منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
کلینیک درمان اختلالات جنسیجراحی میکروسکوپیک واریکوسلمشاوره غیر حضوری
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ناباروری / بازگرداندن وازکتومی (وازووازوستومی)

بازگرداندن وازکتومی (وازووازوستومی)

همانطور که می‌دانید، وازکتومی به روشی برای پیشگیری از باروری در مردان اطلاق می‌شود. در این روش مرد امکان باروری را از خود سلب می‌نماید و ممکن است پس از گذشت مدتی به دلایل گوناگون، تصمیم گیرد عمل برگشت وازکتومی انجام دهد و امکان باروری مجدد داشته باشد. بازگرداندن وازکتومی یا بازکردن لوله‌های منی‌بر، که توسط جراح کلیه و مجاری اداری قابل انجام است، نسبت به بستن آنها (وازکتومی) عملی بسیار متفاوت، پیچیده، زمانبر و پرهزینه است. ابتدا لازم می‌دانیم به توضیحاتی در ارتباط با وازکتومی بپردازیم.

جراحی برگشت وازکتومی با هدف بازیابی جریان اسپرم در مجاری وازدفران یا لوله‌های منی توسط دکتر پیمان صالحی، جراح کلیه و مجاری اداری انجام می شود. شما می توانید جهت دریافت نوبت اینترنتی از مطب دکتر صالحی روی لینک کلیک کنید یا از طریق تماس با شماره تلفن 35548081 - 031 اقدام فرمایید.

عمل وازکتومی چیست؟

در وازکتومی لوله‌های منی‌بر در محل خروج از بیضه قطع و دو انتهای آنها مسدود می‌شود. در این روش معمولا یک تکه کوچک از لوله‌های منی‌بر برداشته می‌شود و به اصطلاح ارتباط در داخل لوله با اینکار قطع می‌گردد.

عمل بازگرداندن وازکتومی چیست؟

اگر مردی برای پیشگیری از باروری اقدام به بستن لوله یا همان وازکتومی نماید، چنانچه به هر دلیلی بخواهد مجدداً امکان باروری پیدا کند باید جراحی برگشت وازکتومی انجام دهد. جراحی بازگشت وازکتومی با دو روش انجام می‌شود که جراح کلیه و مجاری ادراری، در حین عمل، با بررسی لوله‌های منی‌بر اقدام به انجام یکی از این دو روش که مناسب شرایط فرد است می‌نماید. این دو روش عبارتند از:

 بازگرداندن وازکتومی در اصفهان

وازواپیدیدیموستومی

اگر در مایع وازال اسپرم نباشد، ممکن است بدین معنی باشد که فشار ناشی از وازکتومی باعث نوعی گسیختگی در لوله اپیدیدیم یا منی‌بر شده است. این گسیختگی می‌تواند منجر به انسداد شود. در این صورت جراح کلیه و مجاری ادراری باید با عبور از محل انسداد، انتهای بالایی لوله را به اپیدیدیم متصل نماید. این فرایند وازواپیدیدیموستومی نامیده می‌شود.

وازووازستومی

در صورتی که اسپرم در مایع وازال (مایع قبل از انزال) وجود داشته باشد نشان دهنده آن است که مسیر بین بیضه و جایی که لوله بریده شده باز است. و بدین معنی است که دو انتهای لوله را می‌توان به هم متصل کرد. اصطلاحی که برای اتصال مجدد دو انتهای این لوله به کار می‌رود وازووازستومی است. هنگامی که وازووازستومی با میکروجراحی یا جراحی میکروسکوپیک انجام شود، احتمال موفقیت بالایی پیدا می‌کند.

وازواپیدیدیموستومی پیچیده‌تر از وازووازستومی است، اما نتایج در هر دو روش تقریبا یکسان است. گاهی اوقات در یک طرف وازووازستومی و در طرف دیگر وازواپیدیدیموستومی انجام می‌شود که این کار نیز با صلاح دید جراح صورت می‌گیرد.

درصد موفقیت بازگرداندن وازکتومی

درصد موفقیت و میزان حاملگی در افرادی که وازکتومی انجام داده‌اند، بستگی زیادی به مدت زمان گذشته از عمل وازکتومی دارد چرا که به مرور زمان افزایش فشار مجاری اسپرم به تخریب بافت مجاری و لوله‌های اسپرم‌ساز و در نتیجه ناباروری دائمی منجر می‌شود.

هرچه فاصله زمانی بین انجام وازکتومی و جراحی باز کردن لوله کمتر و تکنیک انجام جراحی بهتر باشد، شانس موفقیت عمل بیشتر خواهد شد. بهترین زمان، کمتر از دو سال فاصله زمانی است. موارد دیگری مانند سن در زوجین نیز امری حائز اهمیت است.

اقامات بعد از عمل بازگرداندن وازکتومی

پس از عمل، به توصیه جراح باید لباس زیر تنگ و چسبان بپوشید و تا مدتها مجبور به پوشیدن ساپورت‌های ورزشی هستید. حتی بعد از طی دوران نقاهت نیز ممکن است پزشک تشخیص دهد زمان ورزش و فعالیت بدنی همچنان از همین پوشش استفاده کنید.

ممکن است در چند روز اول کمی درد احساس شود که پس از گذشت نهایتاً یک هفته، رفع خواهد شد.
پس از هفت الی ده روز بخیه‌ها کشیده می‌شوند.
تا مدتی باید از فعالیت‌های ورزشی پرتحرک پرهیز شود.

تا سه روز از مرطوب نمودن محل جراحی خودداری نمایید.
ممکن است به تشخیص پزشک جراح، دو الی سه هفته امکان ارتباط جنسی نداشته باشید. حتما در مورد زمان مجاز برقراری ارتباط جنسی، با پزشک خود مشورت کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر صالحی

همانطور که می‌دانید، طبق نظر بسیاری از کارشناسان و متخصصان فعال در زمینه ارتباطات جنسی، یکی از مهمترین دلایل تداوم زندگی مطلوب زناشویی می‌تواند با کیفیت بودن این روابط باشد. همشهریان گرامی! اگر با مشکلاتی در این باره مواجه هستید، برای بهره مندی از روشهای درمانی، با مراجعه به متخصص اختلالات جنسی در اصفهان، به رفع آن بپردازید و با این امر سطح کیفی زندگی مشترک خود را بالا ببرید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
روابط جنسی در دوران ویروس کروناروابط جنسی در دوران ویروس کرونا

طبق تحقیقات انجام شده در مردان احتمال ابتلا، بستری شدن (احتمال بستری شدن مردان 3 درصد بیش از زنان است) و مرگ و میر بر اثر کوید 19 یا کرونا ویروس بیش از زنان است. همچنین ریسک ابتلای مردان جوان نسبت به مردان مسن تر نیز بیشتر است ... ادامه مطلب

تنگی مجرای ادرارتنگی مجرای ادرار

تنگی مجرای ادرار یکی از بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار است؛ این بیماری ممکن است افراد را با هر سن و جنسیتی درگیر کند ... ادامه مطلب

راههای درمان اختلال نعوظ در مردانراههای درمان اختلال نعوظ در مردان

اختلال نعوظ و ناتوانی در برقراری روابط جنسی، یکی از شایعترین مشکلات بین زوجین است که در صورت عدم ریشه یابی و درمان، می‌تواند پایه‌های زندگی را سست نماید ... ادامه مطلب

درباره ما

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین