طرح سوال
کاربر گرامی قبل از ارسال سوال خود ، سوالات قبلی را مطالعه کنید .به احتمال بسیار زیاد پاسخ سوال شما در بین پاسخ سوالات قبل باشد .
مصاحبه با روزنامه اصفهان امروز
مصاحبه با روزنامه اصفهان امروز در خصوص « نقش آلودگی هوا در بروز ناباروری » .برای مطالعه این مطلب اینجا کلیک کنید .
انتقال محل مطب
مطب دکتر پیمان صالحی متخصص ارولوژی و ناباروری مردان به خیابان حکیم نظامی ابتدای خیابان محتشم کاشانی ساختمان معین انتقال یافت .
مطب
جهت گرفتن نوبت برای مشاوره حضوری یا عمل می توانید هر روز به جز دوشنبه و پنجشنبه و جمعه از ساعت 16 تا 20 با شماره 36296246 -031تماس گرفته و در روز تعیین شده مراجعه نمایید :آدرس مطب اصفهان خیابان حکیم نظامی ابتدای خیابان محتشم کاشانی ساختمان معین طبقه سوم
استفاده از مطالب ویسایت
هرگونه استفاده از مطالب وبسایت تنها با ذکر نام و منبع وبسایت به صورت زیر مجاز است :دکتر پیمان صالحی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری وناباروری www.drsalehi.ir
سرویس دهی به هموطنان خارج از کشور
هموطنان خارج از کشور نیز هر روز از ساعت 16تا 20به وقت ایران میتوانند جهت مشاوره تلفنی تماس بگیرند و در صورت نیاز سرویس دهی مناسب جهت ویزیت یا عمل جراحی به آنها داده خواهد شد
 
واریکوسل چیست؟


واریکوسل اتساع و پیچ خوردگی غیر طبیعی شبکه وریدی ( سیاهرگی ) بالای بیضه هاست. شیوع آن زیر 10سال نادر است ولی در بالغین جوان 15% و در مردان نابارور 20 تا 40% میباشد.در کسانی که با ناباروری ثانویه مراجعه می نمایند یعنی قبلا بچه دار شده اند شیوع آن به 70% میرسد. 90% موارد طرف چپ ودر 10% موارد دو طرفه است علت این پدیده طولانی تر بودن ورید تخلیه کننده خون بیضه چپ به ورید کلیوی و همچنین زاویه عمودی تر آن نسبت به سمت راست می باشد.

واریکوسل شایعترین علت قابل اصلاح ناباروری در مردان میباشد. علت ایجاد ان اختلال در تخلیه وریدی یا نارسایی دریچه های وریدی بیضه است. نظریه های گوناگونی در مورد مکانیسم اسیب بیضه ها وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:
افزایش دمای بیضه ها یا کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی یا انتقال مواد و متابولیتهای کلیه ها و غدد فوق کلیه به بیضه ها و یا ترکیبی از اینها.

واریکوسل میتواند باعث کاهش رشد بیضه و در نهایت کوچک شدن بیضه گردد. همچنین با اثر بر اسپرمها باعث کاهش حرکت و تعداد انها و تغییر مورفولوژی(شکل ظاهری) انها خواهد شد. واریکوسل به طور مستقیم اثری بر توانایی جنسی یا ایجاد انزال زودرس ندارد.

در بیماری که با ناباروری و واریکوسل مراجعه می نماید علاوه بر معاینه و شرح حال باید حداقل دو یا سه آزمایش منی برای تصمیم گیری وجود داشته باشد. با توجه به حساسیت آزمایش باید در آزمایشگاهی انجام گردد که به طور تخصصی این آزمایش را انجام می دهند.

معاینه باید با دست و ابتدا در حالت ایستاده و سپس در حالت خوابیده انجام گردد تا مشخص شود آیا با دراز کشیدن واریکوسل کاهش چشمگیر پیدا می کند یا نه که اگر نکرد سونوگرافی شکم و لگن برای بررسی بیشتر انجام گردد. در زمان معاینه ممکن است وریدها مانند واریس پا قابل مشاهده باشند یا مانند کیسه پر از کرم قابل لمس باشند یا بازور زدن قابل لمس شوند که این معیارها بیانگر شدت واریکوسل می باشد. در تشخیص واریکوسل معاینه بالینی حرف اول و آخر را می زند و سونوگرافی برای مواردی به کار می رود که معاینه مشکل باشد مانند بیماران بسیار چاق یا موارد خفیف. البته از سونوگرافی داپلر یا رنگی می توان برای تایید عود ( برگشت خون به سمت بیضه ها) پس از عمل کمک گرفت.

درجه بندی واریکوسل
گرید 3 : وریدها در حالت ایستاده قابل مشاهده اند
گرید 2 : وریدها در حالت ایستاده قابل لمس میباشند
گرید 1 : وریدها هنگام زور زدن قابل لمس میباشند
واریکوسل ساب کلینیکال: که با معاینه قابل لمس نیستند ولی با سونوگرافی تشخیص داده می شود.

در چه مواردی واریکوسل نیاز به درمان دارد؟
در ابتدا با توجه به اینکه بسیاری از بیماران در زمانی که تشخیص واریکوسل برای آنها گذاشته می شود نگران و مضطرب میشوند باید خاطر نشان کنم که واریکوسل یک بیماری خوش خیم است اما درمان دارویی ندارد وتنها روش درمان آن جراحی است که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

تصمیم گیری برای عمل بستگی به فاکتورهای گوناگونی مانند: شدت واریکوسل و سن بیمار و وضعیت باروری (تاهل و داشتن یا نداشتن فرزند) دارد. در مواردی که بیمار واریکوسل گرید دو یا سه داشته باشد و با ناباروری مراجعه نموده باشد نیاز به عمل جراحی واریکوسلکتومی دارد. اگر واریکوسل با اختلال در آزمایش منی همراه باشد باز هم نیاز به عمل دارد (همان طور که گفته شد باید حداقل دو یا سه آزمایش منی برای تصمیم گیری وجود داشته باشد).

در برخی رفرنس ها اگرمرد جوانی با واریکوسل قابل مشاهده یا قابل لمس (درجه سه یا دو) مراجعه نماید و فعلا قصد بچه دارشدن هم نداشته باشد برای پیشگیری از اثرات نامطلوب آن بر باروری توصیه به عمل می شود. درمورد جراحی واریکوسل های بسیار خفیف یا ساب کلینیکال اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد اما ما توصیه به عمل نکرده و فقط آنها را پیگیری می کنیم.

 

درمان واریکوسل
همان طور که گفته شد واریکوسل درمان دارویی ندارد و تنها روش درمان آن جراحی است. روشهای درمان آن یا با روشهای با برش جراحی است یا با روش آمبولیزاسیون (فرستادن لخته) از طریق پوست:

1) روش استاندارد طلایی جراحی واریکوسل روش اینگوینال میکروسکوپیک می باشد که با برش کوچک پایین شکم نزدیک خارج ریشه آلت و بالای بیضه و با کمک میکروسکوپ انجام میشود. مزیت این روش حفظ شریان (سرخرگ) و عروق لنفاوی و عصب می باشد و میزان عود نیز کمتر است (حدود1تا2%).

2 )روش جراحی اینگوینال که تقریبا مانند روش اول است اما بدون میکروسکوپ انجام می شود و بنابراین عوارض آن بیشتر است (عود9تا16% و هیدروسل3تا 39%).

3) روش جراحی رتروپریتوان که با برشی بالاتر از روش قبلی انجام می شود. عود 11تا15% و هیدروسل 7% ممکن است ایجاد گردد.

4) روش جراحی با لاپاروسکوپ که با ایجاد حدود سه سوراخ در شکم و فرستادن گاز به داخل شکم برای ایجاد فضای کافی برای کار انجام میشود. اما در این روش احتمال اسیب عروق بزرگ یا روده ها یا مثانه و... هر چند ناشایع وجود دارد. هیدروسل 5تا 8% و عود کمتر از 2% است و احتمال آسیب شریان نیز وجود دارد.

5) روش آمبولیزاسیون از راه پوست که از راه وریدهای کنار ران به صورت موضعی لخته خون خود بیمار یا کویل یا مواد سنتتیک و مصنوعی دیگر به داخل وریدها فرستاده می شوند. این روش نیاز به متخصص رادیولوژی ماهر در این زمینه و تجهیزات پیشرفته دارد. عود 4تا11% دارد. این روش در مواردی که بیش از دو بار واریکوسل عود کرده باشد توصیه می شود.

 

مراقبت پیش و پس از عمل
پس از تصمیم گیری برای عمل و انجام آزمایشات روتین خون و بررسی اسپرم موهای ناحیه عمل شب قبل یا صبح عمل تراشیده می شوند. ازساعت 12 شب قبل از عمل بیمار دیگر چیزی نمی خورد. عمل با بیهوشی عمومی یا بیحسی از کمر(نخاعی) بسته به شرایط بیمار و صلاحدید متخصص بیهوشی انجام می گردد. مدت زمان عمل بستگی به فاکتورهای گوناگون دارد و متوسط 30 تا 40 دقیقه می باشد. بیمار همان روز یا فردا صبح مرخص میشود و به مدت حداقل 7تا 14 روز استراحت پزشکی خواهد داشت. بهتر است نزدیکی از روز هفتم به بعدانجام گردد.

عوارض
عوارض کوتاه مدت پس از عمل شامل: درد یا عفونت زخم یا خونریزی یا خونمردگی اطراف ناحیه عمل و ... می باشد. در برخی موارد ممکن است درد خفیفی برای مدتی باقی بماند یا بی حسی اطراف ناحیه عمل یا پوست کیسه بیضه ایجاد شود.

عوارض بلندمدت: عود واریکوسل/ هیدروسل(جمع شدن مایع اطراف بیضه) / کوچک شدن بیضه(کمتر از 1%).

پیگیری
حدود 3تا 4 ماه پس از عمل اولین ازمایش اسپرم انجام می شود و پس از آن با همین فاصله تا یکسال یا تا زمان بارداری همسر ازمایش انجام می گردد. میزان بارداری پس از عمل در مطالعات مختلف بین 30 تا 60% گزارش شده است. اگر زوج پس از درمان همچنان نابارور باشند توصیه به انجام روش های کمک باروری می شود.

 

دکتر پیمان صالحی
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
Dr Peyman Salehi, Urologist

 

اندازه نرمال الت تناسلی در مردان چقدر است؟ راههای افزایش
انزال زودرس- تعریف و علل
واریکوسل چیست؟

مطالب مرتبط :
واریکوسل (واریس بیضه) چیست ؟

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات پزشکی در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .

نظرات ارسالی

عباس کشاورز : بسیار عالی و واضح توضیح دادید مرسی [ 1391-01-20 ]
form : az site por mohtavaton mamanonam [ 1391-01-04 ]
amir : good [ 1390-07-06 ]
بابک : سلام آقای دکتر عزیز.وقعا سات خیلی جالبی بود برام,چنین سایت پر محتوایی ندیده بودم.خیلی کامل هست.هر چی که می خواستم بدونم پیدا کردم.آخه من خودم عمل واریکوسل انجام دادم.ممنونم. [ 1389-10-22 ]
حسین نیازی : سلام. سایت واقعا مفید است.متشکریم. [ 1389-12-03 ]
محمد : سلام ممنونم از این مطلب. خیلی کمکم کرد و از نگرانیم کم کرد... [ 1389-12-09 ]
ali : mamnooooooooon [ 1389-12-25 ]
رضا : بسیار عالی بسیار پر محتوا و مفید [ 1390-01-17 ]
Ali : بسيار عالي بود. اگه ميشه يه پزشك حرفه اي در درمان به روش اینگوینال میکروسکوپیک در تهران به من معرفي كنيد. ممنون. [ 1390-01-25 ]
سامی : خیلی کامل توضیح داده بودید با تشکر از سایت خیلی خوبتون [ 1391-02-26 ]
mohsen ayati : behtar bood baezi az mataleb tavasot akse pezeshki bishtar tozih dade mishod. dar kol khob bood. [ 0000-00-00 ]
زهرا : باعرض سلام خدمت شما و تشكر از وب سايت پرمحتواتون تقاضا داشتم درمورد ازدواج بابيمار مبتلا به واريكوسل بيشتر توضيح بفرماييد [ 1390-03-07 ]
مسعود : سلام خيلي عالي بود باتشكر [ 1390-03-10 ]
A . B : خیلی از اضطرابم کمتر شد. ممنونم [ 1391-02-13 ]
حامد : باتشکر ازمعرفت شما نهایت راهنمای گرفتم [ 1390-05-22 ]
saeidf61 : نكات آموزنده خوبي داشت فقط اگه امكانش هست در مورد واريكوسل گراد1 هم توضيح بدين كه آيا ممكنه بزرگتر بشه ويا درحال حاضر نياز به درمان داره ممنون از سايت خوبتون [ 1390-05-24 ]
احمد : سلام با سپاس فراوان از اطلاعات خوبتان ـرزوی سعادت و سلامت میکنم براتون متشکریم [ 1391-03-07 ]
علي : سلام از اطلاعات خوبي كه برايم گذاشتي ممنونم پ 20 ساله ديروز عمل واريكوسل شد [ 1390-06-26 ]
سعید : ممنون آقای دکتر از بابت مطالب مفیدی که بصورت خلاصه و مرتب و کامل درسایت قرار دادید [ 1390-07-01 ]
سهندمنافی مقصودلو : ممنون از مطالب پرمهتویاتتان [ 1390-07-15 ]
امیر : خیلی ممنون آقای دکتر به تمام سوالاتی که در ذهنم داشتم رسیدم . از خدا خواهانم به تمام آرزوهای قلبی خود برسید [ 1391-01-14 ]
amir : kheili khob bod mamnon [ 1391-02-20 ]
جواد حداد : آقای دکتر سلام - خیلی تشکر از مطلب بسیار جالب - مطالعه کردم مفید بود [ 1390-08-18 ]
حسام : سلام دست شما درد نكند به خاطرمطالب كامل وجامع. [ 1390-08-27 ]
حسام : سلام دست شما درد نكند به خاطرمطالب كامل وجامع. [ 1390-08-27 ]
لاوین : با سلام و تشکر بی نهایت از مطالب جالبتون که بدرد همسرم خورد. [ 1390-08-27 ]
علی : Dr jan salam,mamnoon az site jalebetoon,3PAS. [ 1390-10-08 ]
امید : تشکر از زحمات شما موفق باشید [ 1390-10-20 ]
رضا : آقای دکتر متشکر خیلی خوب است خدا قوت [ 1390-12-19 ]
reza : خوب بود ممنونم [ 1391-01-20 ]
احمد صباغیان : جناب دکتر من دچار همین بیماری بودم مطالب شما تصمیم منو برای جراهی راسخ کرد الان 45روزه عمل شدم از دردم کم شده از شما متشکرم [ 1391-02-01 ]
m : kheili khob bod .shoharam 2chare in bimarie [ 1391-02-01 ]
داود : بسیار عالی بسیار پر محتوا و مفید ای کاش همه دکتر ها مثل شما بودند [ 1391-02-15 ]
marjan : عالی بود ولی کاش از درمان واریکوسل با دارو هم توضیح میدادین.بدون جراحی [ 1391-02-23 ]
بهروز : سايت عالي دارين ___ موفق و مؤيد باشيد___ [ 1390-11-15 ]
آرش : با سلام خیلی تشکر میکنم از این سایت علی . واقعا خوب بود. اطلاعات خیلی کامل و مفید بود. [ 1390-11-25 ]
علي : واقعا دست درد نكنه،به همه سولاتم رسيدم. [ 1390-12-03 ]
علی : سلام عالی بود اقای دکتر.سایت جامع کاملی هست [ 1391-03-02 ]
تالار : خیلی خوب بود برام دعا کنید [ 1391-04-06 ]
kiyansaadat : سلام خدا قوت و ممنون [ 1391-04-09 ]
سولماز : از شما بخاطر این مطالب جامع وارزشمندتون سپاسگذارم.شوهرمن هم دچار چنین بیماری شده وعمل برای ایشون تجویز شده.با مطالب شما تصمیم گیری برای ما آسونتر شد.باتشکر وسپاس فراوان! [ 1391-04-01 ]
آراز : سلام خیلی ممنون از مطالب مفید و واضح نگران که نیستم ولی آیا امکان داره ناباروری درمان پیدا نکنه [ 1391-03-09 ]
قيوم : سلام سايت خوبي بود و از نگراني هام كم شد.با آرزوي اينكه هيچ بيماري بدون درمان نماند. [ 1391-03-08 ]
حامی : سلام ممنون عالی بود [ 1391-03-17 ]
bahman : مرسی اقای دکتر عالی بود دستت خوش به دکتور گیان (تشکر با زبان کوردی) [ 1391-04-07 ]
علیرضا : با سلام : بسیار جامع و مفید فرمودید .موفق باشید [ 1391-03-26 ]
جابر : با سلام من واريكوسل خفيف دارم خيلي مفيد بود مطالبتون ممنون [ 1391-05-25 ]
jaber : motshakeram [ 1391-03-25 ]
انوش : این مطالب بسیار مفید بود وما را در تصمیم گرییمان کمک کرد. تشکر [ 1391-03-28 ]
منصوری : خدا پدر و مادرتان را بیامرزد. [ 1391-04-17 ]
النا : باعرض سلام خدمت شما و تشكر از وب سايت پرمحتواتون تقاضا داشتم درمورد ازدواج بابيمار مبتلا به واريكوسل بيشتر توضيح بفرماييد [ 1391-04-18 ]
جواد : مرسی مطلب کامل بود. [ 1391-06-03 ]
علیرضا : سلام عالی بود. موفق و پیروز باشید [ 1391-05-04 ]
hossein : mamnonam-kheili mofid bod [ 1391-05-02 ]
احمد : ممنون از زحمتی که کشیدید، استفاده کردیم جالب بود . [ 1391-05-21 ]
عباس پوربنادكوكي : من در مورد بيماري واريكوسل اطلاع چنداني نداشتم ، بيسار روان و راحت توضيح داده شده بود ، متشكرم [ 1391-05-22 ]
مریم : باعرض سلام خدمت شما و تشكر از وب سايت پرمحتواتون تقاضا داشتم درمورد ازدواج بابيمار مبتلا به واريكوسل بيشتر توضيح بفرماييد [ 1391-08-09 ]
نوید : سلام ممنون واقعا عالی وواضح بوذخسته نباشید [ 1391-05-21 ]
واریوکسل دار : شما تنها دکتری هستی که به پول ویزیت فکر نمیکنی واطلاعات تونو به اشتراک میزارین ممنونم [ 1391-07-30 ]
بهروز : خیلی ممنون از مطالب تخصصی و کاملتون [ 1391-08-11 ]
ف : سلام با تشکر ؛ بسیار عالی بود [ 1391-08-15 ]
احسان : سلام.بسیار عالی بود ممنون از اینکه کامل توضیح داده بودید [ 1391-06-08 ]
Sadegh : ممنون بسيار عالى،جواب تمام سؤال هايى كه تو ذهنم بود رو گرفتم توضيحاتتون كامل بود. تشكر [ 1391-06-17 ]
عبدالله : مرسی.واقعا عالی بود.موفق باشید [ 1391-06-27 ]
عليرضا : ا طلاعات بسيار جالبي اراىه فرموده ايد متشكرم [ 1391-06-28 ]
علی : عالی بود ولی خیلی در سطح بالا توضیح داده اید اگر میشه یکم عامیانه تر شرح دهید متشکرم. [ 1391-06-05 ]
محسن : با سلام آقای دکتر اگه ممکنه علت ایجاد واریکوسل و روش های جلوگیری از پیشرفت بیماری از گریدی به گرید دیگر را شرح دهید. متشکرم [ 1391-08-03 ]
بیری : واقعاً سایت جالبی تا بحال سایت ندیم که این چنین قادر به پاسخگویی باشد با تشکر [ 1391-07-25 ]

صفحه اصلي
برنامه هفتگی
نرم افزار باروری و ناباروری
ناباروری
سلامت جنسی
کلیه و مجاری ادراری
پيام هاي كاربران
!مطالب غیر پزشکی
گالري عكس
ارتباط مستقیم
سايت هاي مرتبط
کتاب سندرمها و بیماریهای بالینی
مقالات
سوالات پزشکی كاربران
اختلالات ناباروری در بانوان
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences