منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
دکتر قهرمان نژادمشاوره غیر حضوریواریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سکس تراپی / اطلاعاتی درباره اختلال جنسی پارافیلیا

اطلاعاتی درباره اختلال جنسی پارافیلیا

پارافیلیا رفتارهای جنسی غیر طبیعی هستند که با تخیلات و تمایلات جنسی شدید مشخص می شوند که مدام عود می کنند. تمایلات و رفتارها ممکن است شامل اشیاء، فعالیت ها یا موقعیت های غیرعادی باشد که معمولا توسط دیگران تحریک کننده جنسی تلقی نمی شوند.

آنچه در این مطلب میخوانید

اغلب، پارافیلیا ممکن است برای عملکرد جنسی برای فردی که آن را دارد ضروری باشد، علیرغم این واقعیت که ممکن است منبع ناراحتی قابل توجهی نیز باشد. پارافیلیا می تواند منجر به مشکلات شخصی، اجتماعی و شغلی شود و فرد مبتلا به پارافیلیا را می توان پیچیده یا منحرف نامید. رفتارهای مرتبط نیز ممکن است پیامدهای اجتماعی و قانونی جدی داشته باشد.

این مطلب برگرفته از مطالب خانم دکتر قهرمان نژاد می‌باشد. دکتر ندا قهرمان نژاد، دکترای روانشناسی، روان درمانگر، زوج درمانگر و سکس تراپیست در اصفهان ، آماده ارائه خدمات درمانی در این حوزه به مراجعین محترم می‌باشند. لطفا جهت رزرو نوبت اینترنتی و آنلاین دکتر قهرمان نژاد کلیک نمایید.

چه رفتارهایی پارافیلیا در نظر گرفته می شوند؟

نمایش گرایی یا عورت نمایی:

نمایش گرایی شامل کسی است که اندام تناسلی خود را در معرض یک غریبه ناآگاه قرار می دهد. فرد مبتلا به این مشکل که گاهی اوقات فلاشر نامیده می شود، احساس می کند که باید قربانیان خود را غافلگیر کند، شوکه کند یا تحت تاثیر قرار دهد. این وضعیت معمولا محدود به قرار گرفتن در معرض است و هیچ پیشرفت مضر دیگری حاصل نمی شود. با این وجود، عورت نمایی غیرقانونی است. تماس جنسی واقعی با قربانی نادر است. با این حال، فرد ممکن است در حین افشای خود یا در حالی که در مورد افشای خود خیال پردازی می کند، خودارضایی کند.

فتیشیسم:

افراد مبتلا به فتیش، تمایلات جنسی مرتبط با اشیاء غیر زنده دارند. فرد با پوشیدن یا لمس کردن شی، تحریک جنسی می شود. به عنوان مثال، هدف یک فتیش می تواند یک کالای لباس باشد، مانند لباس زیر، لباس لاستیکی، کفش زنانه، لباس زیر زنانه یا لباس زیر. این فتیش ممکن است جایگزین فعالیت جنسی با یک شریک شود یا ممکن است در فعالیت جنسی با یک شریک مشتاق ادغام شود. هنگامی که فتیش تنها موضوع میل جنسی می شود، اغلب از روابط جنسی اجتناب می شود. یک اختلال مرتبط به نام جزئی گرایی، شامل تحریک جنسی توسط بخشی از بدن مانند پاها، سینه ها یا باسن است.

فروتوریسم:

در این مشکل، تمرکز تمایلات جنسی فرد بر لمس یا مالیدن اندام تناسلی خود به بدن یک فرد ناآشنا و ناراضی است. در بیشتر موارد تن مالی، مردان ناحیه تناسلی خود را بر روی یک ماده، اغلب در مکان‌های عمومی شلوغ می‌مالند. تماس برقرار شده با شخص دیگر غیرقانونی است.

پدوفیلیا:

افراد مبتلا به پدوفیلی، تخیلات، اصرار یا رفتارهایی دارند که شامل فعالیت جنسی غیرقانونی با کودک یا کودکان است. کودکان درگیر معمولا از 13 سال یا کمتر هستند. این رفتار شامل درآوردن لباس کودک، تشویق کودک به تماشای خود ارضایی فرد آزارگر، لمس یا نوازش اندام تناسلی کودک و انجام اعمال جنسی به زور بر روی کودک است.
برخی از پدوفیل ها که به عنوان پدوفیل های انحصاری شناخته می شوند، فقط جذب کودکان می شوند و جذب بزرگسالان نمی شوند. برخی فعالیت خود را محدود به زنای با محارم می کنند که فقط شامل فرزندان خود یا بستگان نزدیک می شود. برخی دیگر کودکان دیگر را قربانی می کنند. پدوفیل های درنده ممکن است از زور استفاده کنند یا قربانیان خود را تهدید کنند که در صورت افشای آزار، چه اتفاقی می افتد. پزشکان از نظر قانونی موظف به گزارش چنین سوء استفاده از خردسالان هستند.
فعالیت پدوفیلی به معنای تجاوز جنسی است و جرمی است که مجازات آن حبس است.

اطلاعاتی درباره اختلال جنسی پارافیلیا

مازوخیسم جنسی:

افراد مبتلا به این اختلال از عمل - واقعی، نه شبیه سازی شده - تحقیر، ضرب و شتم یا رنج کشیدن برای رسیدن به هیجان و اوج جنسی استفاده می کنند. این اعمال ممکن است محدود به تحقیر کلامی باشد، یا ممکن است شامل ضرب و شتم، بستن، یا به شکل دیگری مورد آزار و اذیت باشد. مازوخیست ها ممکن است با اعمالی مانند بریدن یا سوراخ کردن پوست یا سوزاندن خود، خیال پردازی های خود را روی خود نشان دهند. یا ممکن است به دنبال شریکی بگردند که از تحمیل درد یا تحقیر دیگران لذت می برد. فعالیت‌هایی که با یک شریک زندگی می‌کنند شامل اسارت، کتک زدن و تجاوز شبیه‌سازی شده است.
فانتزی ها و فعالیت های سادومازوخیستی در میان بزرگسالان موافق غیر معمول نیست. با این حال، در بیشتر این موارد، تحقیر و سوء استفاده از روی خیال انجام می شود. شرکت کنندگان آگاه هستند که این رفتار یک بازی است و از درد و آسیب واقعی اجتناب می شود.
یک فعالیت مازوخیستیک بالقوه خطرناک، گاهی کشنده، خفگی جزئی اتوروتیک است. با این فعالیت، فرد از طناب یا کیسه های پلاستیکی برای ایجاد حالت خفگی (قطع تنفس) در نقطه ارگاسم استفاده می کند. این کار برای تقویت ارگاسم انجام می شود، اما گاهی اوقات مرگ های تصادفی رخ می دهد.

سادیسم جنسی:

افراد مبتلا به این اختلال فانتزی های مداوم دارند که در آن هیجانات جنسی ناشی از تحمیل رنج روانی یا جسمی (از جمله تحقیر و وحشت) به شریک جنسی است. این اختلال با اعمال جزئی پرخاشگری در فعالیت جنسی عادی متفاوت است، به عنوان مثال، رابطه جنسی خشن . در برخی موارد، سادیست‌های جنسی می‌توانند شریکی را برای شرکت در فعالیت‌های سادیستی بیابند.
در شدیدترین حالت، سادیسم جنسی شامل فعالیت های غیرقانونی مانند تجاوز جنسی، شکنجه و حتی قتل است که در این صورت مرگ قربانی باعث ایجاد هیجان جنسی می شود. لازم به ذکر است که در حالی که تجاوز ممکن است بیان سادیسم جنسی باشد، تحمیل رنج، انگیزه اکثر متجاوزان نیست و درد قربانی عموما هیجان جنسی متجاوز را افزایش نمی دهد. در عوض، تجاوز شامل ترکیبی از رابطه جنسی و کسب قدرت بر قربانی است. این افراد نیاز به درمان شدید روانپزشکی دارند و ممکن است به خاطر این فعالیت ها زندانی شوند.

ترانسوتیتیسم:

ترانسوتیتیسم یا فتیشیسم ترانسوستیک به عمل مردان دگرجنسگرا برای پوشیدن لباس زنانه برای ایجاد یا تقویت برانگیختگی جنسی اشاره دارد. برانگیختگی جنسی معمولاً شامل یک شریک واقعی نمی شود، بلکه شامل این خیال می شود که فرد شریک زن نیز است. برخی از مردان تنها یک لباس مخصوص زنانه مانند لباس زیر می پوشند، در حالی که برخی دیگر کاملا زنانه می پوشند.

فضول گرایی جنسی:

این اختلال شامل دستیابی به برانگیختگی جنسی از طریق مشاهده یک فرد ناآگاهی است که در حال درآوردن لباس یا بی لباس یا درگیر فعالیت جنسی است. این رفتار ممکن است با خودارضایی توسط فضول به پایان برسد. فضول به دنبال تماس جنسی با فردی که مشاهده می کند نیست.

پارافیلیا چقدر شایع است؟

بیشتر پارافیلیاها نادر هستند و در بین مردان حدود 20 برابر بیشتر از زنان است. با این حال، دلیل این نابرابری به وضوح درک نشده است. در حالی که بسیاری از این اختلالات با رفتار پرخاشگرانه مرتبط هستند، برخی دیگر تهاجمی یا مضر نیستند. برخی از پارافیلیاها - مانند پدوفیلیا، نمایش گرایی، فضول گرایی، سادیسم و فروتوریسم شامل جرایم کیفری هستند.
با این حال، داشتن فانتزی یا رفتار پارافیلیک همیشه به این معنی نیست که فرد دارای بیماری روانی است. خیال‌پردازی‌ها و رفتارها می‌توانند به شکل‌های کمتر شدیدی وجود داشته باشند که به هیچ وجه ناکارآمد نباشند، مانع توسعه روابط سالم و آسیب به فرد یا دیگران نشوند و مستلزم جرائم مجرمانه نباشند. آنها ممکن است در طول خودارضایی یا مقاربت با یک شریک به خیال پردازی محدود شوند.

علائم پارافیلیا چیست؟

اگرچه بسیاری از پارافیلیاها خارجی یا افراطی به نظر می‌رسند، اما اگر به رفتارهایی فکر کنیم که در موارد کمتر افراطی، کاملا رایج هستند، درک آنها آسان‌تر است. به عنوان مثال، داشتن یک شریک بد دهن می تواند برای برخی افراد تحریک کننده باشد اما وقتی بد دهن بودن تنها راهی است که می تواند برانگیختگی یا رضایت جنسی رخ دهد، این یک پارافیلیا در نظر گرفته می شود.
برخی از افراد می‌خواهند گاز گرفته شوند یا کتک بخورند، از تماشای انجام برخی اعمال شریک زندگی خود لذت ببرند، یا با دیدن یک فرد برهنه یا تماشای ویدیوهای غیراخلاقی جنسی تحریک شوند. اما این علایق جنسی - اگر با رضایت بزرگسالان انجام شود - به خودی خود نشان دهنده پارافیلیا نیست. برای اینکه پارافیلیا تشخیص داده شود، علاقه باید تا حد وابستگی روانی بزرگ شود و باید باعث ناراحتی قابل توجه فرد شود تا جایی که در زندگی و روابط آنها تداخل منفی ایجاد کند.

آدرس اینستاگرام دکتر پیمان صالحی

دلایل ایجاد پارافیلیا چیست؟

مشخص نیست چه چیزی باعث ایجاد اختلالات پارافیلیک می شود. برخی از روانشناسان این نظریه را مطرح می کنند که فرد مبتلا به پارافیلیا در حال تکرار یا بازگشت به عادت جنسی است که در اوایل زندگی ایجاد شده است. رفتارشناسان پیشنهاد می‌کنند که پارافیلیا از طریق یک فرآیند شرطی‌سازی شروع می‌شود:

درمان پارافیلیا

رویکردهای درمانی برای اختلالات پارافیلیک شامل روان درمانی سنتی، تکنیک های رفتار درمانی و داروهای دارویی است. استاندارد برای درمان اختلالات پارافیلیک ترکیبی از رفتار درمانی و دارو است.

دارو درمانی:

دسته ای از داروها به نام آنتی آندروژن ها که به طور موقت سطح تستوسترون را کاهش می دهند، همراه با این اشکال درمان استفاده شده است. این دارو میل جنسی را در مردان کاهش می دهد و می تواند دفعات تصویرسازی ذهنی از صحنه های تحریک کننده جنسی را کاهش دهد. این امکان تمرکز بر روی مشاوره را بدون انحراف شدید از تمایلات پارافیلیک فراهم می کند.
هورمون ها، به ویژه آنالوگ های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین می توانند میل جنسی و پرخاشگری را کاهش دهند. این هورمون‌ها می‌توانند با کاهش نعوظ، تخیلات جنسی و شروع رفتارهای جنسی، از جمله خودارضایی و مقاربت، به طور کلی علاقه کمتری به رابطه جنسی داشته باشند. داروهای ضد افسردگی نیز میل جنسی را به طور موفقیت آمیزی کاهش داده اند اما به طور موثری تخیلات جنسی را هدف قرار نداده اند.

رفتار درمانی:

درمان های شناختی شامل بازسازی تحریف های شناختی و آموزش همدلی است. بازسازی تحریف‌های شناختی شامل تصحیح باورهای نادرست توسط بیمار است که ممکن است منجر به خطاهایی در رفتار مانند دیدن قربانی و ساختن منطق اشتباه شود که قربانی سزاوار آن است که در عمل انحرافی شرکت کند. حساس‌سازی جانشین مستلزم نمایش نوارهای ویدئویی از رفتارهای انحرافی و پیامدهای آن است، مانند قربانیانی که انتقام مورد نظر را توصیف می‌کنند. آموزش همدلی شامل کمک به مجرم برای درک دیدگاه قربانی و شناسایی بهتر با آنها است تا آسیبی که وارد شده را درک کند.
نتایج ممکن است متفاوت باشد. یک متاآنالیز از اثربخشی درمان شناختی رفتاری برای مجرمان جنسی مبتلا به اختلالات پارافیلیک تنها کاهش متوسطی را در تکرار جرم در بین مجرمان جنسی نشان می دهد.

همشهریان عزیز، برای بهره‌مندی ازدرمان‌ بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری که هم در زنان و هم مردان مشاهده می‌شود به متخصص اورولوژی در اصفهان مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
واریکوسل چیست و چگونه درمان میشودواریکوسل چیست و چگونه درمان میشود

واریکوسل یکی از شایعترین دلایل کاهش تولید اسپرم، همچنین معیوب شدن و تقلیل کیفیت اسپرم است که منجر به ناباروری مردان می‌شود . با این وجود همه مبتلایان به بیماری واریکوسل با چنین مشکلاتی مواجه نخواهند شد و واریکوسل در باروری آنها اثرگذار نخواهد بود ... ادامه مطلب

علت نعوظ صبحگاهی ناخواسته مردان در خوابعلت نعوظ صبحگاهی ناخواسته مردان در خواب

نعوظ صبحگاهی زمانی اتفاق می افتد که آلت تناسلی با خون پر شده و فرد با نعوظ از خواب بیدار می شوید و این یک اتفاق کاملا طبیعی است. ... ادامه مطلب

بیماری ژنیتال وارت چیست و از کجا بفهمیم به آن مبتلا هستیم؟بیماری ژنیتال وارت چیست و از کجا بفهمیم به آن مبتلا هستیم؟

وارت تناسلی یا زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی است ... ادامه مطلب

دکتر پیمان صالحی

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین