منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
دکتر قهرمان نژادجراحی میکروسکوپیک ناباروریجراحی میکروسکوپیک واریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / دستگاه تناسلی مردان / سلامت باروری و جنسی آقایان

سلامت باروری و جنسی آقایان

سیستم تناسلی مردان که از اصلی ترین وظایف آن، تولید مثل است از دو بخش به عبارت زیر تشکیل شده است:

  1. اندام تناسلی خارجی
  2. اندام تناسلی داخلی

که هر کدام از این دو بخش، شامل اندام‌های خاص خود می‌باشند که در ادامه به معرفی و عملکرد هرکدام می‌پردازیم.

دکتر پیمان صالحی دارای بورد تخصصی اورولوژی، آماده ارائه خدمات تشخیصی - درمانی در زمینه‌ مشکلات دستگاه تناسلی مردان و ناباروری در اصفهان می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 35548081 - 031 تماس حاصل فرمایید.

دستگاه تناسلی خارجی آقایان

قسمت خارجی دستگاه تناسلی آقایان شامل بخشهای زیر می‌‌باشد:

آلت تناسلی

آلت تناسلی در مردان، قسمت اصلی دستگاه تناسلی مردانه خارجی است که عملکرد جنسی دارد. این عضو در حین رابطه جنسی قادر به تخلیه منی (حاوی اسپرم) و خارج نمودن ادرار از بدن است.

مجرای ادرار

مجرای ادرار، ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل می‌کند. همچنین منی از طریق مجرای ادرار خارج می‌شود.

کیسه بیضه

کیسه بیضه، در سیستم تولید مثل مردان، کیسه خارجی نازکی از پوست است که قسمتهای خاصی از دستگاه تناسلی داخلی مردان (اپیدیدیم، بیضه ها و بندهای اسپرماتیک تحتانی) را در خود جای داده است.

 دستگاه تولید مثل مردان ، دکتر پیمان صالحی

دستگاه تناسلی داخلی آقایان

دستگاه تناسلی داخلی آقایان نیز شامل بخشهایی است که عبارتند از:

غده منی

وزیکول‌های منی (که به آن غدد وزیکولار یا غده منی نیز گفته می شود) یک جفت غده است که در لگن مردان قرار دارد و عملکرد آنها تولید بسیاری از مواد تشکیل دهنده مایع منی است. این غدد در نهایت حدود 70٪ از کل حجم منی را تأمین می کنند.

بیضه ها

بیضه ها مهمترین قسمت دستگاه تناسلی داخلی مردان هستند زیرا باعث تولید و ذخیره اسپرم می شوند و همچنین بدن مردان را با هورمون هایی تأمین می كنند كه رشد خصوصیات مردانه و اندام های تولید مثل را كنترل می كند.

واز دفرانس

واز دفرانس لوله ای است که اسپرم در آن ذخیره شده و اسپرم را از کیسه بیضه خارج می کند. این لوله بین اپیدیدیم و مجرای ادرار است و آنها را به هم متصل می کند.

اپیدیدیم

اپیدیدیم یک لوله پیچ در پیچ و طولانی است که اسپرم را ذخیره کرده و از بیضه ها منتقل می کند. این لوله به صورت یک ساختار منحنی در حاشیه خلفی (پشتی) هر بیضه قرار دارد و از سه بخش سر، بدن و دم تشکیل شده است.

پروستات

پروستات غده ای به اندازه یک گردو است که بین مثانه و آلت تناسلی مرد واقع شده است. پروستات درست جلوی راست روده است. مجرای ادرار از مرکز پروستات، از مثانه به آلت تناسلی مرد عبور داده می‌شود و موچب می‌گردد؛ ادرار از بدن خارج شود. پروستات مایعی ترشح می کند که باعث تغذیه و محافظت اسپرم خواهد شد.

مجرای انزال

مجرای انزالی اسپرم را به مجرای ادرار منتقل می کند.

آدرس اینستاگرام

واریکوسل یکی از مشکلات شایع دردستگاه تناسلی آقایان است که ممکن است در صورت عدم درمان عوارض غیر قابل جبرانی برای فرد در پی داشته باشد. همشهریان گرامی! با مراجعه به متخصص ناباروری مردان از مزایای جراحی واریکوسل در اصفهان بهره‌مند شوید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
وجود خون در ادرار نشانه چیستوجود خون در ادرار نشانه چیست

وجود خون در ادرار و دفع لخته خون یکی از موارد اورژانسی کلیه و مجاری ادراری است که نیاز به مراجعه فوری به پزشک متخصص و بررسی علل این عارضه دارد ... ادامه مطلب

علل ناباروری در مردانعلل ناباروری در مردان

اگر زوجی پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری، بارور نشوند، در اصطلاح به آنها نابارور گفته می‌شود و نیاز به پیگیری دارند. دلایل بی‌شماری می‌تواند موجب ناباروری در زوجین شود که از آن جمله می‌توان به عوامل ژنتیکی، بیماری‌ها، شرایط محیطی و سبک زندگی اشاره کرد ... ادامه مطلب

التهاب مثانه یا سیستیتالتهاب مثانه یا سیستیت

التهاب مثانه را سیستیت (Cystitis) بیماری است که شیوع آن در خانم‌ها بیش از آقایان می‌باشد. این عارضه ممکن است پیامد عفونت مثانه یا سندروم مثانه دردناک و غیره باشد. اغلب افراد التهاب مثانه را همان عفونت مثانه تصور می‌کنند، که البته چنین نیست ... ادامه مطلب

درباره ما

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین