منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
مشاوره غیر حضوریواریکوسلجراحی میکروسکوپیک ناباروری
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / دستگاه تناسلی مردان / بیماری پیرونی یا کجی آلت تناسلی مردان چیست؟

بیماری پیرونی یا کجی آلت تناسلی مردان چیست؟

بیماری پیرونی، نوعی بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه است که موجب انحراف،کوتاه شدن آلت تناسلی و احساس درد بخصوص هنگام نعوظ خواهد شد. این بیماری به علت تشکیل بافت فیبروز (لیفی) در داخل جسم غاری (تونیکا آلبوژینه آ) ایجاد می‌شود. در این بیماری که حدود پنج درصد ازمردان به آن مبتلا هستند؛ بافت همبندی در داخل بافت نرم پنیس ایجاد می‌شود و موجب اختلال در نعوظ، منحنی شکل شدن آلت، درد و کوتاهی اندازه آلت تناسلی می‌شود.

شکل و اندازه آلت تناسلی مردانه متفاوت است. کجی آلت در هنگام نعوظ مشکل شایعی در مردان بوده و لزوماً مشکل نگران کننده‌ای نیست. با این حال، در برخی از مردان، بیماری پیرونی باعث کج شدن یا درد قابل توجه آلت تناسلی در هنگام نعوظ می‌گردد؛ که این مشکل می‌تواند مانع رابطه جنسی و سبب اختلال نعوظ در مردان شود.

درصد کمی از مردان دچار کجی آلت تناسلی، بدون اقدامات درمانی، بهبود می‌یابند؛ و در اغلب موارد به مرور زمان، این وضعیت پایدار شده و یا تشدید می‌گردد. درمان کجی آلت تناسلی در مردان، زمانی الزامی خواهد بود؛ که این وضعیت مانع از مقاربت جنسی موفق گردد؛ و موجب اختلال در عملکرد جنسی شود. درمان کجی آلت تناسلی در اصفهان توسط دکتر پیمان صالحی متخصص اورولوژی صورت می‌پذیرد. پل ارتباطی ما برای ارائه مشاوره به بیماران شماره‌تلفن 35548081 - 031 می‌باشد.

علائم و نشانه‌های پیرونی

علائم بیماری پیرونی ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شود؛ یا به تدریج توسعه یافته، و مشهود گردد. نشانه‌های شایع این بیماری عبارتند از:

در اغلب مردان، درد در هنگام نعوظ در طی یک تا دو سال بهبود می‌‌یابد، اما بافت اسکار و کجی آلت اغلب باقی می‌ماند. برای درصد کمی از مردان، کجی و درد آلت مربوط به بیماری پیرونی بدون درمان بهبود می‌یابد.

درمان بیماری پیرونی یا کجی آلت تناسلی

علل بیماری پیرونی

علت بیماری پیرونی کاملاً مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد تعدادی از عوامل در بروز این عارضه نقش داشته باشند. علت اصلی این بیماری مشخص نیست ولی متخصصان وارد شدن ضربه به آلت تناسلی به ویژه در حالت نعوظ را یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به این بیماری میدانند. به عنوان مثال، ممکن است آلت تناسلی مرد در هنگام رابطه جنسی، فعالیت‌های ورزشی و یا در نتیجه یک حادثه دچار آسیب‌دیدگی شود.

با این حال، اکثر مردان وارد شدن ضربه و ترومای خاص به آلت تناسلی خود را به یاد ندارند. در طول فرایند بهبود، بافت اسکار شکل نامنظمی دارد که پس از آن ممکن است به یک گره قابل لمس تبدیل شده و به تدریج به خمیدگی آلت منجر گردد. در این بیماری زمانی که آلت تناسلی به حالت نعوظ می‌رسد، منطقه دارای بافت اسکار قادر به کشش نیست و در نتیجه آلت تناسلی شکل طبیعی هنگام نعوظ را نگرفته و احتمالاً با درد همراه است. ختنه نامناسب نیز میتواند باعث کجی آلت شود.

اینستاگرام دکتر پیمان صالحی

عوامل خطرساز بیماری پیرونی

آسیب جزئی به آلت تناسلی مردان همیشه به بیماری پیرونی منجر نمی‌شود. با این حال، پس از آسیب، عوامل مختلفی می‌تواند به عدم بهبود کامل زخم و تشکیل جای زخم در آلت تناسلی که نقش مهمی در بیماری پیرونی دارد؛ کمک کند. این عوامل عبارتند از:

ژنتیک

اگر پدر یا برادر شما به بیماری پیرونی مبتلا باشد، احتمال این بیماری برای شما افزایش می‌یابد.

اختلالات بافت همبند

به نظر می‌رسد مردانی که دارای اختلال بافت همبند هستند؛ با افزایش خطر ابتلا به این بیماری مواجه اند.

افزایش سن

با افزایش سن، شیوع بیماری پیرونی افزایش می‌یابد. تغییرات وابسته به سن که در بافت‌ها رخ می‌دهد، ممکن است باعث شود که این بافت‌ها به راحتی زخمی شده و به طور کامل التیام نیابند.

تشخیص بیماری پیرونی

معاینه فیزیکی اغلب برای شناسایی زخم در آلت تناسلی مردان و تشخیص بیماری پیرونی کافی است. به ندرت، عوارض دیگر باعث بروز علائم مشابه با پیرونی شده و پزشک نیاز به رد احتمال آنها دارد. متخصص اورولوژی با لمس آلت تناسلی در حالت عادی و بدون نعوظ، قادر خواهد بود؛ محل و مقدار بافت اسکار را تشخیص دهد. همچنین ممکن است اورولوژیست طول آلت تناسلی را اندازه‌ گیری کند؛ تا در صورت پیشرفت بیماری و کوتاه تر شدن آلت، متوجه تغییرات گردد. در مواردی هم ممکن است پزشک درخواست سونوگرافی یا آزمایش‌های دیگری را به منظور بررسی آلت تناسلی در هنگام نعوظ تجویز نماید.

قبل از گرفتن تصاویر آلت تناسلی، برای ایجاد نعوظ به احتمال زیاد یک تزریق به طور مستقیم به آلت تناسلی انجام خواهد شد. سونوگرافی رایج‌ترین روش مورد استفاده برای تشخیص اختلالات آلت تناسلی است. در سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویر بافت‌های نرم استفاده می‌شود. این آزمایشات می‌تواند بافت اسکار، جریان خون به آلت تناسلی و هر گونه اختلال دیگر را نشان دهد.

درمان بیماری پیرونی

روشهای درمانی گوناگونی برای این بیماری وجود دارد با این وجود نکته قابل ذکر، الزام اجرای این روشها توسط متخصص اورولوژی حاذق و مجرب می‌باشد تا بتوان شاهد بهترین نتایج بود. در صورت عدم مهارت پزشک، ممکن است درمان پیرونی چندان موفق آمیز نباشد و فرد را به عوارضی مانند ناتوانی جنسی مبتلا سازد.

واریکوسل یکی از مشکلات شایع در آقایان است که در صورت عدم درمان ممکن است عوارض غیر قابل جبرانی برای فرد در پی داشته باشد. همشهریان گرامی! با مراجعه به متخصص ناباروری مردان از مزایای درمان واریکوسل در اصفهان بهره‌مند شوید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فتق بیضه ها چیست؟فتق بیضه ها چیست؟

فتق یا هرنی به بیرون زدگی یا خارج شدن هر عضو بدن، از محل اصلی خود گفته می‌شود. در واقع تغییر محل اعضایی از بدن به حفره یا بافت مجاور که موجب تورم یا پارگی شود را فتق می‌گویند ... ادامه مطلب

درمان تنگی مجرای ادراردرمان تنگی مجرای ادرار

هنگامی که زخم ناشی از تورم، آسیب یا عفونت، مجرای ادرار را مسدود کند یا جریان ادرار را در آن کاهش دهد، فرد به اصطلاح دچار تنگی مجرای ادرار می‌شود و ممکن است با عوارض بیشماری روبرو شود. روشهای درمانی متعددی برای مبتلایان به این عارضه وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت ... ادامه مطلب

سندروم مثانه دردناکسندروم مثانه دردناک

سندروم مثانه درناک یا اینترستیشیال سیستیتیس، جزو بیماری‌های مزمن کلیه و مجاری ادراری می‌باشد که با علائمی مانند؛ سوزش ادرار، تکرر ادرار، حساسیت یا درد لگن و احساس درد و فشار در مثانه همراه است. شدت این علائم بسته به پیشرفت بیماری، از شخصی به شخص دیگر ممکن است متفاوت باشد ... ادامه مطلب

درباره ما

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین