منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
جراحی میکروسکوپیک واریکوسلواریکوسلجراحی میکروسکوپیک ناباروری
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / دستگاه تناسلی مردان / درمان چسبندگی بعد ختنه با جراحی

درمان چسبندگی بعد ختنه با جراحی

در نوزاد پسر، کلاهک آلت تناسلی توسط پوست پوشیده شده است که به آن پیش‌پوست می‌گویند. به برداشتن پیش‌پوست به روش جراحی، ختنه می‌گویند. چسبندگی آلت در پسران ختنه شده زمانی اتفاق می افتد که پوست تنه ی آلت تناسلی ضخیم می شود و به گلن یا سر آلت تناسلی که ساختار پیازی انتهای آلت تناسلی است می چسبد. اگر پس از ختنه مقداری از پوست ختنه گاه باقی بماند، چسبندگی می تواند ایجاد شود. همچنین ممکن است این عارضه زمانی رخ دهد که پوست باقیمانده در طول مراقبت از ختنه به اندازه کافی جمع نشود یا به عقب کشیده نشود.

آنچه در این مطلب میخوانید

چسبندگی‌ها همچنین می‌توانند با افزایش چربی بیشتر در ناحیه شرمگاهی نوزاد ختنه شده ایجاد شوند. با این اتفاق، پوست ممکن است تحریک شده و به بافت های اطراف بچسبد. تا زمانی که ختنه توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود، این روش نسبتاً کم خطر است. با این حال، خطر ایجاد چسبندگی آلت تناسلی پس از ختنه، در طول فرآیند بهبودی وجود دارد. برخی از چسبندگی های آلت تناسلی ممکن است با رشد نوزاد و نعوظ خود به خود برطرف شوند؛ اما دیگر موارد پل های پوستی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. جراحی ترمیم ختنه به معنی بازسازی و بهبود وضعیت ختنه است که بسته به نوع مشکل وضعیت اولیه، بهبود ختنه از طریق جراحی دوباره انجام میشود.

علت چسبندگی بعد از ختنه

هنگامی که بعد از ختنه پوست تنه آلت به سر آلت تناسلی بچسبد، چسبندگی رخ می دهد. عوامل مختلفی منجر به این مشکل و طی کردن فرآیند درمان چسبندگی بعد ختنه می شوند. به عنوان مثال هنگامی که پوست باقی مانده آلت به صورت مناسبی به عقب کشیده نشوند و مقداری از آن باقی بماند یا مقدار بیش از حد چربی در قسمت عانه، باعث چسبندگی بعد از ختنه می شوند. وجود پل پوستی فیبروتیک بین گلنس (سر آلت) و تنه آلت (شفت آلت) عارضه ای دیگر و متفاوت است که نیاز به جراحی دارد و با چسبندگی ناشی از تجمع ترشحات آلت (اسمگما) متفاوت است.

درمان چسبندگی بعد ختنه با جراحی

علائم چسبندگی بعد از ختنه

با اینکه چسبندگی بعد از ختنه با علائم خاص و ویژه ای همراه نیست و به عنوان یک مشکل اورژانسی شناخته نمی شود؛ اما شناخت علائم این بیماری کمک می کند تا زودتر وجود آن را تشخیص دهید و به درمان چسبندگی بعد ختنه بپردازید. این علائم عبارتند از:

انواع چسبندگی بعد از ختنه

در کودکانی که دارای آلت پنهان بوده و آلت در آنها در چربی فراوان اطراف خود دفن شده است، چسبندگی ها رواج بیشتری دارند. چسبندگی های آلت دارای سه نوع زیر هستند:

چسبندگی های غده ای

این چسبندگی ها هنگامی بروز می دهند که پوست متصل به سر آلت، حاشیه فرو رفته و گرد نزدیک به سر را می پوشاند. این حاشیه، سر آلت را از تنه آن جدا می کند.

پل های پوستی آلت

این چسبندگی ها ضخیم تر و اغلب دائمی هستند که درمان آنها نیازمند جراحی اصلاحی است.

سیکاتریکس

این نوع چسبندگی که در اصل بافت جای زخم (اسکار) است هنگامی بروز می دهد که آلت به داخل لایه چربی ناحیه عانه فرو رفته، پوست ناحیه جراحی جمع شده و با به دام انداختن آلت نمایان شدن سر آن را غیر ممکن می کند.

درمان چسبندگی بعد ختنه با جراحی

جراحی میتواند بهترین راهکار برای ترمیم ختنه باشد. در این روش، با برش و بازسازی بافت های ختنه، بهبود شکل و عملکرد ختنه صورت میگیرد. هنگامی که پوست شافت به حاشیه تاج متصل می شود، به طوری که یک پل پوستی ضخیم ایجاد می شود، ممکن است روشی برای جداسازی لازم باشد که اغلب می تواند به عنوان یک روش سرپایی در مطب پزشک انجام شود. یک کرم بی حس کننده در ناحیه ای که قرار است درمان شود زده می شود و سپس پل با دقت جدا می شود. پلهای ضخیم تر به خصوص در سنین بالاتر، ممکن است نیاز به جراحی در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی داشته باشند.

اینستاگرام دکتر صالحی

مراقبت پس از جراحی ترمیمی ختنه

هنگام مراقبت از نوزادان ختنه شده، تمیز نگه داشتن ناحیه ختنه بسیار مهم است تا از عفونت جلوگیری شود. هنگام تعویض پوشک ، با استفاده از صابون ملایم و بدون عطر و با آب گرم محل ختنه را تمیز نمایید. جریان هوا برای خشک کردن ناحیه ختنه کافی است؛ چرا که احتمال تحریک ناحیه توسط حوله یا پارچه های دیگر را کاهش می یابد.
در طول هر بار تعویض پوشک، آلت تناسلی را با شستشوی منظم تمیز نگه دارید و پانسمان روی زخم را تعویض نمایید. تماس نزدیک بین پوشک و آلت تناسلی ممکن است برای کودک ناراحت کننده باشد، بنابراین تا زمانی که این ناحیه بهبود نیابد، بهتر است پوشک را کمی شلتر از حد معمول ببندید.
بعد از عمل ختنه، نوزادان اغلب یک لایه نازک از بانداژی دارند که نوک آلت تناسلی را می پوشاند. این لایه معمولاً به محض ادرار کردن نوزاد از بین می‌رود؛ اما تا آن زمان تا حدودی از پوست زیرین محافظت می‌کند. پس از آن با مالیدن کمی ژل یا کرم آنتی بیوتیک به نوک آلت تناسلی در طول هر تعویض پوشک به مدت پنج تا هفت روز، ناحیه ختنه را تمیز نگه دارید.

به دلیل مراجعات فراوانی که به متخصص کلیه و مجاری ادراری ، برای دانستن اندازه نرمال آلت تناسلی می‌شود، بر آن شدیم مطلبی در این باره تهیه نماییم و اطلاعات دقیقی در این مورد به کاربران ارائه دهیم. برای مطالعه مقاله اندازه نرمال آلت تناسلی در مردان کلیک کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :علی باقری [ 1402-11-13 ]
سوال دارم برای درمان

مرتضی صالحی [ 1402-08-29 ]
سلام من 23 سال دارم اندازه آلتم 10 سانته و در قسمت بالای آلتم یه لایه چربی وجود داره و پوست بیضه ام ّه آلت تناسلی متصله البته من چون وزنم زیاد بود رژیم لاغری گرفتم آیا راه درمانی داره ؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین