منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
جراحی میکروسکوپیک ناباروریکلینیک درمان اختلالات جنسیواریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ناباروری / آیا باز گرداندن وازکتومی ممکن است؟

آیا باز گرداندن وازکتومی ممکن است؟

وازکتومی یا بستن لوله‌ها در مردان عملی است که طی آن واز لوله‌ای که اسپرم‌ را به مجرا منتقل می‌کند بسته می‌شود. وازکتومی روشی مطمئن و کارآمد برای پیشگیری از بارداری است و بر خلاف بستن لوله‌ها در خانم‌ها، وازکتومی عملی است ارزان که با بی‌حسی موضعی و به صورت سرپایی قابل انجام است. این عمل با روشها و تکنیکهای گوناگون قابل انجام است اما شایعترین روش فعلی روش وازکتومی بدون تیغ یا No Scalple Vasevtomy (NSV) می‌باشد. در این روش با برشی کوچک واز یا همان لوله منی بر گرفته می‌شود و پس از زدن گره روی دو انتهای آن وسط آن چیده می‌شود.

جراحی برگشت وازکتومی با هدف بازیابی جریان اسپرم در مجاری وازدفران یا لوله‌های منی توسط دکتر پیمان صالحی، جراح کلیه و مجاری اداری انجام می شود. شما می توانید جهت دریافت نوبت اینترنتی از مطب دکتر صالحی روی لینک کلیک کنید یا از طریق تماس با شماره تلفن 35548081 - 031 اقدام فرمایید.

عوارض وازکتومی

از عوارض وازکتومی می‌توان به خونریزی و عفونت زخم و درد حاد یا مزمن بیضه‌ها اشاره نمود. گاهی توده کوچک سفتی در محل بستن لوله‌ها قابل لمس است که گرانولوم نامیده می‌شود. در مطالعات گوناگون شکست وازکتومی و باز شدن خود به خود بسته به نوع روش عمل متغیر گزارش شده اما حداکثر نیم تا پنج درصد گزارش شده است.

تعدادی از بیماران پس از عمل بنا به علل گوناگون تمایل به بچه دار شدن و باز گرداندن این عمل دارند.

عمل باز گرداندن وازکتومی  چگونه است؟

بازگرداندن وازکتومی

وازووازوستومی (Vasovasostomy) یا عمل بازگرداندن وازکتومی یک عمل بسیار ظریف و حساس است و باید توسط جراحی که در این زمینه فعالیت می‌کند انجام گردد تا موفقیت عمل افزایش یابد. بر خلاف وازکتومی که به سرعت و با بی حسی موضعی انجام می‌شود عمل بازگرداندن وازکتومی در اتاق عمل و با بیهوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی انجام می‌گردد و بسته به شرایط زمان عمل به طور میانگین حدود دو تا سه ساعت طول می‌کشد.

میزان موفقیت بازگرداندن وازکتومی

اولین سوالی که این بیماران در مراجعه می‌پرسند میزان موفقیت این عمل جراحی است که وازووازوستومی نام دارد. هر چه از زمان وازکتومی بگذرد شانس موفقیت و میزان حاملگی کاهش می‌یابد. اما روش وازکتومی و محلی که گره روی واز زده می‌شود و این که هنگام عمل باز کردن لوله‌ها پس از چیدن واز در سمت بیضه‌ها ترشحات بیضه‌ها خارج می‌گردند یا خیر در موفقیت بازگرداندن وازکتومی نقش دارند.

درصد موفقیت و میزان حاملگی در جدول زیر نشان داده شده است :
مدت زمان گذشته از وازکتومی درصد ظاهر شدن اسپرم درصد حاملگی
موفقیت جراحی بازگرداندن وازکتومی یا وازووازستومی

موفقیت این عمل در صورتی که با روش میکروسکوپیک انجام شود افزایش می‌یابد. این روش در مرکز ما با کمک بزرگنمایی میکروسکوپیک و با نخ‌های بسیار ظریف و با یک روش ویژه انجام می‌گردد و بر اساس آخرین آمار میزان ظاهر شدن اسپرم و موفقیت پس از عمل حدود 90 درصد بوده است.

دستورات پس از عمل بازگرداندن وازکتومی

- بیمار همان روز یا فردا صبح مرخص می‌شود. رژیم مایعات را می‌توان پس از هوشیاری کامل و نداشتن حالت تهوع یا استفراغ شروع کرد و سپس سوپ میل شود.
- داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده حتما باید مصرف گردند و در صورت درد مسکن استفاده شود.
- در صورت تورم شدید و کبودی ناحیه بیضه‌ها یا ترشح چرکی از زخم به پزشک معالج باید مراجعه شود.
- بهتر است 48 ساعت اول پس از عمل استراحت در بستر داشته و فقط برای رفتن به دستشویی حرکت داشت. (البته برای پیشگیری از لخته شدن خون در اندام‌ها به ویژه در افراد با سنین بالاتر و مستعدتر باید حرکت و ماساژ اندام‌ها انجام گردد و تنفس عمیق نیز به طور متناوب انجام گردد).
- بهتر است لباس زیر تنگ برای کمک به پایدار ماندن ناحیه پیوند شده، تا زمان بارداری همسر پوشیده شود.
- پانسمان روزانه تا روز دوم یا سوم پس از عمل انجام گردد و پس از آن در صورت نداشتن ترشح از زخم، می‌توان استحمام کرد.
- کار پشت میز را 3 روز پس از عمل می‌توان شروع کرد، اما برای شروع فعالیت سنگین بدنی، بهتر است 3 هفته صبر کرد.
- تا یک ماه نباید برای نزدیکی اقدام نمود.

اینستاگرام دکتر صالحی
- اولین آزمایش اسپرموگرام به ترتیب یک ماه، سه ماه و شش ماه پس از عمل درخواست می‌گردد، و اگر پس از 6 ماه با صفر بودن اسپرم در آزمایش اسپرموگرام مواجه شدیم، می‌توان عمل را تکرار کرد، یا عمل وازواپیدیدیموستفومی انجام داد. یا با گرفتن اسپرم از بیضه‌ها برای روش میکرواینجکشن (ICSI) اقدام نمود.

همشهریان عزیز! همواره این نکته را مدنظر قرار دهید که در مورد مشکلات جنسی، حتماً با مراجعه و مشورت بامتخصص اختلالات جنسی در اصفهان، می‌توانید از زندگی جنسی سالمی بهر‌مند شوید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :آزمایشگاه پارسه [ 1391-05-25 ]
مطالب نوشته شده کاملا علمی و سودمند هستند ممنون از اطلاعات خوب نوشته شده . اگر تمایل داشتید از سایت آزمایشگاه ما دیدن فرمایید ما در بخش ناباروری برای پیشگیری از مشکلات پس از وازو وازو به بیماران توصیه میکنیم نمونه اسپرم خودشان را فریز کنند تا در آینده در صورت رد عمل مشکل ناباروری اونها حل شود . درضمن در آزمایشگاه بانک فریز اسپرم هم داریم که برای بیماران شیمی درمانی و وازکتومی نمونه فریزی نگهداری می نماییم. خوشحال می شویم چنین بیمارانی را به بانک فریز ما هدایت فرمایید.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
راههای درمان اختلال نعوظ در مردانراههای درمان اختلال نعوظ در مردان

اختلال نعوظ و ناتوانی در برقراری روابط جنسی، یکی از شایعترین مشکلات بین زوجین است که در صورت عدم ریشه یابی و درمان، می‌تواند پایه‌های زندگی را سست نماید ... ادامه مطلب

عفونت کلیهعفونت کلیه

عفونت کلیه جزو موارد اورژانسی کلیه و مجاری ادراری می‌باشد که اگر اقدامات درمانی فوری صورت نگیرد، ممکن است آسیب جدی به کلیه وارد شود یا عفونت به خون گسترش یافته و موجب ایجاد عفونت‌های وخیم گردد ... ادامه مطلب

شایعترین علت ناباروری در مردانشایعترین علت ناباروری در مردان

اگر زوجی طی یک سال با وجود داشتن رابطه جنسی، بدون روشهای جلوگیری، بارور نشوند در تعریف ناباروری قرار می‌گیرند. در حال حاضر با استفاده از روشهای جدید درمان ناباروری، تمامی زوجهای نابارور می توانند امکان فرزند دار شدن را در داخل كشور داشته باشند ... ادامه مطلب

درباره ما

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین