منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
مشاوره غیر حضوریدکتر قهرمان نژادواریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / دستگاه تناسلی مردان / هیپوسپادیاس چیست و چگونه درمان میشود؟

هیپوسپادیاس چیست و چگونه درمان میشود؟

هیپوسپادیاس به تشکیل نابجای سوراخ آلت تناسلی در قسمت پایین مجرای ادراری گفته میشود؛ که در یک درصد از کودکان پسر متولد شده مشاهده میگردد. در صورت برخورد با چنین موردی در کودک خود لازم است با متخصص اورولوژی مشورت نمایید؛ ضمن اینکه با خواندن ادامه مطلب می‌توانید اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

جراحی های مربوط به مجرای تناسلی آقایان در اصفهان توسط دکتر پیمان صالحی متخصص اورولوژی انجام میشود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی های لازم با شماره تلفن 35548081 - 031 تماس حاصل فرمایید.

تشخیص هیپوسپادیاس

در حالت معمول و شرایط طبیعی، سوراخ آلت تناسلی باید روی نوک آن قرار داشته باشد؛ ولی در افراد مبتلا به هیپوسپادیاس، سوراخ آلت روی نوک آن قرار ندارد و این سوراخ جایی در راستای تحتانی طول آلت تناسلی قرار گرفته است.

در بیشتر مبتلایان به هیپوسپادیاس، این سوراخ جایی نزدیک به انتهای آلت قرار دارد (دور از میانه). با این وجود، احتمال اینکه سوراخ آلت جایی در میان محور آلت تا قاعده آلت تناسلی یا حتی در کیسه بیضه ایجاد شده باشد (نزدیک به میانه) نیز وجود دارد. البته اغلب پسران مبتلا به این بیماری، به هیپوسپادیاس دور از میانه دچار می‌شوند.

آلت تناسلی 15 درصد بیماران هیپوسپادیاس، کمی به سمت پایین متمایل شده است؛ که در این حالت فرد به بیماری دیگری به نام پیرونی یا کجی آلت تناسلی نیز مبتلا می‌باشد. اگر سوراخ مجرا در سمت پایین محور آلت تناسلی تشکیل شده باشد؛ نیمی از افراد با این مشخصات، دچار کجی آلت تناسلی می‌شوند.

هیپوسپادیاس غالباً در همان بدو تولد تشخیص داده می‌شود. در این بیماری نه تنها سوراخ آلت تناسلی در جای درستی قرار ندارد بلکه معمولا قسمت زیرین پوست ختنه‌گاه هم به طور کامل شکل نگرفته است.

درنتیجه کلاهک پشتی به حالتی قرار می‌گیرد که آلت تناسلی در معرض دید قرار گیرد. این حالت پوست ختنه‌‎گاه باعث جلب توجه می‌شود. البته سوراخ آلت تناسلی برخی از نوزادان در جای درست قرار گرفته است اما پوست ختنه‌گاه ظاهری غیرطبیعی دارد. پوست ختنه‌گاه برخی دیگر از نوزادان سوراخ آلت تناسلی غیرطبیعی را پنهان می‌کند.

علت هیپوسپادیاس چیست؟

مراحل اصلی شکل‌گیری آلت تناسلی نوزاد بین هفته‌های ۹ تا ۱۲ بارداری ایجاد می‌شود. در طی این زمان هورمون‌های مردانه به بدن فرمان میدهند که مجرای ادرار و پوست ختنه‌گاه را تشکیل دهد. احتمالا هیپوسپادیاس به دلیل اختلالات هورمونی ایجاد می‌شود.

اینستاگرام دکتر صالحی

درمان هیپوسپادیاس

درمان بیماری هیپوسپادیاس با جراحی امکان پذیر است. هدف از جراحی هیپوسپادیاس؛ کمک به شکل‌گیری طبیعی و صاف شدن آلت تناسلی است که نزدیک به نوک مجرای ادراری قرار داشته باشد.

مراحل جراحی هیپوسپادیاس

  1. صاف کردن محور آلت تناسلی
  2. تشکیل سوراخ در سر آلت تناسلی
  3. تشکیل مجرای ادراری
  4. ختنه یا بازسازی پوست ختنه ‌‎گاه
علت و درمان هیپوسپادیاس

عمل جراحی ترمیم هیپوسپادیاس معمولا بین ۹۰ دقیقه تا ۳ ساعت طول می‌کشد. در برخی موارد ترمیم در چند مرحله انجام می‌شود. غالباً عمل جراحی افرادی که سوراخ آلت تناسلی در آنها نزدیک میانه محور این عضو تشکیل شده است و دچار کجی آلت تناسلی شدید هستند؛ در چند مرحله انجام می‌شود؛ و به طور معمول متخصص اورولوژی قبل از ترمیم مجرای ادراری، آلت تناسلی را صاف می‌کند.

به دلیل مراجعات فراوانی که به متخصص کلیه و مجاری ادراری، برای دانستن اندازه نرمال آلت تناسلی می‌شود، بر آن شدیم مطلبی در این باره تهیه نماییم و اطلاعات دقیقی در این مورد به کاربران ارائه دهیم. برای مطالعه مقاله اندازه نرمال آلت تناسلی در مردان کلیک کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علل ناباروری در مردانعلل ناباروری در مردان

اگر زوجی پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری، بارور نشوند، در اصطلاح به آنها نابارور گفته می‌شود و نیاز به پیگیری دارند. دلایل بی‌شماری می‌تواند موجب ناباروری در زوجین شود که از آن جمله می‌توان به عوامل ژنتیکی، بیماری‌ها، شرایط محیطی و سبک زندگی اشاره کرد ... ادامه مطلب

فتق بیضه ها چیست؟فتق بیضه ها چیست؟

فتق یا هرنی به بیرون زدگی یا خارج شدن هر عضو بدن، از محل اصلی خود گفته می‌شود. در واقع تغییر محل اعضایی از بدن به حفره یا بافت مجاور که موجب تورم یا پارگی شود را فتق می‌گویند ... ادامه مطلب

واریکوسل چیست و چگونه درمان میشودواریکوسل چیست و چگونه درمان میشود

واریکوسل یکی از شایعترین دلایل کاهش تولید اسپرم، همچنین معیوب شدن و تقلیل کیفیت اسپرم است که منجر به ناباروری مردان می‌شود . با این وجود همه مبتلایان به بیماری واریکوسل با چنین مشکلاتی مواجه نخواهند شد و واریکوسل در باروری آنها اثرگذار نخواهد بود ... ادامه مطلب

درباره ما

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین