منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
مشاوره غیر حضوریجراحی میکروسکوپیک ناباروریدکتر قهرمان نژاد
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / کلیه و مجاری ادراری / واریکوسل (واریس بیضه) چیست ؟

واریکوسل (واریس بیضه) چیست ؟

واریکوسل اتساع و پیچ خوردگی غیر طبیعی شبکه وریدی (سیاهرگی) بالای بیضه‌ است. شیوع آن زیر 10سال نادر است ولی در بالغین جوان 15% و در مردان نابارور 20 تا 40% می‌باشد. در کسانی که با ناباروری ثانویه مراجعه می‌نمایند یعنی قبلا بچه دار شده اند شیوع آن به 70% می‌رسد.

90% موارد طرف چپ ودر 10% موارد دو طرفه است علت این پدیده طولانی تر بودن ورید تخلیه کننده خون بیضه چپ به ورید کلیوی و همچنین زاویه عمودی تر آن نسبت به سمت راست می‌ باشد. واریکوسل شایعترین علت قابل اصلاح ناباروری مردان می‌باشد. علت ایجاد این اختلال در تخلیه وریدی یا نارسایی دریچه‌ های وریدی بیضه است.

آسیب بیضه در افراد مبتلا به واریکوسل

نظریه‌های گوناگونی در مورد مکانیسم آسیب بیضه‌ها وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:
افزایش دمای بیضه‌ها یا کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی یا انتقال مواد و متابولیتهای کلیه‌ها و غدد فوق کلیه به بیضه‌ها و یا ترکیبی از اینها.

واریکوسل می‌تواند باعث کاهش رشد بیضه و در نهایت کوچک شدن بیضه گردد. همچنین با اثر بر اسپرم‌ها باعث کاهش حرکت و تعداد آنها و تغییر مورفولوژی (شکل ظاهری) آنها خواهد شد. واریکوسل به طور مستقیم اثری بر کاهش میل مردان یا ایجاد انزال زودرس ندارد.

در بیمارانی که با علل ناباروری مردان و واریکوسل مراجعه می‌نماید، علاوه بر معاینه و شرح حال باید حداقل دو یا سه آزمایش منی برای تصمیم گیری وجود داشته باشد. با توجه به حساسیت آزمایش باید در آزمایشگاهی انجام گردد که به طور تخصصی این آزمایش را انجام می دهند.

معاینه باید با دست و ابتدا در حالت ایستاده و سپس در حالت خوابیده انجام گردد تا مشخص شود آیا با دراز کشیدن واریکوسل کاهش چشمگیر پیدا می‌کند یا خیر که اگر نکرد سونوگرافی شکم و لگن برای بررسی بیشتر انجام گردد. در زمان معاینه ممکن است وریدها مانند واریس پا قابل مشاهده باشند یا مانند کیسه پر از کرم قابل لمس باشند یا بازور زدن قابل لمس شوند که این معیارها بیانگر شدت واریکوسل می‌باشد.

در تشخیص واریس بیصه معاینه بالینی حرف اول و آخر را می‌زند و سونوگرافی برای مواردی به کار می‌رود که معاینه مشکل باشد مانند بیماران بسیار چاق یا موارد خفیف. البته از سونوگرافی داپلر یا رنگی می‌توان برای تایید عود (برگشت خون به سمت بیضه‌ها) پس از عمل کمک گرفت.

درجه بندی واریکوسل

گرید 3 : وریدها در حالت ایستاده قابل مشاهده‌اند
گرید 2 : وریدها در حالت ایستاده قابل لمس می‌باشند
گرید 1 : وریدها هنگام زور زدن قابل لمس می‌باشند

واریکوسل ساب کلینیکال: با معاینه قابل لمس نیستند ولی با سونوگرافی تشخیص داده می‌شود.

واریکوسل چیست و درمان آن چگونه است؟

در چه مواردی واریکوسل نیاز به درمان دارد؟

در ابتدا با توجه به اینکه بسیاری از بیماران در زمانی که تشخیص واریکوسل برای آنها گذاشته می‌شود نگران و مضطرب می‌شوند باید خاطر نشان کنم که واریکوسل یک بیماری خوش خیم است اما درمان دارویی ندارد و تنها روش درمان آن جراحی واریکوسل است که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

تصمیم گیری برای عمل وازکتومی

1- شدت واریکوسل و سن بیمار و وضعیت باروری (تاهل و داشتن یا نداشتن فرزند) دارد.
2- در مواردی که بیمار واریکوسل گرید دو یا سه داشته باشد و با ناباروری مراجعه نموده باشد نیاز به عمل جراحی واریکوسلکتومی دارد.
3- اگر واریکوسل با اختلال در آزمایش منی همراه باشد باز هم نیاز به عمل دارد (همان طور که گفته شد باید حداقل دو یا سه آزمایش منی برای تصمیم گیری وجود داشته باشد).

در برخی رفرنس ها اگرمرد جوانی با واریکوسل قابل مشاهده یا قابل لمس (درجه سه یا دو) مراجعه نماید و فعلا قصد بچه دارشدن هم نداشته باشد برای پیشگیری از اثرات نامطلوب آن بر باروری توصیه به عمل می‌شود. درمورد جراحی واریکوسل‌های بسیار خفیف یا ساب کلینیکال اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد اما ما توصیه به عمل نکرده و فقط آنها را پیگیری می کنیم.

درمان واریکوسل

همان طور که گفته شد واریکوسل درمان دارویی ندارد و تنها روش درمان آن جراحی است. روشهای درمان آن یا با روشهای با برش جراحی است یا با روش آمبولیزاسیون (فرستادن لخته) از طریق پوست

1) روش استاندارد طلایی جراحی واریکوسل روش اینگوینال میکروسکوپیک می باشد که با برش کوچک پایین شکم نزدیک خارج ریشه آلت و بالای بیضه و با کمک میکروسکوپ انجام می‌شود. مزیت این روش حفظ شریان (سرخرگ) و عروق لنفاوی و عصب می باشد و میزان عود نیز کمتر است (حدود1تا2%).

2) روش جراحی اینگوینال که تقریبا مانند روش اول است اما بدون میکروسکوپ انجام می‌شود و بنابراین عوارض آن بیشتر است (عود 9 تا 16% و هیدروسل 3 تا 39%).

3) روش جراحی رتروپریتوان که با برشی بالاتر از روش قبلی انجام می‌شود. عود 11تا15% و هیدروسل 7% ممکن است ایجاد گردد.

4) روش جراحی با لاپاروسکوپ که با ایجاد حدود سه سوراخ در شکم و فرستادن گاز به داخل شکم برای ایجاد فضای کافی برای کار انجام می‌شود. اما در این روش احتمال آسیب عروق بزرگ یا روده ها یا مثانه و... هر چند ناشایع وجود دارد. هیدروسل 5 تا 8% و عود کمتر از 2% است و احتمال آسیب شریان نیز وجود دارد.

5) روش آمبولیزاسیون از راه پوست که از راه وریدهای کنار ران به صورت موضعی لخته خون خود بیمار یا کویل یا مواد سنتتیک و مصنوعی دیگر به داخل وریدها فرستاده می‌شوند. این روش نیاز به متخصص رادیولوژی ماهر در این زمینه و تجهیزات پیشرفته دارد. عود 4تا11% دارد. این روش در مواردی که بیش از دو بار واریکوسل عود کرده باشد توصیه می‌شود.

آدرس اینستاگرام دکتر صالحی

مراقبت های بعد از عمل واریکوسل

پس از تصمیم گیری برای عمل و انجام آزمایشات روتین خون و بررسی اسپرم موهای ناحیه عمل شب قبل یا صبح عمل تراشیده می‌شوند. ازساعت 12 شب قبل از عمل بیمار دیگر چیزی نمی‌خورد. عمل با بیهوشی عمومی یا بیحسی از کمر(نخاعی) بسته به شرایط بیمار و صلاحدید متخصص بیهوشی انجام می گردد.

مدت زمان عمل بستگی به فاکتورهای گوناگون دارد و متوسط 30 تا 40 دقیقه می‌باشد. بیمار همان روز یا فردا صبح مرخص می‌شود و به مدت حداقل 7تا 14 روز استراحت پزشکی خواهد داشت. بهتر است نزدیکی از روز هفتم به بعد انجام گردد.

عوارض جراحی واریکوسل

عوارض کوتاه مدت پس از عمل شامل: درد یا عفونت زخم یا خونریزی یا خونمردگی اطراف ناحیه عمل و ... می‌باشد. در برخی موارد ممکن است درد خفیفی برای مدتی باقی بماند یا بی حسی اطراف ناحیه عمل یا پوست کیسه بیضه ایجاد شود.

عوارض بلندمدت: عود واریکوسل/ هیدروسل (جمع شدن مایع اطراف بیضه) / کوچک شدن بیضه (کمتر از 1%).

پیگیری

حدود 3 تا 4 ماه پس از عمل اولین ازمایش اسپرم انجام می‌شود و پس از آن با همین فاصله تا یکسال یا تا زمان بارداری همسر ازمایش انجام می‌گردد. میزان بارداری پس از عمل در مطالعات مختلف بین 30 تا 60% گزارش شده است. اگر زوج پس از درمان همچنان نابارور باشند توصیه به انجام روشهای کمک باروری می‌شود.

همشهریان عزیز! برای بهره‌ مندی از درمان‌ آزوسپرمی به عنوان اصلی ترین دلیل ناباروری در مردان، به دکتر اورورلوژِی اصفهان مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :محمد [ 1402-06-05 ]
سلام خدمت دکتر بنده ۲۷سال دارم مجرد هستم متوجه شدم که دوچار واریکوسل از هر دو بیضه از نوع ۳میباشم ایا با عمل جراحی امکان دارد که بند دوچار نابار وری شوم

نعیم کریمی [ 1402-05-24 ]
سلام سنو گرفتم قسمت چپ بیضه واریگسول مشاهده شده جهت مشاور به پزشک محترم نوبت بگیر یا شماره تماسی راهم دوره از شهرستان هستم لطفا جواب

محسنیزاده [ 1401-12-04 ]
خیلی سپاسگزارم از اینکه خیلی واضح توضیح دادید

حامد رحمانی [ 1401-08-13 ]
حدود پانزده سال واریکوسل عمل کردم هشت سال پیوند کلیه شدم بچه دار نمیشم یک فرزند دارم دکتر زرگوش کرمانشاه میگه رگ وریدی قطع شده چکار کنم ممنون از لطفتان

حسین کریمی [ 1401-04-26 ]
نوبت میخواستم دکترپیمان صالحی

کریم جم زاد [ 1401-04-25 ]
سلام من سال92دوطرف روعمل کردم الان جای عمل سمت چپ ورم کرده هم خیلی در داره بایدچیکارکنم

حاج خلیل نیک قوجق [ 1400-12-24 ]
مطالب سودمند بود،تشکر میکنم.

رامین نظافت [ 1400-11-23 ]
من واریکوسل دارم اکه عمل نکنم خطرجانی واسم داره

بهروز [ 1400-11-18 ]
بنده همین درد بیمه برام پیش آمد البته یه مدت فشار کار وبلند کردن وزن زیاد باعث شد این مشکل برام ایجاد بشه و بعداز مراجعه به پزشک در تهران نتیجه نگرفتم به خاطر شغل منتقل شدم بندرعباس حدود یکسال بعد کامل درد از بدن ما خارج شد ولی دباره بعد از چند سال وفشار کاری قبلا باعث این درد شده بود تکرار شد ودوباره احساس درد همان دفعه قبل ولی درکل گرمای بندرعباس در درمان چند سال وآرامش که داشتم بی تاثیر .نبود ممنون توجه فرمودید

علیرضا صفوی [ 1400-11-07 ]
انجام عمل واریکوسل قچ ای

رضا امیری [ 1400-11-06 ]
سلام میشه توضیح بدین در گرید یک بیماری خفیف تره یا شدیدتره ؟

محمد محمدی [ 1400-10-16 ]
سلام آقای دکتر خسته نباشید. من یک پسر ۱۳ ساله هستم مبتلا به واریکوسل بیضه گرید ۲ به شدت متوسط بود. من از تعریف شما خیلی شنیدم آقای دکتر صالحی، اگه میشه شما لطف کنید خودتون یجوری درمان کنید من پیش هر دکتری که رفتم گفت باید عمل جراحی کنم. ازتون خواهش میکنم اگه میشه با دارو درمان کنم شما چی می گید؟

محمد مهری [ 1400-10-12 ]
من میخوام برم نیروی انتظامی میخواستم بدونم تک بیضی ام قبول میکنن یا نه یا درمانش چطوره

عباس [ 1400-10-09 ]
سلام من درد ندارم ولی نمیدونم پایین بیضع هام نخودی شکل دیده میشود مشکل از چیست

رضاحسنی [ 1400-08-20 ]
یه رگ روی بیضه چپ و یه رگ زیر و روی الت تناسلی من سیاه یا بنفش مثل واریس پا شده میخاستم راهنمایی کنید ایا خطرناک هستشه یا نه تورو خدا خیلی استرس دارم

محسن آلبوعلی [ 1400-08-13 ]
سلام قبل چند سال بیضه سمت چپ عمل کردم ودرآوردم به خاطر ورم کردن رگ بین آلت و مخرج بعدازعمل به مدت5سال آلتم بی هس میشه وصفت نمیشه

محسن بدخشان [ 1400-08-12 ]
با عرض ادب احترام.من خیلی وقته هنگامی که بدنم عفونت میکنه یا دندانم ها هر چی بیضه راستم درد میگیره مهم اینه که فقط هنگام عفونت درد میگیره چکار کنم

محمدگچلو [ 1400-07-20 ]
سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما بنده ۲ ماه پیش عمل واریکوسل سمت چپ گرید ۳ انجام دادم الان بعد از دو ماه آزمایش اسپرم دادم هیچ تغییری تو آزمایش انجام نشده به نظرتون چیکار باید بکنم ؟دکتر م ال کارنیتین پلاس و ویتامین ای تجویز کرده بود واسه بعد از عمل که هر روز از هر کدوم دوتا مصرف می کنم گفته ۳ ماه مصرف کنم الان استرس خیلی زیادی دارم نمیدونم باید چیکار کنم الان ۶ ماهه که وقت گذاشتم واسه درمان خودم ولی با صرف کلی هزینه های زیاد هنوز به هیچ نتیجه ای نرسیدم دکترم آقای پویان بودند تو مرکز امید تهران

مهدی رشیدی [ 1400-07-15 ]
سلام سه سال پیش واریکوسل عمل جراحی کرد م وامسال مجدد سونو ومعاینه کردم عود کرده وناباروری هم هست آزمایش وعکس سون میفرستم لطفا راهنمایی بفرمایید

محراب [ 1400-06-24 ]
سلام من واریکوسل بیضه چپ دارم من نوبت گرفتم برای سونو تا اون موقع برای کم شدن درد چه کاری میتونم انجام بدم؟

جعفرحسینی [ 1400-06-15 ]
باسلام.آیادرنوجوانی زورزدن ب وسایل سنگین یابعدهاکارسنگین تاثیری دربوجودآمدن واریکوسل دارد.

یعقوب سابکی [ 1400-06-03 ]
من ۲۲ سال دارم وزن هم گرفتم به علت اینکه بیضه هام کوچک هست نمیتوانم بچه دار شوم حالا سوال من اینکه چه دارویی برای رشد برای رشد بیضه ها وجود دارد

علی خادمی [ 1400-03-10 ]
بعد از عمل جراحی وایکوسیل بیضه سمت چپم بعد هفت باز هم درد میکنه جایی که باز کردن از زیر ناف ام عمل کردن الان درد میکنه

رضاوطن دوست [ 1400-02-31 ]
من آز اسپرم هستم جراحی هم کرده سلول اسپرم ساز ندارم آیا راهی برای درمان من هست

فهیم محمودی [ 1400-02-26 ]
سلام خسته نباشید من تصادف کردم یه بیضه رو از دست دادم طرف راست چند بار ازمایش دادم گفتن خیلی ضعیفه بعدش موندم خواستم ببینم ایا امیدی هست واسه راه حلش مشگلم برطرف میشه ممنون میشم اگه پاسخ بدین با تشکر

رمضان قائدرحمتی [ 1400-02-12 ]
سلام دکترمن ده ساله واریکوسل دارم یه بارجراحی کردم ولی بعدازشیش سال هنوزخوب نشدم اسپرم من ضعیف است شغل من سنگین است راهی برای درمان دارید دیگه خسته شدم ازبس دارو استفاده کردم بی فایده

محدتکمه داشی [ 1400-02-02 ]
باسلام .بنده ازناحیه چپ بیضه درد اروم دارم و اوزیون شدن بیضه رومشاهده میکنم ک اذیت میشم.درطول خدمت هم عمل کردم ک بنظرم ناقص عمل کردن.باتشکر

نیکخواه [ 1400-02-02 ]
سلام . چجوری میشه نوبت اینترنتی گرفت

علی فتحیان [ 1400-01-21 ]
درود ایا بیمه نیرو های مسلح هم طرف قرار داد هست اگر هست یه تماسی لطف کنید

زهره موسوي [ 1400-01-19 ]
سلام اقاي دكتر الت شوهر من كج به صورت پايينه ميشه جراحي كرد

میلاد [ 1400-01-09 ]
سلام آقای دکتر بنده توی التم درد میکنه

علی فریدنی [ 1399-12-28 ]
نوبت برای عمل واریکوسل

محمد علی صابر [ 1399-11-14 ]
بزرگ شدن پرستات

جواد باوی پور [ 1399-11-08 ]
سلام من ۲بار عمل واریکسل داشتم ولی تا هالا بچه دار نشدم ۲۰ سال که ازدواج گردم

سهراب احمدی [ 1397-09-10 ]
سلام من خانمم دوتابچه مکرراقبل ازدوماه سقط کرده دکتر گفته مشکل دوطرف است و واریس بیضه دارید وحتما باید عمل شین خاستم ببینم باید چکار کنم

اکبر صفری نژاد [ 1397-05-09 ]
سلام.دکتر صالحی ممنون .درود بر شما عالی بود

علی [ 1396-06-30 ]
سلام اقای دکتر من 2سال پیش توپ به بیضه هام برخورد کرد بعد نمیتونستم التمو صاف کنم اما بعد مدتی درست شداما بیضه هام کویچک شده و هیچ حسی نداره لطفا کمک کنید سنوگرافی هم بردم گفتن مشکلی نداره

محمدط [ 1396-03-01 ]
با عرض سلام و خسته نباشید من به مدت 8 سال متاسفانه به استمنا دچار بودم والان گهگاهی دردی در ناحیه کلیه احساس میکنم ممکنه واریکوسل باشه؟

محمد جواد دهقان [ 1395-04-16 ]
فردی 25ساله متولد شیراز در بیمارستان سعدی حدود 8یا کمی بیشتر عمل واریکوسل سمت چپ انجام دادم کارم سنگین هس شب گذشته احساس کردم کمی فشار بروی بدنم وارد شد و در آخر شب سرم تیر شدید میکشید و تا نوک پای سمت چپم این درد میپیچید و نصفه شب بعلت درد ناگهانی و گرفتگی زیاد بالای آلت تناسلی و دقیقا جای عمل و هر دو طرف از خواب بیدار شدم جوری که آلتم بشدت تیر میکشید و هیچ گونه علایم و سرخی نمیدیم و فقط درد و تورم و فشار داشتم پس و تا صبح همین درد موجود بود و تا امشب کمتر شده اما خیلی جای عمل درد داره

مریم ترکاشوند [ 1395-03-29 ]
سلا م پسرم با دوستش شوخی کرده بود ناخواسته به الت اوزده بود آسیب جزئی دیده بود که خداراشکررفع شد بعدبهسنوگرافی که رفتیم دکتر گفتند واریس داره وباید عمل کنه 17 ساله است تکلیف ما الان چیست خیلی نگرانم چه کار کنم ؟

مرتضی بهمن زاده [ 1394-11-30 ]
سلام اقای دکتر صالحی .من واریکوسلمو خیلی وقت پیش عمل کردم بعد از چند روز بعد ورزش حرفه ای انجام دادم و میدادم متوالی العان تو متاهلی به مشکل بر خوردم میترسم عمل دوممو پیش دکتری اینجا برم خواستم اگه ممکنه بیام پیش خودتون از عمل دومم ترس خیلی دارم که خدای نکرده بچه دار نشم. خواهشن راهنمایی کنید من کارمند سایپا کاشانم اگرنم تو کاشان دکتر خوبی میشناسید بعد از خودتون بهم معرفی کنید یا ادرس بدیت بیام پیشتون برای عمل دوم یا قرص باروری بهم معرفی کنید ممنون میشم

مسعود [ 1394-11-17 ]
درود بر شما.من 24 سالمه متاهل هیتم و جدیدا اقدام به بچه دار شدن کردم از نوجوانی درد بیضه و تورم در من دیده شد که با مراجعه به پزشک متوجه واریکوسل در خودم شدم.جدیدا ازمایش اسپرم دادم دکترم گفت که حرکت در ازمایشم ضعیفه و ممکنه نا بارور باشم.حالا چند روزی هست که دوباره درد بیضه و کمر دارم اگر جراحی انجام بدم احتمال این رو داره که من عقیم شم؟؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت نعوظ صبحگاهی ناخواسته مردان در خوابعلت نعوظ صبحگاهی ناخواسته مردان در خواب

نعوظ صبحگاهی زمانی اتفاق می افتد که آلت تناسلی با خون پر شده و فرد با نعوظ از خواب بیدار می شوید و این یک اتفاق کاملا طبیعی است. ... ادامه مطلب

فتق بیضه ها چیست؟فتق بیضه ها چیست؟

فتق یا هرنی به بیرون زدگی یا خارج شدن هر عضو بدن، از محل اصلی خود گفته می‌شود. در واقع تغییر محل اعضایی از بدن به حفره یا بافت مجاور که موجب تورم یا پارگی شود را فتق می‌گویند ... ادامه مطلب

راههای درمان اختلال نعوظ در مردانراههای درمان اختلال نعوظ در مردان

اختلال نعوظ و ناتوانی در برقراری روابط جنسی، یکی از شایعترین مشکلات بین زوجین است که در صورت عدم ریشه یابی و درمان، می‌تواند پایه‌های زندگی را سست نماید ... ادامه مطلب

دکتر پیمان صالحی

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین