منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
جراحی میکروسکوپیک ناباروریمشاوره غیر حضوریجراحی میکروسکوپیک واریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ناباروری / مورفولوژی یا شکل طبیعی اسپرم چگونه است؟

مورفولوژی یا شکل طبیعی اسپرم چگونه است؟

به نیمه سلولی باروری که با ترکیب تخمک بارور می‌شود و جنین را در رحم تشکیل می‌دهد، اسپرم گفته می‌شود. ساختمان اسپرم به شکلی است که بیشترین حالت قابلیت باروری را دارد؛ یعنی در واقع اسپرم مسئولیت حمل و نقل اطلاعات ژنتیکی ما را که به صورت مولکول‌های DNA هستند به عهده دارد. اندازه و شکل اسپرم می‌تواند مسئله‌ای مهم به حساب آید؛ زیرا اندازه و شکل اسپرم ممکن است بر باروری مردان تأثیر بگذارد. ناهنجاری در اندازه و شکل اسپرم می‌تواند در سر، قسمت میانی یا دم رخ دهد. در برخی موارد، این جهش‌ها یا تغییرات بر عملکرد کلی اسپرم تأثیر نمی‌گذارند. در شرایط دیگر، اسپرم ممکن است نتواند به درستی یا به اندازه کافی سریع حرکت کند تا به غشای تخمک برسد، آن را سوراخ کند یا وارد آن شود.

پزشکان معمولاً مورفولوژی اسپرم را در طی آنالیز کلی مایع منی یا آزمایش باروری ارزیابی می‌کنند. در باروری اسپرم عوامل مختلفی دخیل هستند تحرک و تعداد اسپرم عواملی هستند که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند اما یکی از عواملی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، مورفولوژی اسپرم یا شکل اسپرم است. بسیاری از افرادی که با مشکل ناباروری روبه رو هستند، پایین بودن مورفولوژی اسپرم به عنوان عامل مؤثر معرفی می‌شود. مورفولوژی اسپرم به اندازه و شکل اسپرم یک مرد اشاره دارد. این پارامتر، یکی از عوامل مؤثر در باروری مردان است. شکل سر اسپرم بسیار مهم است؛ زیرا بر توانایی‌اش برای حل کردن سطح خارجی تخمک و بارور کردن آن تأثیر می‌گذارد. همچنین سر اسپرم حاوی محتوی DNA نیز هست. در آزمایش آنالیز مورفولوژی، به بررسی شکل اسپرم می‌پردازند. این آزمایش به طور ویژه شکل سر اسپرم را بررسی می‌کند؛ زیرا شکل آن مهمترین نقش را در باروری دارد. به جز این موارد در بخش مورفولوژی مسائلی مانند قطعه‌ی میانی و ساختار دم اسپرم نیز بررسی می‌شود.

دکتر پیمان صالحی، متخصص ناباروری مردان و اختلالات جنسی در اصفهان، آماده ارائه خدمات درمانی در این حوزه به مراجعین محترم می‌باشد. شما می توانید جهت دریافت نوبت از کلینیک دکتر صالحی با شماره‌ تلفن 35548081-031 تماس حاصل فرمایید.

شکل طبیعی اسپرم

اسپرم طبیعی دارای موارد زیر است:

 1. یک سر صاف، بیضی شکل که 6-5 میکرومتر طول و 5/2-5/3 میکرومتر عرض دارد. (کمتر از اندازه یک نقطه سوزن)
 2. یک کلاهک (آکروزوم) کاملاً مشخص که 40 تا 70 درصد از سر اسپرم را پوشش می دهد.
 3. بدون ناهنجاری قابل مشاهده در ناحیه گردن، میانی یا دم اسپرم.
مورفولوژی یا شکل طبیعی اسپرم

دلایل تغییر شکل مورفولوژی اسپرم

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد تغییرات در مورفولوژی می شود. این دلایل شامل:

تفسیر نتایج مورفولوژی اسپرم

نتایج آزمایش مورفولوژی اسپرم در تعیین توان باروری به قرار زیر است:

 1. مورفولوژی اسپرم بیشتر از 14 درصد= اسپرم طبیعی با توان باروری زیاد
 2. مورفولوژی اسپرم بین بازه 10 الی 14 درصد= اسپرم با توان باروری خوب
 3. مورفولوژی اسپرم بین بازه 5 الی 10 درصد= اسپرم با توان باروری متوسط
 4. مورفولوژی اسپرم کمتر از 5 درصد= اسپرم با توان باروری ضعیف

اینستاگرام دکتر پیمان صالحی

بهبود شکل اسپرم

بدن مردان همیشه در حال تولید اسپرم جدید است؛ اما با افزایش سن احتمال اشکال در شکل اسپرم بیشتر می شود. برای اکثر مردان هم تولید اسپرم بعد از 40 سالگی رو به کاهش می گذارد. تحقیقات نشان داده که رابطه مشخصی بین شکل غیرطبیعی اسپرم و مصرف دخانیات، الکل یا کافئین وجود ندارد. هرچند برخی مطالعات حاکی از این است که سیگار کشیدن می تواند باروری را مختل کند. زمانی که برای بارداری تلاش می کنید، نباید از دخانیات، داروهای تفریحی یا الکل استفاده کنید. این مواد قابلیت آسیب رساندن به کیفیت ماده ژنومی اسپرم را دارا می باشند. به خاطر داشته باشید که تغییرات قابل توجه در اسپرم زمانبر بوده و ممکن است 3 ماه به طول بینجامند. تغییر در رژیم غذایی یا سبک زندگی می تواند بر سلامت اسپرم آینده مردان تأثیر بگذارد، از جمله:

 1. کاهش وزن
 2. کاهش استرس
 3. ورزش منظم
 4. پرهیز از مصرف خود سرانه استروئیدهای تستوسترونی
 5. کاهش میزان کافئین مصرف شده
 6. اجتناب از استفاده از وان حمام آب گرم
 7. پوشیدن لباس های زیر نخی گشاد

امروزه یکی از مقولات مطرح و مورد توجه، مسئله مشکلات جنسی و فقدان عملکرد جنسی مناسب در بین زوجین است که می‌تواند موجب بسیاری از اختلافات بین همسران باشد. همشهریان گرامی در صورتی که با چنین معضلاتی روبرو هستید؛ باید به یک سکس تراپیست در اصفهان مراجعه نمایید تا با دریافت راهکارهای مناسب از این افراد، بتوانید به زندگی جنسی خود سر و سامان دهید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فتق بیضه ها چیست؟فتق بیضه ها چیست؟

فتق یا هرنی به بیرون زدگی یا خارج شدن هر عضو بدن، از محل اصلی خود گفته می‌شود. در واقع تغییر محل اعضایی از بدن به حفره یا بافت مجاور که موجب تورم یا پارگی شود را فتق می‌گویند ... ادامه مطلب

بیماری ژنیتال وارت چیست و از کجا بفهمیم به آن مبتلا هستیم؟بیماری ژنیتال وارت چیست و از کجا بفهمیم به آن مبتلا هستیم؟

وارت تناسلی یا زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی است ... ادامه مطلب

علائم و روشهای درمان سرطان حالبعلائم و روشهای درمان سرطان حالب

سرطان حالب یک نوع نادر از سرطان است که رشد سلولهای غیرطبیعی است و می تواند با هم رشد کرده و توده هایی به نام تومور تشکیل دهد. ... ادامه مطلب

دکتر پیمان صالحی

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین