باعث بی اختیاری ادراری میشوند.

شامل التهاب و عفونت شدید مثانه، سنگ مثانه ، سنگ حالب تحتانی، دیابت، بیماریهای مراکز عصبی کنترل مثانه مانند سکته مغزی، تومور مغزی، آسیب نخاعی، پارکینسون، ام اس و مثانه بیش فعال. این موارد باعث بی اختیاری ادراری فوریتی میشوند.

شامل سل مثانه، شیستومیازیس مثانه، فیبروز مثانه به علت رادیوتراپی. این موارد هم عمدتاً باعث بی اختیاری ادراری فوریتی میشوند.

شامل اعمال جراحی وسیع لگنی با آسیب به مجرا، شکستگی لگن با آسیب به مجرا، سابقه جراحی پروستات همراه با آسیب اسفنکتری. همچنین مواردی که به عضلات و فاشیاهای کف لگن آسیب وارد شده مانند زایمانهای سخت. علاوه بر این موارد، برداشتن مکرر وزنه سنگین، بیماریهای ریوی مزمن همراه با سرفه مداوم نیز باعث بی اختیاری ادراری استرسی میشوند.

مانند جراحی خارج کردن رحم و همچنین سزارین که با ایجاد فیستول بین مثانه و واژن یا رحم و مثانه باعث بی اختیاری ادراری مداوم میشوند.

2-عللی که با اثر روی مرحله تخلیه ادرار باعث بی اختیاری ادراری میشوند.

شامل دیابت، کهولت سن، آسیب نخاعی و فلج مثانه، داروها

شامل تنگی مجرای ادرار، بزرگی پروستات ، سرطان پروستات . کلیه عوامل این دسته که در مرحله تخلیه ادرار تأثیر میگذارند در واقع به علت عدم توانایی در تخلیه ادرار منجر به بی اختیاری ادراری لبریزی میشوند.

اسفنکتر مصنوعی ادرار

عوامل خطرساز در ایجاد بی اختیاری ادرار

عوامل خطرساز بی اختیاری ادراری در زنان

مهمترین عامل خطرساز در بروز بی اختیاری زنان ، مسائل مربوط به حاملگی و زایمان میباشد. هم در طول حاملگی و هم با افزایش سن حاملگی احتمال بروز بی اختیاری ادراری استرسی افزایش می یابد. پس از زایمان در صورتیکه در طی سه ماه اول ورزش های کف لگن به‌طور مرتب انجام شود، بی اختیاری کاهش می یابد. از طرفی نوع زایمان نیز نقش مهمی در بروز بی اختیاری ادراری بعدی دارد. در مقایسه بین سزارین و زایمان طبیعی، سزارین با احتمال خطر کمتری برای ایجاد بی اختیاری ادراری به‌ویژه نوع استرسی همراه است.
در زایمان طبیعی در صورتیکه وزن بچه بالای 4 کیلوگرم باشد و یا از فورسپس برای کمک به زایمان استفاده شود، شانس بروز بی اختیاری ادراری افزایش می یابد. از طرفی در خانم های میانسال مصرف استروژن خوراکی شیوع بی اختیاری ادراری را افزایش میدهد. در حالیکه استفاده از کرم استروژن موضعی نه تنها اثری بر تشدید بی اختیاری ادراری ندارد، بلکه با بهبود اتروفی واژن باعث کاهش بی اختیاری ادراری میشود. در خانم ها چاقی، سیگار کشیدن که باعث تشدید بیماریهای مزمن ریوی میشود و مصرف بالای نوشیدنی های کافئین دار نیز جزء عوامل خطرساز هستند.

عوامل خطرساز در ایجاد بی اختیاری ادراری در آقایان

در مردان در مقایسه با زنان شیوع بی اختیاری ادراری کمتر است. این تفاوت در شیوع هم به علت عدم مواجهه مردان با مسائل بارداری و زایمان است و هم به دلیل تفاوت در ساختمان مجرای ادراری و اسفنکتر ادراری میباشد. در مردان طول مجرای ادراری در مقایسه با زنان بلندتر است. همچنین وجود غده پروستات که زیر گردن مثانه قرار گرفته است، مقاومت در مجرا را بالا میبرد. از طرفی اسفنکتر ادراری در مردان قویتر و کاملتر از زنان است. مجموعه عوامل فوق، باعث کنترل کاملتر ادراری در مردان در مقایسه با زنان میشود. مهمترین عامل خطرساز در بروز بی اختیاری ادراری در آقایان مسائل مربوط به پروستات است. بزرگی پروستات میتواند زمینه ساز بی اختیاری ادراری فوریتی باشد. همچنین جراحی رادیکال پروستات در سرطان پروستات، منجر به آسیب اسفنکترادرار میشود و با بی اختیاری استرسی ادرار همراه است
عوامل خطر ساز در بروز بی اختیاری ادراری که ارتباطی به جنسیت ندارند:

علائم بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار تحت فشار به وضعیتی گفته می شود که زمانی که مثانه تحت فشار ناگهانی قرار بگیرد ادرار از آن خارج شود، مانند هنگامی که سرفه می کنید. این وضعیت ربطی به فشار روانی یا استرس ندارد. فعالیت های دیگری که ممکن است باعث خروج بی اختیار ادرار از مثانه شوند عبارتند از:

انواع بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری فوریتی:

اگر بی اختیار ادراری همراه با حالت فوریت باشد، به نحوی که ریزش ادرار قبل از آن که فرد خودش را به دستشویی برساند رخ بدهد، بی اختیاری فوریتی نامیده میشود. حدود یک سوم موارد بی اختیاری ادراری از نوع فوریتی هستند.

بی اختیاری ادراری استرسی:

در شرایطی که بی اختیاری ادرار با ورزش، سرفه، عطسه و یا زور زدن همراه باشد، بی اختیاری استرسی نامیده میشود. این نوع بی اختیاری در خانم ها شایعتر از آقایان بوده و حدود نیمی از موارد بی اختیاری های ادرار از این فرم هستند.

بی اختیاری ادراری ترکیبی:

نوع ترکیبی بی اختیاری ادرار حالتی است که ریزش ادرار هم با افزایش فشار شکمی و هم با احساس فوریت دیده میشود. این نوع بی اختیاری حدود نیمی از موارد بی اختیاری را از نظر شیوع شامل میشوند.

بی اختیاری ادراری مداوم:

شکایت از دفع بی اختیار ادرار به طور مداوم در حدی که فرد هم در بیداری و هم در خواب چه در حالت نشسته، خوابیده یا ایستاده در حال ریزش ادرار است. در این نوع بی اختیاری ریزش ادرار، بدون هیچگونه فشار شکمی یا احساس فوریت به طور مداوم دیده میشود.

اسفنکتر مثانه

اسفنکتر مثانه یا «میزراهی» (Urethral Sphincter) نگه داشتن و خروج ادرار را کنترل می‌کند. این اسفنکتر از ماهیچه صاف تشکیل شده است و در انتهای مثانه و ابتدای میزراه قرار دارد. اسفنکتر مثانه، مثل مقعد دو بخش داخلی و خارجی دارد.

اختلال در انقباض ماهیچه اسفنکتر در مثانه می‌تواند منجر به تأخیر در تخلیه ادرار یا بی‌اختیاری ادرار شود.

درمان بی اختیاری ادرار با اسفنکتر مصنوعی

اسفنکتر ادراری یک حلقه عضلانی است که برای جلوگیری از عبور ادرار از مثانه به داخل مجرای ادرار بسته می‌ماند. در بعضی موارد ممکن است پزشک به بیمار پیشنهاد دهد که از یک اسفنکتر ادرار مصنوعی برای کاهش بی‌اختیاری خود استفاده کند. این روش بیشتر برای درمان مردان مبتلا به بی‌اختیاری استرسی مورد استفاده قرار گرفته و به ندرت برای زنان استفاده می‌شود.
یک اسفنکتر مصنوعی شامل سه بخش است:

  1. یک دریچه حلقوی که دور مجرای ادرار قرار داده می‌شود. در صورت نیاز به فشرده شدن مجرای ادرار و جلوگیری از عبور ادرار از آن، این وسیله می‌تواند با مایعی پر شود.
  2. یک پمپ کوچک که در اسکروتوم (کیسه بیضه، هنگامی که از این روش برای مردان استفاده شود) قرار داده شده است که شامل مکانیسمی برای کنترل جریان مایع از مخزن به دریچه و از دریچه به مخزن است.
  3. یک مخزن کوچک که با مایع پر شده و در شکم قرار داده می‌شود. مایع بین این مخزن و دریچه، بسته به این‌که دستگاه فعال و یا غیر‌فعال باشد در حرکت است.

عوارض اسفنکتر مثانه

روش قرار دادن اسفنکتر ادرار مصنوعی اغلب باعث خونریزی و احساس سوزش کوتاه مدت در هنگام عبور ادرار می‌شود. در دراز مدت، غیر معمول نیست که نهایتاً دستگاه از کار بیافتد، در این صورت ممکن است به جراحی دیگری برای برداشتن دریچه مصنوعی نیاز باشد.

اینستاگرام دکتر پیمان صالحی

تقویت اسفنکتر مثانه

درمان با دارو

داروهای گوناگونی هستند که می‌توانند به افزایش قدرت اسفنکترهای مثانه کمک کنند و برای درمان بی‌ اختیاری ادرار مورد استفاده قرار‌گیرند. با توجه به عوارض جانبی نامطلوب، بسیاری از این داروها برای استفاده درازمدت مناسب نیستند.

کنترل دفع ادرار

با مشورت با پزشک، یک برنامه دقیق فردی برای نوشیدن مایعات و ادرارکردن تنظیم می‌شود (مقدار و نوع نوشیدنی‌ها و تعداد و زمان توالت رفتن کاملاً مشخص می‌شود). افرادی که از بی‌ اختیاری ادرار رفلکسی رنج می‌برند می‌توانند یاد بگیرند که مثانه خود را به صورت ارادی تخلیه کنند و پیش از آن که دفع ادرار ناخواسته رفلکسی اتفاق بیافتد.

تمرینات کف لگن

تمرینات کف لگن عضلات کف لگن و اسفنکترهایی که توسط عضلات کف لگن پشتیبانی می‌شوند را تقویت می‌کند. هدف از تمرینات منظم معمول برای تقویت کف لگن، توانایی کنترل مجدد بر مثانه و بنابراین درمان بی‌اختیاری ادرار است. یک فیزیوتراپیست کارآزموده یا هر متخصص دیگری در این حوزه باید بتواند این تمرینات را طوری توضیح دهد که مطمئن شود تمرینات بر روی عضلات هدف درست انجام می‌شوند. آموزش شامل آگاهی، قدرت، قدرت ضربه زدن، استقامت، هماهنگی و آرامش است. تمرین کف لگن عمدتاً برای درمان بی‌ اختیاری ادرار استرسی مناسب است.

بیوفیدبک

برای بسیاری از بیماران منقبض کردن ارادی عضلات کف لگن و عضلات اسفنکتر سخت است. بیوفیدبک به آنها اطلاعاتی می‌دهد که مطمئن شوند عضلات درستی را به کار گرفته‌اند و یا در طول تمرین کف لگن منقبض شده‌اند. ممکن است از الکترودهایی در داخل بدن، بسته به منطقه آسیب‌دیده استفاده شود. بازخورد بصری و صوتی انقباضات کف لگن، کمک می‌کند که فرد نسبت به عملکرد عضلات کف لگن خود آگاهی داشته باشد. بیوفیدبک (به عنوان مثال در ترکیب با الکتروتراپی) آرام سازی و انقباض آگاهانه اسفنکتر را آموزش میدهد.

تحریک الکترونیکی

الکتروتراپی یا تحریک الکترونیکی باعث تقویت عضلات کف لگن و مثانه با پالس‌های الکتریکی می‌شود. این روش توانایی انقباض عضلات کف لگن و اسفنکتر مثانه را زیادتر میکند. تحریک الکترونیکی به حساسیت هدفمند، فعال سازی و تقویت عضلات کف لگن، با بهبود عملکرد آنها کمک می‌کند. الکترودها داخل واژن یا مقعد گذاشته می‌شوند (دو الکترود واژن و مقعد هرگز نباید به طورهمزمان استفاده شوند) و یک الکترود دوم نیز بر روی سطح بدن قرار‌داده می‌شود. همچنین ممکن است از دو الکترود سطحی برای تحریک کف لگن استفاده شود. دستگاه الکتروتراپی، برای کمک به انجام صحیح تمرینات کف لگن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه یکی از مقولات مطرح و مورد توجه، مسئله مشکلات جنسی و فقدان عملکرد جنسی مناسب در بین زوجین است که می‌تواند موجب بسیاری از اختلافات بین همسران باشد. همشهریان گرامی در صورتی که با چنین معضلاتی روبرو هستید؛ باید به یک سکس تراپیست در اصفهان مراجعه نمایید تا با دریافت راهکارهای مناسب از این افراد، بتوانید به زندگی جنسی خود سر و سامان دهید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تشخیص افتراقی درد کلیه و کمر دردتشخیص افتراقی درد کلیه و کمر درد

درد کلیه و کمر درد اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌ شوند.تفاوت بین کمردرد و درد کلیه شامل محل و شدت درد و هرگونه علائم همراه با آن است. ... ادامه مطلب

سندروم نفروتیک چیست، چه علل و علائمی دارد؟سندروم نفروتیک چیست، چه علل و علائمی دارد؟

سندروم نفروتیک نوعی بیماری کلیوی است که باعث افزایش دفع پروتئین از طریق ادرار می‌شود و می‌تواند آسیب‌های جدی به کل بدن وارد کند. ... ادامه مطلب

فتق بیضه ها چیست؟فتق بیضه ها چیست؟

فتق یا هرنی به بیرون زدگی یا خارج شدن هر عضو بدن، از محل اصلی خود گفته می‌شود. در واقع تغییر محل اعضایی از بدن به حفره یا بافت مجاور که موجب تورم یا پارگی شود را فتق می‌گویند ... ادامه مطلب

دکتر پیمان صالحی

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین