منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
جراحی میکروسکوپیک واریکوسلجراحی میکروسکوپیک ناباروریواریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سلامت جنسی / واژینیسموس ، اختلال جنسی درمان پذیر اما ناگفته

واژینیسموس ، اختلال جنسی درمان پذیر اما ناگفته

اغلب زنان، واژینیسموس را بصورت انقباض و درد ناگهانی در هنگام نزدیکی ، توصیف می‌کنند. این مشکل ناشی از انقباض خود به خود و غیر ارادی عضلات کف لگن بوده و اراده فرد در آن نقشی ندارد. این واکنش ممکن است در معاینه زنانه نیزظاهر شود و مانع ورورد اسپکولوم (وسیله معاینه داخلی) به داخل واژن گردد.

آنچه در این مطلب میخوانید

از نظر پزشکی، این وضعیت نتیجه گرفتگی غیر ارادی مداوم یا مکرر عضلات یک سوم خارجی واژن است که مانع مقاربت جنسی می‌شود. این وضعیت ممکن است به صورت مشکل پایدار برای دخول، با وجود اینکه زن، موافقت خود را ابراز می‌کند و یا حتی برای انجام دخول، تلاش می‌کند، رخ دهد. واژینیسموس، در شدیدترین حالت می‌تواند نزدیکی و دخول را غیر ممکن سازد و منجر به درد شدید شود. در برخی موارد این انقباض به حدی شدید است که باعث بسته شدن خود به خود پاها و انقباض شدید تمام بدن، افزایش ضربان قلب، تنفس و افت فشار خون می‌شود.

در حال حاضر، منابع علمی، دلایل مشخصی را برای واژینیسموس، ذکر نکرده‌اند. اما عمده‌ترین علت این اختلال، علل روانی است. به نظر می‌رسد، تجربه دردناک و انتظارات منفی در مورد دخول واژینال مثلاً ترس از پارگی و خونریزی شدید، موجب بروز افکار ترسناکی در ذهن فرد می‌شود که به دنبال آن، ترس از دخول و درد همراه با مقاربت ایجاد می‌گردد و زن برای مقابله با این ترس، از همه فعالیت‌هایی که مربوط به دخول واژینال است، پرهیز می‌کند. تلاش‌های گهگاه زن و همسرش برای دخول واژینال، با انقباضات واکنشی عضلات لگن روبرو می‌شود که مانع دخول خواهد شد وعدم توانایی دخول، به نوبه خود، باعث تشدید افکار و انتظارات منفی می‌گردد. معمولاً هرچه تلاش برای ادامه فعالیت جنسی بیشتر باشد، پاسخ واکنشی ، شدت بیشتری یافته و درد و سفتی تشدید می‌شود.

واژینیسموس ، درمان پذیرترین اختلال جنسی در زنان است و با روشهای جدید درمانی، بیش از 99 درصد بیماران بهبود می یابند. شما می توانید برای درمان واژینیسموس در اصفهان به کلینیک سکس تراپی و اورولوژی دکتر پیمان صالحی واقع در شهرک سلامت مراجعه نمایید. لطفا جهت رزرو نوبت اینترنتی کلیک کنید و برای هماهنگی تلفنی با این مرکز از طریق تماس با شماره 35548081 - 031 اقدام فرمایید.

علل واژینیسموس

تجربیات زندگی برای افراد مختلف، متفاوت بوده و بدن برخی زنان با واژینیسموس به انجام فعالیت جنسی واکنش نشان می‌دهد. مقاربت شتاب زده در شب اول عروسی و تجربه دردناک ناشی از این مساله، ناآگاهی از آناتومی و عملکرد دستگاه تناسلی زن و نیز ناآشنایی با روشهای فعالیت جنسی، از عمده ترین علت‌هایی هستند که باعث بروز این اختلال می‌شوند. بعضی از علت‌های واژینیسموس در زیر آمده است:

بهترین درمان واژینیسموس در اصفهان

نقش عضلات کف لگن در بروز واژینیسموس

عضلاتی که در بروز این عارضه نقشی کلیدی ایفا می کنند، دسته‌ای از عضلات کف لگن هستند که به گروه پوبوکوکسیژیوس معروفند. این عضلات در عملکرد جنسی و دستگاه ادراری و خروج مدفوع در زنان، نقش عمده‌ای دارند. در واژینیسموس، همراهی ذهن و بدن با یکدیگر، موجب ایجاد پاسخ شرطی عضلات شده و بدن با انقباض این ماهیچه‌ها، لگن را از آسیب فرضی ناشی از نزدیکی حفظ می‌کند.

انواع واژینیسموس

زنان ممکن است در هر سن و مرحله‌ای از زندگیشان، واژینیسموس را تجربه کنند. این عارضه بر اساس زمان شروع و بروز، در دو گروه عمده اولیه و ثانویه تقسیم بندی می‌شود. واژینیسموس اولیه به مواردی اطلاق می شود که زن در اولین تجربه جنسی دچار انقباض واژن شده و مرد در هنگام دخول با مانع برخورد می‌کند. این عارضه، علت مشکلی به نام ازدواج به وصال نرسیده است که در طی آن زوج هرگز موفق به نزدیکی نشده‌اند. زنان دچار این عارضه ممکن است در هنگام معاینه واژینال نیز دچار انقباضات مشابهی شوند.

واژینیسموس ثانویه، به تجربه انقباضات واژن بعد از یک دوره رابطه جنسی موفق گفته می‌شود و زن ممکن است پس از سال‌ها انجام رابطه جنسی بر اثر مشکلی مانند عفونت و واکنش‌های روانی نسبت به همسر و فعالیت جنسی، دچار درد و انقباض در هنگام دخول گردد. ممکن است علت اولیه درمان شده و یا بهبود یابد اما واژینیسموس ناشی از آن همچنان باقی مانده و دخول را دردناک یا غیر ممکن سازد. و یا حتی در رسیدن فرد به ارگاسم ، اختلال ایجاد کند.

درمان واژینیسموس

متاسفانه در کشور ما در بسیاری از موارد، درمان‌های اصولی برای این اختلال ارائه نمی‌شود. این امر بیشتر ناشی از ناآگاهی مردم از علت و روش درمان این اختلال است. برخی از مردم براساس عقاید عامیانه، عدم توانایی دخول و نزدیکی را به طلسم شدن و بستن زوج نسبت می‌دهند و برای درمان آن متوسل به روشهای خرافی عجیب و غریبی مانند دعا نویسی، باز کردن قفل توسط دعا نویس و ... می‌شوند. برخی دیگر عللی مانند وجود هفت پرده، و باز کردن پرده بکارت یا هایمنکتومی را به عنوان درمان این اختلال می‌شناسند. درحالی که این مشکل هیچ ارتباطی به ضخامت پرده بکارت نداشته و باز کردن پرده بکارت در طی عمل، هیچ تاثیری در درمان این اختلال ندارد. استفاده از ژل‌ها و کرم‌های لغزنده کننده نیز معمولاً کمکی به درمان نمی‌کنند، گرچه توسط بسیاری از افراد توصیه می‌شوند.

کلید اساسی در درمان، ایجاد تغییرات شناختی در فرد و آمادگی برای انجام مقاربت است و خبر خوب برای مبتلایان به واژینیسموس، این است که این اختلال، درمان پذیرترین اختلال جنسی می‌باشد. اغلب بیماران از تغییری که درطی درمان و پس از آن در زندگیشان پدید آمده، شگفت زده می‌شوند.

نقش همسران در درمان واژینیسموس

حضور زوج همراه با یکدیگر برای درمان این اختلال در مرکز مشاوره و مطب ضروری و نقش مردان بسیار اساسی است. مردان در بسیاری از موارد می‌توانند به کمک همسر خود بشتابند. آنها باید بدانند این اختلال براساس منابع علمی و فقهی، به هیچ وجه دلیلی برای عدم تمکین زن نیست، بلکه این انقباضات به صورت غیر ارادی و نه به اراده شخصی، رخ داده و زن پس از یک دوره درمان با حمایت همسر می‌تواند به راحتی از فعالیت جنسی با همسرش لذت ببرد. بنابراین مردان به هیچ وجه نباید همسرشان را به طلاق دادن تهدید کنند، این تهدیدها باعث تشدید انقباض عضلات و گاهی اختلال میل و یا حتی بروز بیزاری جنسی در زن می‌شود که درمان آن بسیار مشکل تر و پیچیده تر از درمان واژینیسموس است.

آدرس اینستاگرام

اگر مرد از رابطه جنسی خود را کنار کشیده و یا به دلیل ترس از آزار همسرش، تمایلی به انجام فعالیت جنسی نشان ندهد. نه تنها همسرش برای ادامه درمان، انگیزه کافی نخواهد داشت، بلکه خودش نیز به مرور زمان دچار انواعی از اختلالات نعوظ می شود .

به دلیل مراجعات فراوانی که به متخصص کلیه و مجاری ادراری ، برای دانستن اندازه نرمال آلت تناسلی می‌شود، بر آن شدیم مطلبی در این باره تهیه نماییم و اطلاعات دقیقی در این مورد به کاربران ارائه دهیم. برای مطالعه مقاله اندازه نرمال آلت تناسلی در مردان کلیک کنید.

منبع این مطلب : سایت خانم دکتر میترا مولائی نژاد


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :سمانه مرادی [ 1401-11-25 ]
سلام ۷ ساله ازدواج کردم و بخاطر ترس هیچ رابطه ای نداشتم کلا پاهام قفل و اجازه نمیدم اما با ای وی اف بصورت بیهوشی ۱ بچه دارم اما مشکلم حل نشده و از نوع خیلی شدید من باید چیکار کنم لطفا کمکم کنید.۰۹۳۷۶۳۴۳۶۲۲

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین