منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
جراحی میکروسکوپیک واریکوسلکلینیک درمان اختلالات جنسیواریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / دستگاه تناسلی مردان / چه عواملی باعث کوچک شدن آلت تناسلی میشود؟

چه عواملی باعث کوچک شدن آلت تناسلی میشود؟

سايز آلت تناسلي نقش مهمي در اعتماد به نفس اغلب مردان دارد اما بسياري از مردان از اين مسئله آگاهي ندارند كه سايز آلت تناسلي آنها به دلايل مختلفي ممكن است كوچكتر شود. اندازه‌ی آلت تناسلی مردان در حالت شل خود به طور متوسط بین 5/8 تا 10 سانتی‌متر و در حالت نعوظ بین 12 تا 5/15 سانتی‌متر است. در مردان بالغ در صورتی که طول آلت تناسلی در حالت شل کمتر از 4 سانتی‌متر و در حالت نعوظ کمتر از 7 سانتی‌متر باشد، دچار کوچکی آلت تناسلی هستند که می‌تواند به اختلالات جدی در روابط جنسی با شریک جنسی منجر شود.

البته عکس این قضیه صادق نیست و طول بیشتر آلت تناسلی لزوما به رابطه‌ی جنسی بهتر منجر نخواهدشد. علت این مسئله ساختار آلت تناسلی زنان است. با توجه به اینکه طول واژن خانم‌ها در حالت برانگیخته حدود 10 سانتی‌متر است و فقط یک‌سوم طول خارجی آن در ارگاسم زنان نقش دارد. بنابراین هر مردی با طول آلت تناسلی بیش از 10 سانتی‌متر توانایی ارضاء جنسی شریک جنسی مونث خود را خواهدداشت. با توجه به این نکات و اینکه کاهش طول آلت معمولا در حد یک تا دو سانتی‌متر است بنابراین معمولا، و نه همیشه، کیفیت آمیزش جنسی زوجین دچار تغییر نمی‌شود.

دکتر پیمان صالحی، متخصص ناباروری مردان و اختلالات جنسی در اصفهان، آماده ارائه خدمات درمانی در این حوزه به مراجعین محترم می‌باشد. برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت با شماره‌ تلفن 35548081 - 031 تماس حاصل فرمایید و برای رزرو نوبت اینترنتی کلیک کنید.

دلايل كوچك‌شدن آلت تناسلي مردان چيست؟

معمول‌ترين دلايل كاهش طول آلت تناسلي مردان شامل موارد زير است:

افزايش سن:

هر چه سن مردان افزایش یابد احتمال اینکه آلت تناسلی و بیضه‌های آنان کوچک شود بیشتر می‌شود. یکی از دلایل این مسئله تجمع چربی‌های اضافی در جداره‌ی رگ‌های خونی است که باعث کاهش جریان خون به آلت تناسلی می‌شود. این کاهش جریان خون می‌تواند به ضعف سلول‌های عضلانی در بافت درونی آلت تناسلی منجر شود. همچنین آسیب‌های فیزیکی در حین آمیزش یا فعالیت‌های بدنی مختلف مانند ورزش یا کار بدنی می‌توانند تجمع یابند. با افزایش سن، میزان آسیب تجمع‌یافته نیز بیشتر می‌شود. این آسیب‌ها که در بافت الاستیک اطراف ساختار اسفنجی آلت تناسلی ایجاد می‌شوند می‌توانند به کاهش اندازه‌ی آلت تناسلی منجر شوند.

برخی داروها:

برخی داروها می‌توانند باعث کاهش طول آلت تناسلی شوند. از جمله‌ی این داروها می‌توان به آدرال اشاره کرد. این دارو برای افرادی که دچار بیش‌فعالی هستند تجویز می‌شود و فرایند تمرکز آنها را افزایش می‌دهد. همچنین برخی داروهای ضدافسردگی و آرامبخش و برخی داروهای تجویزشده جهت بزرگی پروستات نیز ممکن است به کاهش طول آلت تناسلی منجر شوند.

کوچک شدن آلت تناسلی

چاقي:

اگر فردی دچار افزایش وزن از جمله در ناحیه‌ی پایین تنه و زیر شکم شود احتمالا آلت تناسلی خود را کوچک‌تر از دوران لاغری مشاهده خواهدکرد. علت این امر این است که با افزایش صفحات چربی در زیر شکم، ساختار تنه‌ی آلت تناسلی با چربی احاطه می‌شود و ظاهری کوچک‌تر از قبل به خود می‌گیرد. در افرادی که با چاقی مفرط درگیر هستند این تغییر اندازه‌ی ظاهری شدیدتر است.

جراحي پروستات:

بیش از 70 درصد افرادی که جراحی برداشت پروستات سرطانی را تجربه می‌کنند گزارش کاهش اندازه‌ی آلت در حد ضعیف تا متوسط را گزارش می‌کنند. دلیل این مسئله بصورت دقیق مشخص نیست اما فرضیات مختلفی برای توجیه این پدیده وجود دارد. برای مثال برخی محققان بر این عقیده هستند که پس از پروستاتکتومی، انقباضات غیرطبیعی در عضلات کشاله‌ی ران افزایش می‌یابد که آلت تناسلی را به سمت شکم فرو می‌برند.

سیگار:

مواد شیمیایی موجود در دود سیگار می‌توانند باعث آسیب جداره‌ی رگ‌های خونی آلت تناسلی شوند. این آسیب‌ها می‌توانند به کاهش خون ورودی به الت تناسلی منجر شوند که نتیجه‌ی نهایی این خواهدبود که مردانی که سیگار می‌کشند طول آلت کوچک‌تری نسبت به مردانی که سیگار نمی‌کشند خواهندداشت. همچنین مصرف سیگار با بیماری اختلال نعوظ نیز مرتبط است که باعث می‌شود تا آلت تناسلی مردان مدت زمان کافی در حالت نعوظ باقی نماند.

بیماری پیرونی (Peyronie’s disease):

در این بیماری، آلت تناسلی دارای انحنای تندی است که موجب می‌شود دخول دردناک و عملا غیرممکن شود. این بیماری هم می‌تواند طول و قطر آلت تناسلی را کوچک کند. همچنین برای بهبود وضعیت این بیماران جراحی‌های ترمیم آلت تناسلی انجام می‌شود که این جراحی‌ها نیز به نوبه‌ی خود می‌توانند طول آلت تناسلی را کاهش دهند.

روش درمانی آلت تناسلی کوچک شده چگونه است؟

همانگونه که اشاره شد برخی از از دلایل ایجاد کوچک‌شدگی در آلت تناسلی مردان مربوط به سبک زندگی است، مانند سیگار کشیدن و افزایش وزن. با تغییر سبک زندگی می‌توان اثر این عوامل در کاهش سایز آلت تناسلی را به حداقل رساند. در صورتی که داروها باعث کاهش طول آلت تناسلی شده‌اند، تنظیم و بهبود روش درمانی و تغییر داروها زیر نظر پزشک متخصص می‌تواند فرایند کوچک‌شدن آلت تناسلی را برعکس کند.

برای برخی از مردان که دچار کوچک‌شدگی آلت تناسلی بعد از برداشتن پروستات شده‌اند، ممکن است شرایط پس از چند ماه یا حدود یکسال خود به خود بهبود یابد. برخی روش‌های فیزیوتراپی پس از جراحی می‌توانند باعث بازگشت عملکرد نعوظ شوند. همچنین برخی داروها مانند ویاگرا می‌توانند جریان خون به آلت تناسلی را افزایش دهند. درمان بیماری پیرونی بر روی حذف بافت آسیب‌دیده از درون آلت تناسلی تمرکز دارد. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارند که شامل استفاده از داروها، جراحی و یا روشهای فراصوتی یا اولتراسوند است. در این حالت کوچک‌شدگی آلت تناسلی غیر قابل بازگشت است اما ترمیم خمیدگی آلت تناسلی می‌تواند عملکرد جنسی را بهبود بخشیده و باعث کاهش درد در بیماری پیرونی شود.

آدرس اینستاگرام دکتر پیمان صالحی

باید توجه داشت که در اغلب موارد کاهش طول آلت تناسلی مربوط به سبک زندگی یا افزایش سن است و به ندرت نیاز به درمان دارد. بهبود سبک زندگی و ایجاد عادات سالم و تغییر داروهایی که باعث کاهش طول آلت تناسلی می‌شوند می‌توانند فرآیند کاهش طول آلت تناسلی را معکوس کرده و مشکلات جنسی را به حداقل برسانند. هر مردی که کوچک‌شدگی آلت تناسلی، درد و یا مشکلات جنسی را تجربه می‌کند یا در مورد احتمال سرطان دچار استرس است باید با پزشک متخصص مشورت کند.

یک پزشک و ارولوژیست می‌تواند بهترین‌نوع راهنمایی را در این زمینه داشته‌باشد. تشخیص به موقع و زودتر کوچکی در آلت تناسلی بسیار ضروری است. در صورتی که این مشکل از دوران نوزادی وجود داشته‌باشد می‌توان آن را بدون نیاز به جراحی‌های سنگین بهبود بخشید. همچنین در افرادی که آلت تناسلی آنها از دوران کودکی کوچک است و تا بزرگسالی درمان نشده‌است می‌توان از برخی جراحی‌ها برای افزایش طول آلت تناسلی به اندازه‌ی ۳ تا ۵ سانتی‌متر استفاده کرد.

همشهریان عزیز، برای درمان بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری که هم در زنان و هم مردان مشاهده می‌شود؛ به متخصص اورولوژی در اصفهان مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
وجود خون در ادرار نشانه چیستوجود خون در ادرار نشانه چیست

وجود خون در ادرار و دفع لخته خون یکی از موارد اورژانسی کلیه و مجاری ادراری است که نیاز به مراجعه فوری به پزشک متخصص و بررسی علل این عارضه دارد ... ادامه مطلب

سندروم مثانه دردناکسندروم مثانه دردناک

سندروم مثانه درناک یا اینترستیشیال سیستیتیس، جزو بیماری‌های مزمن کلیه و مجاری ادراری می‌باشد که با علائمی مانند؛ سوزش ادرار، تکرر ادرار، حساسیت یا درد لگن و احساس درد و فشار در مثانه همراه است. شدت این علائم بسته به پیشرفت بیماری، از شخصی به شخص دیگر ممکن است متفاوت باشد ... ادامه مطلب

عفونت کلیهعفونت کلیه

عفونت کلیه جزو موارد اورژانسی کلیه و مجاری ادراری می‌باشد که اگر اقدامات درمانی فوری صورت نگیرد، ممکن است آسیب جدی به کلیه وارد شود یا عفونت به خون گسترش یافته و موجب ایجاد عفونت‌های وخیم گردد ... ادامه مطلب

درباره ما

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین