درمانهای ناتوانی جنسی در مردان

لطفا پیش از مطالعه این بخش مطلب "ناتوانی جنسی در مردان" را در همین وبسایت مطالعه فرمایید.همانطور که پیش از این نیز اشاره شد اختلالات جنسی یکی از علل شایع اختلافات بین زوج ها، طلاقها، بیماری های روانپزشکی و ... می باشد و این عوارض خود نشان دهنده اهمیت درمان این بیماری ها در مراحل اولیه می باشد.ناتوانی جنسی در مردان به ناتوانی دائمی یا گذرا در رسیدن به نعوظ یا ارکشن کافی برای نزدیکی گفته می شود. درمان آن چند روش اصلی دارد که در زیر نکات مهم آن ذکر می شود:

شرح حال کمک زیادی به کشف علت بیماری میکند به عنوان نمونه در کسانی که نعوظ صبحگاهی کامل وخوبی دارند ولی در طول مدت بیداری اختلال نعوظ دارند عوامل روحی و عصبی مانند استرس بیشتر مطرحند بنابراین در این موارد باید تمرکز را بر درمان اختلالات روانپزشکی گذاشت.
1) اصلاح سبک زندگی: در مرحله نخست درمان توصیه به کاهش وزن با اصلاح رژیم غذایی و کاهش مصرف چربیها, قطع مصرف الکل و همچنین افزایش فعالیت بدنی با گنجاندن ورزش منظم در برنامه هفتگی می گردد. کلیه مواد مرتبط با دخانیات( شامل سیگار, تریاک, قلیان و ...) باید به طور جدی قطع گردند.

2) اصلاح داروهای مصرفی بیمار: کلیه داروهایی که می توانند سبب ناتوانی جنسی گردند باید پس از بررسی امکان قطع آنها و انجام مشاوره با پزشک معالج قطع یا میزان مصرف روزانه آنها کاهش یابد.(برای مشاهده لیست این داروها مطلب"داروهای عامل اختلالات جنسی در مردان و زنان " را در وبسایت مشاهده فرمایید).

3) داروهای خوراکی: شایع ترین داروهای این گروه شامل سیلدنافیل، تادالافیل، واردنافیل، آپومورفین، یوهیمبین و ... می باشند. لازم به ذکر است با توجه به عوارض این داروها و تداخلات دارویی با برخی داروها به ویژه داروهای قلبی، این داروها حتما باید توسط پزشک و پس از گرفتن شرح حال دقیق و معاینه واطلاع از وضعیت قلبی عروقی بیمار و داروهای مصرفی وی تجوبز گردند و مصرف خودسرانه آنها ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

4) واکیوم: در کسانی که با داروهای خوراکی پاسخ درمانی مناسب نداشته اند و در بررسی های انجام شده احتمال نشت وریدی برای آنها مطرح شده گزینه مناسبی است. این وسیله دستگاهی است که با ایجاد مکش و خلا در اطراف آلت باعث ورود خون به داخل آلت میگردد و پس از پر شدن آلت کشی در ریشه آلت قرار میگیرد که مانع از تخلیه شدن خون آلت میگردد. برای پیشگیری از آسیب پوستی استفاده از آن نباید بیش از 30 دقیقه طول بکشد. کاربرد آن نیاز به آموزش دارد اگر درست از واکیوم استفاده شود پاسخ دهی 80 تا 90% می باشد. در زوجهای جوان ظرفیت کاربرد واکیوم کمتر است. واکیوم در دو گونه پمپی که نیروی مکش با پمپ دستی ایجاد میشود و نوع شارژی که در آن خلا با باتری ایجاد میشود در دسترس است.

5) داروهای تزریقی داخل آلت: در کسانی که ناتوانی جنسی شدید تر دارند و به موارد بالا پاسخ درمانی نداده اند توصیه به تزریق داروهایی مانند پاپاورین یا آلپروستادیل یا فنتولامین به تنهایی یا به صورت ترکیبی داخل آلت میگردد. این داروها باید اندکی پیش از هربار نزدیکی توسط بیمار داخل آلت تزریق گردد. البته برای این کار پس از آنکه دوز مصرفی دارو توسط پزشک مشخص شد به بیمار آموزش لازم برای تزریق داده میشود.

باید دقت کرد که این داروها باید داخل بدنه آلت در مکانهای مشخص تزریق گردند و از تزریق عضلانی یا وریدی آنها باید جدا پرهیز کرد. از عوارض شایع این روش درمانی می توان به درد و سفتی محل تزریق و پریاپیسم اشاره نمود. پریاپیسم جدی ترین و خطرناک ترین عارضه ای گروه داروهاست و به ارکشن یا نعوظی که بیش از 4 ساعت طول کشیده گفته میشود. بنابراین اگر کسی که این داوها را مصرف میکند دچار سفتی آلت به مدت 4 ساعت شد باید به صورت اورژانسی برای برطرف کردن تورم آلت به اورژانس مراجعه نماید.

6) گذاشتن پروتز آلت: پروتز آلت خط نهایی درمان ناتوانی کسی در مردان می باشد و در کسانی که به هیچ گونه درمانی پاسخ مناسب نداده اند و مدتها از ناتوانی جنسی رنج میبرند مناسب است. در این روش پس از تخریب بافتهای داخل آلت سیلندرهای پروتز داخل آلت قرار میگیرند. پروتزهای آلت چند گونه اند نوع نخست سمی رژید یا قابل انعطاف است که پس از کارگذاری قابل خم و راست کردن توسط بیمار می باشد.

انواع دیگر شامل پروتز دو قطعه ای و سه قطعه ای هستند که یک مخزن مایع در کنار مثانه و یک دکمه داخل کیسه بیضه دارند و با فشار دادن دکمه مایع درون مخزن به سیلندرهای آلت منتقل می گردد و باعث سفتی آلت می گردد. از عوارض این روش می توان به عفونت و خرابی پروتز یا آسیب مجرا اشاره نمود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، ابتدای خیابان محتشم کاشانی ، ساختمان معین ، طبقه سوم
تلفن : 36296246 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید


دکتر پیمان صالحیجراحی های میکروسکوپیک
اختلالات تمایل جنسی در آقایان
ناباروری
سرطان بیضه
واریکوسل چیست؟
نمونه برداری ( بیوپسی ) بیضه یا میکروتسه
آزمایش آنالیز منی یا اسپرموگرام