منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
کلینیک درمان اختلالات جنسیواریکوسلجراحی میکروسکوپیک واریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سلامت جنسی / روابط زناشویی در طی بارداری

روابط زناشویی در طی بارداری

آنچه در این مطلب میخوانید

سه ماهه اول بارداری

تهوع و استفراغ دوران بارداری از هفته 6 بارداری آغاز می‌شود. در این دوران روابط جنسی و یا حتی تصور آن نیز ممکن است موجب بروز حالت تهوع در زنان باردار شود. اغلب زنان حس می‌کنند بویایی شان تقویت شده و هر بویی به نظرشان تهوع آور می‌رسد. بروز حساسیت سینه‌ها بویژه در سه ماهه اول در زنان شایع است و تحریک سینه‌ها در هنگام برانگیختگی جنسی می‌تواند دردناک باشد. بنابراین باید متوقف و یا محدود گردد.

چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

در صورت خستگی، زمان آمیزش باید کوتاه تر شود. این خستگی فیزیکی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود و می‌تواند منجر به توقف فعالیت جنسی در بعضی از خانم‌ها شود. به همسرتان اجازه دهید تا احساسات شما را در مورد آمیزش و لمس سینه‌ها درک کند. به او اطمینان دهید که هنوز دوستش دارید.

بسیاری از خانم‌ها در طی سه ماهه اول بارداری از زیر دل درد و کرامپها و کمر درد پس از ارگاسم شکایت می‌کنند. ماساژ کمر در این دوره علاوه بر مفید بودن، احساس خوشایندی را نیز برای زنان باردار فراهم می‌نماید. بنابراین می‌توانید از همسرتان بخواهید محبتش را با ماساژ دادن، در آغوش گرفتن و بوسیدن به شما ابراز کند.

اگر دچار تهوع و استفراغ شدید هستید، رابطه عاشقانه‌تان را با فرستادن پیام کوتاه و ایمیل با همسرتان حفظ کنید.

ترس از سقط، یکی از عواملی است که زوج‌ها را ناچار به چشم پوشی از روابط جنسی می‌نماید. نگران نباشید پس از هفته 20 بارداری خطر سقط کاهش می‌یابد و شما در سه ماهه دوم معمولاً می‌توانید با خیال راحت براساس توصیه پزشک و یا ماما به آمیزش بپردازید. بنابراین در طی این دوره، روابطتان را با ماساژ و بوسه با همسرتان حفظ کنید.

سه ماهه دوم بارداری

بافت‌های داخل و اطراف واژن در این دوره دچار احتقان می‌شوند که این پرخونی ناشی از افزایش عروق خونی و خون رسانی در دوره بارداری است. بافت‌ها متورم و قرمز مایل به ارغوانی می‌شوند و در تمام زمان باقیمانده از بارداری همین حالت را حفظ می‌کنند، بنابراین زنان باردار در حالت برانگیختگی فیزیولوژیک به سر می‌برند. این حالت برانگیختگی می‌تواند منجر به لغزنده شدن واژن بشود. در این دوره بازگشت به حالت عادی پس از ارگاسم، نیازمند وقت بیشتری بوده و هیچگاه بصورت کامل انجام نمی‌شود. این حالت به همراه پرخونی لگن می‌تواند منجر به بروز کرامپها و کمردرد شود.

— دیس پارونی (درد در حین آمیزش عمیق) یکی از عوارض شایع این دوره است و می‌تواند ناشی از عفونت مجاری ادراری ؛ عدم لغزندگی واژن یا فشرده شدن آلت روی دهانه رحم باشد. بنابراین علل اولیه باید بررسی و رد شوند.

چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

در طی سه ماهه دوم بارداری، بدن زن باردار ویژگی‌های حاملگی را بیشتر نشان داده و شکم نیز بزرگتر می‌شود. بنابراین قرار گرفتن در بعضی از وضعیت‌ها از جمله پوزیشن رو در رو که مرد در بالا قرار گرفته؛ می‌تواند موجب بروز نارحتی در زنان گردد، زیرا ایجاد هر فشاری بر سینه‌ها و شکم دردناک است. بنابراین می‌توانید از وضعیت‌هایی استفاده کنید که، که فشار کمتری بر روی سینه و شکم شما وارد می‌کنند. قرار گرفتن در وضعیت پهلو، وضعیت بهتری برای این دوره از بارداری است.

بیشتر بدانید: روابط زناشویی پس از زایمان چیست؟

حرکت جنین نیز می‌تواند موجب کاهش میل جنسی در بعضی از خانم‌ها گردد. بسیاری ازخانم‌ها، با احساس حرکت جنین در طی فعالیت جنسی احساس گناه کرده و تصور می‌کنند جنین در حال مشاهده آنهاست. در حالی که این نگرانی کاملاً بی مورد است بنابراین اصلاً احساس گناه نکنید.

بسیاری از خانم‌ها در این دوران و آغاز سه ماهه سوم افزایش فعالیت جنسی را گزارش کرده‌اند. این امر را می‌توان به افزایش میل جنسی زنان و کاهش ترس از سقط جنین درطی این دوره از بارداری نسبت داد.

روابط زناشویی در دوران بارداری

سه ماهه سوم بارداری

سه ماهه سوم بارداری با مشکلات گوارشی و سوزش سردل، اغلب موجب آزار خانم باردار می‌شود و اگر هنگام نزدیکی زیر همسر قرار گیرد، مشکل شدیدتر می‌شود. این حالت می‌تواند با نزدیکی از پهلو که به انرژی کمتری احتیاج دارد برطرف شود.

وجود هموروئید دردناک و ملتهب نیز می‌تواند برعلایق و روابط جنسی، اثر مهار کننده‌ای داشته باشد. بنابراین توصیه‌های لازم برای کاهش یبوست را باید جدی بگیرید.

رحم نیز ممکن است به دنبال نزدیکی دچار انقباضی مداوم و طولانی مدت گردد ( بویژه اگر ارگاسم یک دقیقه یا بیشتر طول بکشد). برای بعضی از زنان این احساس خوشایند و لذت بخش بوده و برای دیگر زنان موجب بروز ترس و وحشت می شود زیرا نگرانند که اکسیژن به جنین نرسد یا او در طی انقباضات رحم صدمه ببیند. در حالی که این ترس بیهوده است و نباید نگران بود

چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

به محض احساس فشار و انقباض رحم، به پهلوی چپ دراز کشیده و مدتی استراحت کنید. گرچه ضربان قلب جنین کمی کاهش می‌یابد، اما هیچ مدرکی مبنی بر خطر آفرین بودن این حالت موجود نیست.

در این دوران، فاز بازگشت نیز پس از ارگاسم ناقص بوده و احساس برانگیختگی در زن، ادامه می‌یابد. بنابراین مدت معاشقه پس از آمیزش را کمی طولانی تر کنید تا این مدت به خوبی طی شود.

بسیاری از زنان از عدم ارضای جنسی در طی نزدیکی یا ارگاسم شکایت دارند. این حالت نیز طبیعی است. فقط می‌توانید در صورت تمایل، مدت معاشقه پیش از آمیزش را کمی طولانی تر کنید.

بازگشت احساس خستگی در سه ماهه سوم بارداری برای بسیاری از زنان آزار دهنده است. (به دلیل کمبود خواب و تحمل وزن زیاد شکم) . به محض احساس خستگی، وضعیتتان را تغییر دهید و یا به پهلوی چپ استراحت کنید. ماساژ کمر علاوه بر کاهش درد و گرفتگی می‌تواند خوشایند بوده و ارتباط شما را با همسرتان حفظ کنید. از همسرتان بخواهید با جنین، حرف بزند این کار می‌تواند احساس نزدیکی بیشتری را بین شما، همسرتان و جنین ایجاد کند.

افزایش سن حاملگی و بزرگ شدن شکم، باعث تصور منفی برخی زنان در مورد خودشان می‌شود، در حالی که بسیاری از زن‌ها این تغییرات را خوشایند می‌دانند و فکر می‌کنند برای همسرشان جذاب تر شده‌اند. برخی از مردان نیز این حالت را خوشایند توصیف می‌کنند.

نکته کلیدی: به عقاید همسرتان در این مورد احترام بگذارید اما زیاد وسواس به خرج ندهید. به خاطر داشته باشید، این دوره، مرحله‌ای گذراست که پایان خوشی در پی خواهد داشت. می‌توانید از لباس‌هایی استفاده کنید که اندام شما را برای همسرتان زیباتر جلوه دهد. پوشیدن لباس‌های نخی و خنک که از زیر سینه، گشاد می‌شوند و یا لباس‌هایی که شکم شما را بیشتر جلوه می‌دهند، در رنگ‌های درخشان و یا ملایم به انتخاب خودتان، می‌توانند گزینه‌هایی جذاب باشند.

چه زمانی با پزشک یا ماما تماس بگیریم؟

اگر مطمئن نیستید که فعالیت جنسی در طی بارداری برای شما بی‌ضرر است، حتماً با پزشک یا ماما تماس بگیرید و یا در ملاقات حضوری موضوع را با او مطرح کنید. و یا اگر پس از آمیزش، درد، خونریزی، ترشحات غیر طبیعی و انقباضاتی را تجربه کردید که مدتی طول می‌کشند. حتماً با پزشک در این مورد صحبت کنید.

توصیه‌های متخصص بهداشت باروری

احساساتتان را در مورد فعالیت جنسی با همسرتان مطرح کنید، برای این کار باید جایی به غیر از اتاق خواب انتخاب کنید مثلاً در طی یک پیاده روی و یا وقتی برای شام با هم به یک رستوران رفته‌اید و یا در هر زمانی که می‌توانید خلوتی برای خودتان فراهم کنید. از اشارات و واژه‌های مخصوص به خودتان که فقط همسرتان می‌داند، برای طرح مباحثی که به مسائل جنسی اشاره دارند استفاده کنید و از این کار لذت ببرید.

به خاطر داشته باشید، فعالیت جنسی تنها به مفهوم دخول به واژن نیست، بوسیدن، نوازش کردن و در آغوش گرفتن، همه می‌توانند فعالیت‌های جنسی خوشایندی باشند که جایگزین روابط همراه با دخول می‌شوند. همیشه کیفیت مهمتر از کمیت است!

به خاطر داشته باشید پس از تولد نوزاد، روابط شما و همسرتان شکل جدیدی خواهد یافت بنابراین از هم اکنون برای فعالیت جنسی پس از زایمان و روشهای پیشگیری از بارداری، باید برنامه ریزی کنید.

آدرس اینستاگرام

برگرفته ازکتاب: درسنامه اختلالات جنسی تالیف: دکتر شایسته جهانفر- میترا مولائی نژاد

همشهریان عزیز، برای بهره‌مندی از درمان‌ بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری که هم در زنان و هم مردان مشاهده می‌شود به متخصص اورورلوژِی در اصفهان مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :زرشناس [ 1402-06-29 ]
سلام وقت بخیردر سه ماهه دوم بارداری ،میشه با احتیاط و پوزیشن مناسب رابطه جنسی برقرار کرد

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عفونت کلیه چیست؟عفونت کلیه چیست؟

عفونت کلیه جزو موارد اورژانسی کلیه و مجاری ادراری می‌باشد که اگر اقدامات درمانی فوری صورت نگیرد، ممکن است آسیب جدی به کلیه وارد شود یا عفونت به خون گسترش یافته و موجب ایجاد عفونت‌های وخیم گردد ... ادامه مطلب

درمان تنگی مجرای ادراردرمان تنگی مجرای ادرار

هنگامی که زخم ناشی از تورم، آسیب یا عفونت، مجرای ادرار را مسدود کند یا جریان ادرار را در آن کاهش دهد، فرد به اصطلاح دچار تنگی مجرای ادرار می‌شود و ممکن است با عوارض بیشماری روبرو شود. روشهای درمانی متعددی برای مبتلایان به این عارضه وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت ... ادامه مطلب

وجود خون در ادرار نشانه چیستوجود خون در ادرار نشانه چیست

وجود خون در ادرار و دفع لخته خون یکی از موارد اورژانسی کلیه و مجاری ادراری است که نیاز به مراجعه فوری به پزشک متخصص و بررسی علل این عارضه دارد ... ادامه مطلب

دکتر پیمان صالحی

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین